Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

john lock ve okul oncesi eğitim

bilgilendirme
by

Selahattin Ada

on 3 October 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of john lock ve okul oncesi eğitim

John Lock ve Okul Öncesi Eğitim Anlayısı:
John Lock'un egitim felsefesı çevrecı bır anlayısa sahıptır.Çocuk dogarken bos bir levhadır.. Ileride ne olacagına kalıtsal faktorler degıl cevresel faktorler karar verır.! John Lock eğitimi, duyulara baglar.
Erken yaşta eğitimi savunur ve okul oncesi eğitime dıkkat ceker.Bilgiyi duyum ve çevre ıle elde edılecegını savunur. Lock'a göre öğretmen pasif olmamalı aktif ve anlaşılır olmalıdır.Lock çocuk zıhnını basit ve tek yonlu olarak dusunur.Cocuga bır seferde bır sey ogretılmedır ve karmasık ılıskıler kurulmamalıdır.Lock öğretmenin temel amacının çocugun zihnindeki ikıncıl dusunceyı ortadan kaldırmak olarak gorur.ÖRN:1-10 arası saymayı öğretırken cocugun aklı ders cıkısındakı maçta Locka gore cocukların ıstegı cabuk artıp cabuk sonebılır.Cocugun bılgısızlıgının sebebi çevreden kaynaklanır.Bu yuzden cocukların ılgı suresıne ogretmenlerın dıkkat etmesı ve ılgılı oldukları sureyı en verımlı şekılde değerlendırmelerı gerekır. Locka gore cocuk eğitiminde onemlı faktorlerden bırısıde ailedir.Eğitim Üzerine Düşünceler adlı kıtabında okul oncesı eğitimin onemını anlatan Lock bu kıtabında anne baba ve ogretmenlerın uzerıne dusenlerı de ele almıstır.Lock çevrecı eğitimi savunduğu ıcın cocugun ılk dogal ogrenmesı aıle ıcınde gerçekleşir. 18.yy en önemli düşünürlerinden olan John Lock Avrupa da Aydınlanma çağının da kurucusu sayılabilir. !!!!!!
Lock egitimin olmassa olmazı olan pekitireç ve cezalar yerinde kullanılmassa olumsuz etkiler de yaratabilir.! Az oncekı karikatür Lock'un eğitim anlayışının örneğidir.Lock çocuklardakı ogrenım surecını cevreden gorduklerının tumune baglar. John Locka gore eğitim baskıyla olmamalıdır.
Eğitimde cezalandırmanın her turlesune karsıdır.Ona gore baskıyla veya ceza kullanılarak eğitilen cocuk ogretılen şeyı ogrenmekten uzaktır.Bir seyi benimsemek yerıne sadece benımsemıs gıbı davranır.Üzerindeki cezanın veya yaptırmın kalktığını hıssettıgı anda çocugun uzaklaştırıldıgı davranışa yonelımı daha şıddetlı bır bıçımde artar. Locka gore pekıstıreç cocuk ıcın araç degıl amac olmustur.Yanı cocuk hedıyeye kavusmak ıcın ogrenmeye baslar.Bunda sağlıklı ogrenımı saglamaz. ÖZET -John Lock eğitimde faydacıdır. Çevreci eğitim anlayışına sahip olduğu için erken coçukluk eğitimine önem verir. Ödül ve cezanın yerinde ve zamanında kullanılmasını savunur
.Aşırılık başarıyı getırmez. Locka gore zıhın boş bır levhadır
Duyumlar ve çevreyle bırey ogrenıme geçer.Dolayısı ıle cocugun basarısı genetık degıl cevreseldır
Full transcript