Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Maths Unit Seven- Lesson Five

Financial Literacy
by

Kelly Turner

on 17 October 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Maths Unit Seven- Lesson Five

Maths Unit Seven Lesson Five- Financial Mathematics
Reading Labels WARM UP WILT- identify units of measurement on shopping labels
-compare items using unit prices
WILF- can you compare itemd for best value?
TIB- We all need to be financially literate to live in this world. LEARNING INTENTIONS Identify units of measurement
on shopping labels Explore unit prices Find this information and list three items for each of the following measures. VIDEO Read labels a) Vitality Cereal: What is missing from the label?

b) Milk: How much would it cost to buy 2 litres?

c) Cheerios: Why doesn’t the label show two prices?

d) Mushrooms sliced: In your opinion, do you think
sliced mushrooms would be more expensive than whole mushrooms? Why?

e) Natures Toilet Paper: What do you think ‘ss’ means on the label?

f) Koola Cola: Why is the total price 1 cent cheaper than the unit price per litre?

g) Laundry detergent: Compare the two products and explain which is better value for your money? REFLECT Ask members of your family what they know about unit pricing and whether they use it to help them decide what items are the best value to buy.
a)
Write a list of items that you will now use the unit price to help you select best value for your money.
b)
For what reasons would someone choose an item that is more expensive (by unit price) than one with better value? (size of product, convenience, total price).
Full transcript