Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

KOÇTAŞ - Kurum İçi İletişim Çalışması

Bir Halkla İlişkiler Kampanyaları Tasarımı Dersi Sunusu II
by

Yusuf Emre Atasayar

on 10 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of KOÇTAŞ - Kurum İçi İletişim Çalışması

Ev geliştirme perakendeciliğinin lider kuruluşu Koçtaş, ilk mağazasını 1996 yılında İzmir Bornova’da açtı. Bunu Antalya, İzmir Balçova ve Bodrum mağazaları takip etti. 2000 yılında Avrupa’da pazar lideri ve ev geliştirme perakendeciliğinde dünya üçüncüsü B&Q ile imzalanan ortaklık anlaşmasından sonra mağaza açılışları devam etti. Koçtaş, güçlü yerel tedarik zinciri ve uluslararası satın alma gücü sayesinde, yerli ve ithal çok sayıda markanın ürünlerini uygun fiyat ve kolay ödeme avantajıyla tüketicilere sunuyor. Koçtaş mağazalarında dekoratif ürünlerden mobilyaya, ev tekstili ürünlerinden mutfak, banyo ve seramiğe, bahçe mobilyalarından aydınlatma ürünlerine, genç odasından hazır perdeye, halıdan boyaya ve parkeye kadar 40 bin çeşit ürün satılıyor. Koçtaş’ın 37 mağazasındaki toplam satış alanı 200.000 m2’ye yaklaşıyor. Ayrıca Koçtaş'ta 3,313 kişi çalışıyor. Vizyon
Türkiye ve çevresindeki ülkelerde, dünya standartlarında ev geliştirme perakendeciliği yapan lider kuruluş olmak.

Misyon
Müşterilerin, bol çeşit, fiyat avantajı, uygun ödeme koşulları ve iyi hizmet aracılığıyla ihtiyaçlarına kolay ulaşabilmelerini sağlamak ve bunun sonucu olarak evlerini ve yaşam stillerini geliştirmelerine yardımcı olmak; ev geliştirme perakendeciliği pazarını geliştirmek. V-M 1. Ücret Sistemi Koçtaş, yapılan işin boyutunu dikkate alan, adil, performansı ayrıştıran ve rekabetçi bir ücret sistemi uygunlanmaktadır. Şirketin ücret politikasının ve piyasadaki konumunun belirlenmesinde Türkiye’de ve şirketin faaliyet gösterdiği alanda gerçekleştirilen detaylı ücret araştırmaları temel alınır.

