Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

unit rates

No description
by

rg n

on 5 December 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of unit rates

How to solve
Tips/Common mistakes
Examples
Story Problems
111-111-1111
Randomaddress@unitrate.com
Unitratelandia
.
.
Never swap the numbers.
Swapping the numbers around.
Dividing wrong.
WATCHING
Social
FOR
THANKS
PREZI!
Unit Rates
The Professional Life of
A 'how to' tutorial
How To Solve Unit Rates
First, you look at what the problem asks you. For example, say the question says, " You run at a rate of 3 miles every 30 minutes. How many minutes does it take you run a mile?" What you would do is divide 30 by 3, because you have to find how many for 1 unit, and that would tell you how many minutes it takes you to run a mile, which in this case would be 10. In unit rates, the key is to narrow down the two units until one unit becomes a 1. It is usually the higher number divided by the lower number. You can rewrite the unit rate as '10 minutes per mile' or as a fraction. ( 10 min. / 1 mile )
Decide whether the rates are equal.
Find the unit rate
Story Problem 2
Mmm kay.
Tips/ Common Mistakes
Always read the problem carefully.
Example 1
Tips
Your heart beats 20 times in 4 minutes. How many times does your heart beat each minute?
Example 2
Forgetting to convert when needed.
Example problems
Common Mistakes
Story Problem 1
Unit Rates - By Rosemary Northcote and Christine Li
Conclusion
Formula - x / y = Unit Rate
If you still don't understand unit rates, check out these tutorial videos!
Example 3
Find the unit rate
880 calories in 8 servings
126 points every 3 games
210 points every 5 games
OUR
$12.50 for 5 ounces
Lightning strikes Earth 1000 times in 10 seconds. How many times does lightning strike per second?

BYE!!!!
GOOD LUCK!
Vocab
Rate
- a ratio of two quantities using different units.
Unit rate
- It compares a quantity to one unit of another quantity.
Equivalent Rates
- They have the same unit rate.
Full transcript