Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

ZABYTKI SYCYLII

No description
by

Katarzyna Czapska

on 14 February 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of ZABYTKI SYCYLII

ZABYTKI SYCYLII
SYCYLIA- największa wyspa na Morzu Środziemnym (25 710km) .
Leży na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Meksykańska.

KLIMAT
Na Sycylii panuje typowy klimat środziemnomorski. Zima zazwyczaj jest lagodna i wilgotna natomiast lato jest bardzo gorące i suche. Temperatury porównywalne są z panującymi z Afryce. Sycylia jest największą wyspą na Morzu Środziemnym. Dzięki swoim piaszczystym, czystym plażom oraz niezwykłymi zabytkami starożytności jest częstym celem wycieczek wśród turystów.


PALERMO
Kościół San Cataldo w Palermo
Rzymskokatolicki kościół w Palermo, w archidiecezji Palermo.Jeden z zabytków architektury arabsko-normańskiej w Palermo wpisanych w 2015 na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
miasto położone u północno-zachodnich wybrzeży Sycylii . Jest kulturalną, gospodarcza i turystyczną stolicą wyspy. Miasto powstało jako kolonia fenicka. O V wieku miasto kartagińskie, następnie rzymskie. Znajdowało się również pod panowaniem Arabów, Gotów,Hiszpan. Sytacja miasta poprawiła się po Zjednoczeniu Włoch.
Palazzo dei Normanni
Pałac był siedzibą króli. Jego budowa
rozpoczęła się w IX wieku przez emira Palermno
i został rozbudowany w XII wieku.
Większa część pałacu została przebudowana w czasie hiszpańskim, ale zachowały się prace wykonane przez Rogera w sali o nazwie Sala Normanna. Od roku 1946 pałac jest siedzibą Sycylijskiego Zgromadzenia Regionalnego.
TAORMINA
Miasto Taormina wznosi się na skalnym tarasie (20m.n.p.m)


Założone w IV wieku p.n.e. przez uciekinierów z Naksos najechanego przez Dionizjosa I, tyrana Syrakuz. Wcześniej okolice zamieszkiwali Sykulowie.
PALAZZO CORVAJA
Zamek, który w X wieku był częścią umocnień zbudowanych przez Arabów, którzy panowali nad Sycylią. Łączy połączenia trzech stylów: arabskiego, normańskiego i gotyckiego.
Pałac jest usytuowany przy głównym placu miasta, Piazza Badia. . Elementy typowo arabskie to wewnętrzny dziedziniec, wieża oraz okna zakończone łukami.
TEATR GRECKI
Teatr jest drugim co do wielkości teatrem klasycznym na Sycylii. Został zbudowany przez Greków w IIIw.p.n.e .
W pierwszym wieku naszej ery, kiedy to Taormina była znaczącym miastem Rzymu, teatr używany był jako arena do walk gladiatorów. Obecnie teatr ma pojemność 18,900miejsc.
SYRAKUZY
Zostały wpisane w 2005 roku na światową listę UNESCO
TEATR W SYRAKUZACH
Teatr prawie w całości został wykopany w skale. Podobnie jak każdy teatr grecki- dzielony na 3 części. W XVI wieku został zniszczony przez Hiszpanów. Prace nad wykopaliskami trwały od XVIII do XX wieku.
FONTANNA MINERWY NA PLACU ARCHIMEDESA
Prawdopodobnie to właśnie tutaj- w Syrakuzach słynny Archimedes podobno wypowiedział znane nam wszystkim - " Eureka! "
PRZEBUDZENIE GIGANTA
Ta niezwykła rzeźba została stworzona przez Sewarda Johnsona na Piazza Duomo
UCHO DIONIZOSA
Jedna z najbardziej atrakcyjnych jaskiń w Syrakuzach, która znajduje się na terenie Parku Archeologicznego. Jaskinia ma 65 metrów długości i 23 wysokości, dzięki czemu panuje w niej bardzo dobra akustyka. Przyjmuje się, że Dionizos wykuł w skale jaskinię by móc podsłuchiwać swoich więźniów.Więźniowie zostali tam uwięzieni po klęsce armii Nikiasza w 1413r.p.n.e
KATANIA
Katania- malownicze miasto otoczone piaszczysto-żwirkowymi plażami. To właśnie tutaj znajduje się Etna. Mimo wielu kataklizmów miasto wciąż obfituje w liczne zabytki i cieszy się zainteresowaniem wśród turystów .
KATEDRA ŚW. ANNY
FONTANNA W KSZTAŁCIE SŁONIA
Słoń jest symbolem Katanii od XIII wieku. Został on wykonany z kamienia lawowego, pochodzącego z czasów Imperium Rzymskiego.Pochodzenie słonia w Katanii nie jest do końca znane. Mieszkańcy twierdzą, że ma on upamiętniać pokonanie Kartagińczyków, inni uważają zaś , że jest on symbolem szczęścia uchraniającym mieszkańców przed Etną.
FONTANNA HERKULESA
Fontanna znajduje się w willi Ercole w Noto. Posąg przetrwał trzęsienie ziemii z 1693 roku.
PODSUMOWANIE
Cały teren Sycylii obfituje w piękne, niezwykłe zabytki, zarówno pochodzących ze starożytności jak i tych nieco bardziej współczesnych. Na mojej prezentacji znajduje się tylko zalążek piękna, które oferuje nam Sycylia.
KATARZYNA CZAPSKA
Full transcript