Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Satranç

No description
by

Cem Keylan

on 9 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Satranç

SATRANÇ Stefan Zweig 1881 yılında Viyana'da doğdu.
Babası varlıklı bir sanayiciydi. Viyana ve Berlin'de eğitim gördü. Birçok ülkeyi dolaştıktan sonra Birinci Dünya Savaşı sırasında, Zürih'e geldi.
Savaş karşıtı kişiliğiyle tanındı.
1919-1934 yılları arasında Salzburg'da yaşadı.
1938'de İngiltere'ye, 1939'da New York'a gitti, birkaç ay sonra da Brezilya'ya yerleşti.
Avrupa'nın içine düştüğü duruma dayanamayarak 1942 yılında karısıyla birlikte intihar etti.
Çok sayıda denemesi, öyküsü, uzun öyküsü ve romanı yanında, büyük bir ustalıkla kaleme aldığı yaşam öyküleriyle de ünlüdür. Yaşamında birbirine karşıt iki duruşu (vatanseverlik ve pasifizm) sergilemiş, bu nedenle çağdaşları tarafından suçlanmıştır.
Savaş sonrasında arkadaşına yazdığı bir mektupta, bu durumu şöyle ifade eder:
“Bir nefretin çift taraflı ağırlığıyla yere serilmiş durumdayım... Savaşa neden olan Almanya’ya duyduğum nefret ve savaşın galibi olan Avusturya’daki Yahudilere duyduğum nefret.”

“Benim gibi insanları yok edecekler, yaşamak için birazcık hava bile bırakmayacaklar. Peki, nereye kaçmalı? Dünya, bize kapılarını kapatacak, bense yabancı ve düşman olarak hor görüleceğim bir devletin tutsaklığında yaşamayı istemiyorum.”

Zweig’in vedası, böyle bir gerilimden beslenecektir. “Hayat satranç için çok kısa” Byron “Satranç tahtası insan zihninin jimnastik salonudur.” Pascal Kitaptan Terimler Satranç loncası
Eşzamanlı oyunlar
Sicilya açılışı
Körleme oynama
Savaş meydanı, Kralların oyunu, Saray oyunu
Satranç zehirlenmesi
Pistyaner Turnuvası Kişiler Anlatıcı Doktor B. Mirko Czentovic Kont Smczic Konnor McConnor Kitapta adı geçen ustalar
Emanuel Lasker
Alexander Alexandrovich Alekhine
José Raúl Capablanca

Dr. Tartakower

Efim Dmitriyevich Bogolyubov Kitaptan... “İnsanoğlunun düşünüp bulduğu oyunlar arasında, rastlantının her türlü despotluğuna karşı koyan ve zafer kupalarını yalnızca akla ya da daha çok tinsel yeteneğin belirli bir biçimine veren tek oyun. Ama satranca oyun demekle, haksız bir kısıtlama yapmış olmuyor mu insan? Satranç aynı zamanda bir bilim, bir sanat değil mi, yerle gök arasında süzülen Muhammed'in tabutu gibi bu iki kategori arasında gidip gelmiyor mu, bütün karşıt çiftlerin bir kerelik bileşimi değil mi?” “Hem çok eski hem de yepyeni, düzeneği hem mekanik hem de düş gücüne bağlı, hem sabit geometrik bir alanla sınırlı hem de bileşimleri sınırsız, hem sürekli gelişen hem de kısır, hiçbir şeye götürmeyen bir düşünme, hiçbir şeyi hesaplamayan bir matematik, yapıtları olmayan bir sanat, maddesi olmayan bir mimari, bununla birlikte varlığıyla bütün kitap ve yapıtlardan daha dayanıklı olduğu su götürmez; bütün halklara ve bütün zamanlara ait olan tek oyun; can sıkıntısını öldürmesi, zihni açması, ruhu canlandırması için hangi tanrının onu yeryüzüne gönderdiğini kimse bilmez.” “Başlangıcı ve sonu nerededir? Her çocuk onun temel kurallarını öğrenebilir, her acemi onda şansını dener, ama yine de bu değişmez dar karenin içinde özel ustalar yaratır satranç, öteki insanların hiçbiriyle karşılaştırılamaz bunlar, yalnızca satranca yönelik bir yeteneği olan insanlar; görüş, sabır ve tekniğin tıpkı matematikçiler, şairler ve müzisyenlerdeki gibi belirli bir oranda; ama farklı katman ve bağlamlarda etkin olduğu özgün dâhiler.” “Satrancın çekiciliği temelde bir tek şeyden kaynaklanır: Stratejisinin farklı beyinlerde farklı biçimlerde gelişmesinden.”

“Bu tinsel savaşta siyah, beyazın o an hangi manevrayı yapacağını bilemez ve sürekli tahminler yürütmeye ve çıkış yolları bulmaya çalışır, öte yandan beyaz da siyahın hain amaçlarını anlamaya ve baltalamaya uğraşır.” Cem Keylan
9G 808 Ölmeden önceki son yapıtı... Özgün Adı Schachnovelle
Full transcript