Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

EDUKACJA GLOBALNA - Stereotypy lokalne

Prezentacja konkursowa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Prusa w Siedlcach.
by

Grzegorz Świnarski

on 21 March 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of EDUKACJA GLOBALNA - Stereotypy lokalne

Tak wygląda ankieta, którą wypełniali poproszeni przez nas uczniowie: STEREOTYPY Wyniki ankiet przeprowadzonych w szkołach: Informacje ogólne: Szkoła jedyna w swoim rodzaju, a co uczeń, to indywidualność.
O czym mowa? Oczywiście o „Prusie”, czyli... Uczniami szkoły, która powszechnie jest uważana za tę, o najwyższym poziomie nauczania w mieście; tę, w której się nie uczy, a wymaga; tę, w której uczeń przestaje być osobą społeczną, a staje się maszyną pochłaniającą treści książek 24/7. Jesteśmy grupą biorącą udział w projekcie Fundacji Nowe Media „Lokalna Edukacja Globalna”, która za problem obrała sobie stereotypy, a za środowisko badawcze – społeczność lokalną. Prus to MY ! Według słownika wyrazów obcych STEREOTYP - to uproszczony, schematyczny i wartościujący obraz jakiegoś postępowania, jakiegoś typu ludzkiego albo jakiejś zbiorowości, zakorzeniony w świadomości pewnej grupy społecznej, uznany za prawdziwy i trudny do zmienienia. O „Prusie” krąży mnóstwo opinii. Każdy z nas przyszedł do tej szkoły z pewną stereotypową „wyprawką”. Byliśmy przygotowani na to, że przekroczymy próg i zobaczymy samych metali lub dziewczyny, które nie powinny pokazywać się w świetle dziennym (a najprawdopodobniej to i to), nauczyciele będą nas gnębić, a po tym wszystkim zjemy kota na obiad.

