Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

EDEBİYATIN DİĞER BİLİM DALLARIYLA İLİŞKİSİ

No description
by

cemre çağlayan

on 22 September 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of EDEBİYATIN DİĞER BİLİM DALLARIYLA İLİŞKİSİ

EDEBİYATIN DİĞER BİLİM DALLARIYLA İLİŞKİSİ
Edebiyat ile tarih arasındaki iliski...
Edebi metinde sosyal ve siyasi çevre üzerinde durulur. Edebi metinlerin ve edebiyat ile ilgili konulardaki değgisşmenin ortaya konulması da gerekir. Bunların incelenmesinde tarih metodundan yararlanılır. Edebiyat tarihi; eser, sanatçı ve edebi olaylarla tarihe özgü bakışs açısıyla yaklasşır. Onların zaman içindeki yerlerini belirler; gelişsme çizgilerini ortaya koyar. Her edebi metinde bir gelenek içinde olusşur, her şsey içinde bulunduğgu toplumun şsartlarına uyar.

KAYNAKÇA
http://www.sorubak.com/blog/edebiyatin-diger-bilimlerle-iliskisi.html
http://www.turkeyforum.com/satforum/archive/index.php/t-232736.html
http://edebiyatin-diger-bilim-dallariyla-iliskisi.nedirogren.com/
http://www.meleklermekani.com/threads/edebiyatin-diger-bilim-dallariyla-iliskisi-nedir.200729/
http://www.slideshare.net/derslopedi/edebiyatn-dier-bilim-dallaryla-ilikisi
http://wwwgoogle.com.tr

Edebiyat Nedir?
Edebiyat; olay, düsşünce, duygu ve hayalleri dil aracılıgğıyla ifade etme sanatıdır. Edebiyat kelimesi Arapça kökenlidir ve Tanzimat Dönemi’nden sonra kullanılmaya başglanmısştır. Ayrıca edebiyatın edebiyatçılar tarafından ortak bir kanıya varılmısş bir anlamı yoktur.

Edebiyat ile sosyoloji arasındaki iliski...
Edebi metinler sosyal çevrede ortaya çıkarlar. Bu sosyal çevrede yaşsananlar, konuşsulup tartışsılanlar belirli oranlarda edebi metinlerde dile getirilir. Edebi metnin ortaya çıktıgğı sosyal durum, edebi metindeki kimi ifade, görünüsş ve olayları anlamaya yardım eder. Edebi metnin temasının da sosyal hayatla ilisşkisi unutulmamalıdır.

Edebiyat baska hangi bilim dallarıyla iliskili
tarih
halk
felsefe
coğğgrafya
sosyoloji
psikoloji
bilim-teknik
Edebiyat ile psikoloji arasındaki iliski...
Edebi metin; yazarın duygularının, psikolojik durumunun ifadesidir. Edebi metinlerdeki kisşilerin de psikolojik halleri vardır. Onlar da bazı olaylar, kişsiler, görünüşler karsşısında duygulanır; kendi kendileriyle hesaplasşırlar. Edebiyat ve felsefe her edebi metnin arka planındadır. Ancak edebi eserler, felsefi yazılarla karışstırılmamalıdır.

Edebiyat ile bilim-teknik arasındaki iliski...
Bilim ve teknik insan hayatını etkileyen, değgisştiren, insan hayatına yön veren yenilikleri, gelişsmeleri içerir. Degğisşen insan yasşamı, değgisşiklikleriyle edebi eserlerde yer alır. Bir toplumun bilim-teknikteki seviyesini, yazılan edebî metinlere bakarak tahmin edebiliriz. Bilim ve teknikteki gelişsmeler, edebiyatın gelişmesini de etkilemektedir.

Madde ve yaşsamayı çesitli yönleriyle inceleyen bir düsşünce sistemi olan felsefe, zaman zaman araç olarak edebî metinleri kullanmışstır.Bazı edebî metinlerin arka planında bazı düşsünceler yatar. Toplumları etkileyen bu düsşünceler, felsefî metin yalınlığıyla degğil, degğisştirilip dönüsştürülerek anlatılır. Sayfalarca süren bir edebî metnin arkasında bir cümlelik, bir iki kelimelik bir düşsünce olabilir. Edebî metin, bu yönüyle felsefî metinlerden ayrılır.

Edebiyat ile felsefe arasındaki iliski...
Her edebî metnin (özellikle olay ve durum metinlerinin) önemli unsurlarından biri de yerdir. Olaylar, bir mekânda ortaya çıkar ve o mekânın izlerini taşsır. Böylece, cogğrafya edebiyat üzerinde etkili olur. Bazı edebî metinlerin yazılış amacı, belli bir cogğrafi bölgeyi tanıtmaktır. Gezi yazıları, egzotik romanlar bu türden eserlerdir; bunlar her iki bilim için de önemli kaynaklardır.

Edebiyat ile cografya arasındaki iliski...
Full transcript