Ücret artışları senede bir kere Ocak ayında gerçekleştirilir. Ücret artışı belirlenirken çalışanın performansı, pozisyonun büyüklüğü ve kişinin potansiyeli dikkate alınan kriterlerdendir. Böylece çalışanlar kendilerinden beklenen yüksek performans çıtasına yönlendirilirken, yüksek performanslı çalışanlar da ayrıştırılarak ödüllendirilir. Prim Sistemi
Çalışanın organizasyonda bulunduğu pozisyon ve kıdemine göre prim sistemi uygulanmaktadır. Hedefin ulaşıldığı seviyeye göre çalışanların beklenen performansı sağlaması durumunda prime hak kazanılır.
Performans Yönetimi
Tüm çalışanların şirket hedefleri doğrultusunda en iyi şekilde yönlendirilmesi amacıyla bireysel iş hedefleri belirlenir. Bu sistem sayesinde Koçtaş’ın hedeflerinin doğru bir şekilde yayılması ve her çalışanın bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde kendisine düşen sorumluluğu alması sağlanır.
Gelişim Planlama
Koçtaş, çalışanlarının işe ilişkin bilgi, beceri ve yetkinliklerinin geliştirilmesini sağlayacak eğitim ihtiyaçlarını belirleyerek bu yönde gelişimlerini destekler. Tüm çalışanların gelişim planları sınıf eğitimleri, çalıştaylar, işbaşı eğitimleri, makaleler, videolar, koçluk, rehberlik gibi kaynaklar vasıtasıyla yıl içerisinde gerçekleştirilir. Çalışanların gelişim planları KoçAkademi üzerinden yürütülmektedir. Koç Holding Emekli ve Yardım Vakfı Sandığı
Üyeler vakfa dahil oldukları tarihten itibaren her ay ücretlerinden %6 kesenek primi öderler. Şirketler de üyeler adına aynı miktarda iştirak payı öderler.
KoçAilem Programı
KoçAilem Programı ile Koç Topluluğu Çalışanları'na, Koç Topluluğu Şirketleri'nin ürün ve hizmetlerinden sağlanan özel avantajlar, düzenlenecek dönemsel kampanyalar ile de ekstra avantajlar sunulmaktadır.
Bu olanaklarla birlikte, Topluluk Çalışanı olmanın bilincini geliştirecek sosyal faaliyetler ve sosyal sorumluluk projeleri KoçAilem Programı kapsamında çalışanlara sunulmaktadır. 2. Sosyal Güvence 2 Planlama 2.1 Amaçlar 2.2 İletişim Hedefleri 2.3 Hedef Kitle 2.4 Sosyal Paydaşlar 2.5 Strateji 2.6 Temel Mesajlar 2.7 Taktikler 2.8 İletişim 1 Durum Analizi 1960 yılında Almanya'da kuruldu. Yapı marketlerin öncüsüdür ve Avrupa'nın en iyileri arasındadır. Avrupa çapında 190'dan fazla markete sahip ve 120 binden fazla ürün satıyor. Satıştaki ürünler hem Bauhaus markalı hem de diğer... 13 ülkede 13.000'in üzerinde çalışana sahip. Türkiye'de ise 2000 civarında çalışanı var. 1996 yılında girdiği Türkiye'de 9 mağaza açmış. Çalışanlarına sunduğu olanaklar; Kişisel gelişim seminerleri, teknik seminerler, kariyer planlaması, personel indirimi, servis imkanı, ücretsiz nitelikli yemek temini, işyeri hekimi, kaza önleme ve işyeri güvenliği eğitimleri. 1978 yılında kurulmuş olan Praktiker Almanya'nın en büyük ikinci, Avrupa'nın ise en büyük üçüncü yapı marketi. 10 Avrupa ülkesinde 340 market ile faaliyet gösteren Praktiker, Türkiye'ye 1998 yılında girmiştir ve Türkiye'de 8 mağazası bulunmaktadır. Türkiye'de sattığı ürünlerin %80'ini Türk tedarikçilerin ürünlerinden karşılamaktadır. Çalışanlarına neler vaat ediyor: Praktiker bünyesinde Satış Danışmanı pozisyonu ile işe başlayan bir kişinin performansına bağlı olarak, belirli bir eğitim ve tecrübe kazandıktan sonra, Departman Şef Yardımcılığından Market Müdürlüğüne kadar uzanan bir kariyer çizgisi söz konusu iken diğer taraftan da Satınalma ya da Lojistik gibi farklı bölümlere de yönelmesi sağlanabiliyor. Bunun yanı sıra çalışanlarımızın Praktiker'in faaliyet gösterdiği diğer ülkelerde de yönetsel pozisyonlarda görev almaları mümkündür. PAZARIN DURUMU 'Organize perakende ev geliştirme' sektörünün yıllık cirosunun 10 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Kingfisher'la %50 ortaklığı bulunan Koçtaş'ın pazar payı %50. Pazarın doluluk oranının %15-20 arası olduğu düşünülüyor. Yani potansiyel çok yüksek. Koçtaş'tan sonra Bauhaus, Praktiker, Tekzen gibi firmalar geliyor. Ikea'da kendi alanında büyük bir rakip ancak daha çok ev mobilyaları işiyle ilgileniyor. Ev perakendeciliği ise daha çok alanda hizmet veriyor. Koçtaş'ın marka bilinirliği %99. Madde 4: http://onlinereport2010.koc.com.tr/diger/koctas/ Madde 2, ve 3: http://www.paradergi.com.tr/dos112,182@300.html Kaynaklar Madde 1: http://emlakkulisi.com/23408_koctas__24_uncu_magazasini_kayseri_de_acti_ 5. Çalışanların çocuklarını da bu sürece dâhil etmek. 1. Çalışanların kuruma olan bağlılıklarını güçlendirmek.
2. Çalışanların memnuniyetini artırarak işlerini daha kalifiyeli yapmalarını sağlamak.
3. Çalışanların kurumun çıkarlarını kendi çıkarları gibi benimsemelerini sağlamak. 4. Çalışanların birbirleriyle olan iletişimini güçlendirmek. ve toplumun diğer kesimleri üzerinde, ‘Koçtaş tüm çalışanlarına gerçekten değer veriyor, önemsiyor.’ algısını oluşturmak. Koçtaş çalışanları Projenin hedef kitlesi: Koçtaş çalışanları İletişim faaliyetlerini yapacağımız hedef kitle: Medya ve toplumun tüm kesimleri Ortaklarımız (Koçtaş üretici firmaları ve Koçtaş'ın %50 hisse ortağı Kingfisher) Çalışanları bir arada bulundurarak hem dinlenmelerine olanak sağlamak hem de biz bir aileyiz mesajı vermek. Kendi imkânları ile yapamayacakları bu tatili onlara bir hizmet olarak sunmak. Çalışanlarımızın tümünü aynı derecede önemsiyoruz. Çalışanlarımız Toplum Medya Çalışanları motive etmek. Çalışanlarımızın ailelerini de önemsiyoruz. 2.7 Taktikler 2.7 Taktikler 2.7 Taktikler Tatil köyü İzmir’e kuruldu. Neden çünkü İzmir’in Koçtaş için manevi bir değeri var. (Koçtaş’ın ilk mağazası İzmir – Bornova’da açıldı.) Odaların temizliği, görevliler tarafından her on bir günde bir yapıldı. Odalara temiz çarşaflar bırakıldı. Kurduğumuz çamaşırhanede tatilcilerimize çamaşır yıkama ve kurutma hizmeti verdik. Temizlik: 2.7 Taktikler 2.7 Taktikler Yeterli kapasitede bir yemekhane kuruldu.
Yemekhanemizde üç öğün yemek çıkarıldı.
Yemekhanedeki her öğün kişi başına ücretlendirildi.
Yetişkin ve çocuklara farklı ücretlendirmeler yapıldı. Kendin pişir kendin ye’ciler için ise taze ürünlerin getirildiği bir market kuruldu. Beslenme: 2.7 Taktikler 2.7 Taktikler Etkinlikler: 1. Çalışanların çocukları için hazırladığımız atölyede, erkek çocuklara eğitmenleri yardımlarıyla küçük hediyelik eşyalar, kalemlikler, resimler vb. yaptırdık. Kız çocuklarına ise küçük saksılara çiçek ekmeyi vb. öğrettik. Çocukların yaptığı ürünlerden bir kısmını özenle seçip, bir açık artırmayla kodaman insanlara sattık. Elde ettiğimiz geliri ise SHÇEK’e bağışladık. Etkinlikler: 2. Spor Faaliyetleri: Tatil köyüne spor alanları kuruldu. Örneğin: voleybol sahası, halı saha, tenis sahası, basketbol sahası… Bu sporlardan birisini öğrenmek isteyenler için de bir eğitmen tutuldu. Her spor alanı için belirli saatlerde eğitmen tarafından verilecek eğitimlerle bireylerin spora olan ilgisi artırıldı. 3. Balkonlar: Tatil köyünün kalbi olan ve içinde market, yemekhane, çamaşırhane gibi hizmetlerin verildiği merkezin en üst katında, tatilcilerin dinlenebilecekleri ve birbirleriyle zaman geçirebilecekleri bir sosyal alan kuruldu. Bu alanda bir kafeterya, ufak bir çocuk parkı ve oyun masaları (bilardo, langırt, masa tenisi gibi) kuruldu. Etkinlikler: Bir seferde izne çıkabilecek tahmini çalışan sayısı 350. Tatil süreleri 10 gün. Tatil süreci Haziran-Eylül ayları arası. Tatil köyünün kapasitesi 600 kişi. Çalışanlar ve aileleri küçük, doğayla iç içe olan ahşap yapılarda konaklayacak. Ahşap yapıların sayısı tam 150 adet. Evler toplam iki oda ve bir mutfak, banyo ve tuvaletten oluşan ve dört ile altı kişiyi konaklatabilecek şekilde tasarlandı. Odalardan birisi ebeveynlerin yatak odası diğeri ise çocuk odası olarak düşünüldü. Evde klima, mini buzdolabı, televizyon, internet
bağlantısı bulunmaktadır. Evler: Projenin onaylanmasıyla birlikte öncelikle çalışanlar sonrasında ise medya kurulacak olan tatil köyüyle ilgili bilgilendirildi. Çalışanların bilgilendirilmesi üstleri vasıtasıyla gerçekleştirildi.
14 Mart 2013 tarihinde her mağazada verilen özel bir kahvaltıyla Koçtaş çalışanlarına bu sevindirici haber duyuruldu. Planla ilgili ayrıntılı olarak konuşuldu. 2.8 İletişim Açılış: Tatil Köyü'nün kamuoyuna duyurulması için bir açılış düzenlendi. Basın mensuplarının davet edildiği açılışa Koçtaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu ve Tamer Haşimoğlu gibi isimler katıldı. 2.8 İletişim Kokteyl Koçtaş'ın çalışanlarına değer verdiğinin sık sık vurgulandığı kısa bir konuşmanın ardından, basın mensupları tatil köyünde kısa bir tura çıkarıldı. Tatil köyünde yapılan çekimlerin ardından basın mensupları için hazırlanan kokteyle geçildi. Basın mensuplarına kısaca, 'Yediğin, içtiğin sana kalsın; gezip gördüklerini anlat.' mesajı verilmiş oldu. 2.8 İletişim Basın Bülteni Basın yayın organlarına tatil köyünün açılışıyla ilgili bir basın bülteni gönderildi. Basın bülteninde de Koçtaş'ın çalışanlarına verdiği özellikle vurgulandı. 2.8 İletişim Çalışanlar için oluşturduğumuz tatil köyü sayfamızla sosyal medyada da yer aldık. Bu sayfada tatilcilerin ve yapılan etkinliklerin fotoğraflarını paylaşarak sosyal medya kullanıcılarına ulaşmayı hedefledik. 2.8 İletişim Kurum içine özel hazırladığımız aylık bir dergiyle, hem çalışanlara Koçtaş hakkında birinci ağızdan haberler verdik, hem çalışanlarımızın sıkıntılarını dinledik/cevapladık, hem de tatilcilerin yorum ve önerilerini paylaştık. Dergi: 3 Ölçme/Değerlendirme BÜTÇE Sosyal Tesis: 1 milyon TL
150 adet ahşap yapı: 3 milyon TL (Adet başına 20.00 TL)
Peyzaj ve spor alanları: 1.5 milyon TL
Ahşap yapılar için eşyalar: 225.000 TL
Sosyal Tesis için eşyalar: 250.000 TL
100 dönümlük (40.000 m2) arazi: 3 milyon TL
Etkinlikler: 100.000 TL
Acil durum harcamaları: 200.000 TL Toplam: 9.275.000 TL 3.1 Bütçe Koçtaş çalışanlarına tatil köyü öncesinde, kurum hakkındaki görüşlerini bildirmeleri amacıyla bir posta kutusu hazırlandı. İsimsiz alınan mektuplarla çalışanların duygu ve düşünceleri değerlendirildi. DEĞERLENDİRME 3.2 Değerlendirme Tatil köyünün tamamlanmasının ardından tatilcilere yaşadıkları deneyim soruldu. Çalışanların tatil köyü projesinden oldukça etkilendikleri görüldü. Yapılan araştırmalar neticesinde çalışanların kuruma bağlılıklarının arttığı saptandı. Kurum hakkında olumlu düşünen çalışanların oranı %42 arttı. 3.2 Değerlendirme Sosyal ve geleneksel medyada yayılan haberler sayesinde tüketicilerin Koçtaş hakkındaki düşüncelerinin olumlu yönde geliştiği gözlemlendi. Bir anket yapılarak bireylerin Koçtaş hakkındaki duygu ve düşünceleri ölçüldü. Bu anket tatil köyü öncesinde yaptığımız anketle karşılaştırıldı. DEĞERLENDİRME Ankete göre Koçtaş hakkında olumlu düşünen kişi sayısı %13 arttı. Yaklaşık 6 ay sonra yinelenen anketle birlikte Koçtaş hakkında olumlu düşünen kişi sayısının %33 arttığı görüldü. 3.2 Değerlendirme Tüketicinin olumlu düşünmesinin nedeninin Koçtaş Müşteri Hizmetleri'nde artan hizmet kalitesi olduğu anlaşıldı. DEĞERLENDİRME Koçtaş'ın çalışanlarına sunduğu nitelikli tatil hizmetinin çalışanlar üzerinde olumlu etkide bulunduğu bu nedenle de çalışanların daha fazla motive olarak iş yaptıkları düşünüldü. Çalışanlar ile üsleri arasındaki iletişimin arttığı gözlemlendi. Bu sayede bilgi akışı Koçtaş'ın üst kurumlarından aşağı doğru düzgün biçimde aktı. TEŞEKKÜRLER... Akın AYDEMİR
Ajans Başkanı Emre GÜLVER
Creative Director Yusuf Emre ATASAYAR
Art Director İlknur ALTINDEMİR
Medya ile İlişkiler Onur Cem BÜLBÜL
Müşteri Temsilcisi 1995 yılında yüzde yüz yerli sermaye ile kuruldu.
43 ilde toplam 73 mağaza ve 14 ekspress şube ile hizmet vermektedir.
2007 yılında Romanya Braşov mağazasını açarak yurtdışına çıkan ilk ve tek yerli yapı marketi zinciridir.
Türkiye'nin en büyük dört yapı marketinden biridir.
Çalışanlarına sunduğu olanaklar hakkında resmi Web sayfasında herhangi bir bilgi vermemektedir.
Full transcript