Jak jest jednak w rzeczywistości? Każdy z nas jest indywidualnością, każdy z nas jest częścią społeczności szkolnej, jednak ten fakt niczym nie różni nas od innych placówek. „Prusacy” to licealiści o takich samych ambicjach, marzeniach i planach na przyszłość jak inni. Postanowiliśmy poszerzyć naszą dotychczasową wiedzę o głosach dotyczących „Prusa”, krążących wśród naszych rówieśników. W 6 szkołach ponadgimnazjalnych i 4 gimnazjach przeprowadziliśmy ankietę, której zadaniem było ukazanie, jak jesteśmy postrzegani w mieście. Złamiemy postrzeganie stereotypowego „Prusaka”! Teraz chcemy udowodnić, że
większość może się mylić. Jak to zrobimy przedstawi schematyczny rysunek naszego działania: Aby dowiedzieć się co sądzą o nas uczniowie z różnych szkół, postanowiliśmy przeprowadzić wśród nich ankietę dotyczącą stereotypów jakie o nas słyszeli. Następnie przyszła kolej na wpisanie wyników ankiety do komputera, podliczenie głosów i wybranie najczęściej powtarzanych stereotypów. Znane osoby, którym ukończenie siedleckiego "Prusa” o profilu humanistycznym nie przeszkodziło w zdobyciu sławy, zrobieniu kariery, czy też osiągnięciu sukcesu życiowego. Polski benedyktyn i publicysta. Jest znany ze swojej otwartości, dobrego kontaktu z młodzieżą i poczucia humoru. Był bliskim znajomym papieża Jana Pawła II. Jest autorem kilku publikacji; pracuje w mediach. Jego książka „Sekrety mnichów, czyli sprawdzone przepisy na szczęśliwe życie”, napisana wspólnie z o. Joachimem Badeni, wyróżniona została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca w styczniu 2008. Prowadził programy w Telewizji Polskiej "Ojciec Leon zaprapółrocznika sza", "Salomon" oraz "Credo"; był jednym z redaktorów "Cenobium". Obecnie prowadzi program "Ojciec Leon zawodowiec" w kanale Religia.tv. 23 grudnia 2009 "w uznaniu wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, za krzewienie wiary i zasad moralnych wśród dzieci i młodzieży" został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ojciec Leon Knabit W 2006 r. wygrał wybory na prezydenta miasta Siedlce mając poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Po czterech latach doskonałych rządów, doceniony przez miejscową społeczność, wywalczył reelekcję uzyskując w I turze 58,08% głosów. Został oznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a dla siedleckiej młodzieży jest człowiekiem godnym naśladowania, człowiekiem sukcesu. Wojciech Kudelski Polska aktorka teatralna i filmowa.
Od 1974r. była związana ze stołecznym Teatrem Powszechnym. Zagrała dziesiątki ról, m.in. Wierę w cieszącej się ogromnym powodzeniem „Ławeczce” Gelmana. Joanna Żółkowska nie poprzestaje na aktorstwie. Wydała tomik nastrojowych opowiadań, jest współautorką scenariusza do filmu „Matka swojej matki”,
w którym zagrała jedną z głównych ról. Joanna Żółkowska Polski aktor filmowy i telewizyjny. Reżyser Radosław Piwowarski specjalnie dla niego napisał rolę do swojego filmu i w 1987 roku został zaangażowany do głównej roli Piotrusia, w komedii „Pociąg do Hollywood” (1987). W 1988 roku odebrał nagrodę
im. Zbigniewa Cybulskiego przyznaną przez tygodnik "Ekran". Brał również udział w wielu francuskich produkcjach filmowych pod pseudonimem „Shivak”. Piotr Siwkiewicz To tylko kilka z wielu przykładów, które można przytoczyć. Chcieliśmy tylko pokazać, że „Prusak” – humanista, również może zajść bardzo daleko. To nie kierunek, a ciężka praca i marzenia decydują o tym, kim staniemy się w przyszłości. Jednym ze stereotypów najczęściej zaznaczanym przez ankietowanych jest:
Profil humanistyczny wybierają uczniowie, którzy nie dostali się na inne profile w "Prusie". Przekonajmy się jak jest naprawdę... Często podkreślano też, że ukończenie liceum po klasie humanistycznej stanowić będzie w przyszłości barierę zarówno edukacyjną, jak i zawodową. Oznacza to brak jakichkolwiek szans na zdobycie pracy. Jeśli chodzi o drugą część wypowiedzi ankietowanych, to faktycznie, w obecnych czasach łatwiej jest znaleźć oferty pracy po kierunkach technicznych.

Jednak to też NIE JEST gwarancją sukcesu. Ankiety przeprowadziliśmy w 10 szkołach na terenie Siedlec:

4 gimnazjach
6 szkołach ponadgimnazjalnych Stereotypy wybierane przez uczniów: Stereotypy wybierane przez uczniów: Kto z ankietowanych zgadza się ze stereotypami? Dowcipy o "Prusie": Kolejnym ze stereotypów najczęściej zaznaczanym przez ankietowanych jest: "Prusacy to ćpuny" Czy duża licza osób wybierających ten stereotyp sprawia, że oddaje on w pełni rzeczywistość?

Przekonajmy się... Warto również wspomnieć, że wybrało go aż 152 uczniów!

W tym 47 z gimnazjum oraz 105 ze szkół ponadgimnazjalnych. Czy uczniowie Prusa to narkomani? Aby to sprawdzić, a zarazem udowodnić, że stereotyp nie ma nic wspólnego z prawdą, postanowliśmy przeprowadzić wywiad środowiskowy wśród uczniów Prusa. Zanim jednak przejdziemy do obalenia stereotypu musimy wyjaśnić czym jest narkomania. Encyklopedia pojęcie narkomanii tłumaczy jako:

"Patologiczne zjawisko społeczne, uzależnienie spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem leków albo innych środków uzależniających."

Narkomania jest powszechnym problemem wśród młodzieży.
W każdej szkole, w każdym środowisku znajdą się na pewno osoby uzależnione. Nie zdajemy sobie nawet czasem sprawy z tego, że ludzie w naszym otoczeniu mogą mieć tego typu problem.

Uczniowie, których poprosiliśmy o wypełnienie ankiet twierdzą, że nasza szkoła to największe skupisko „ćpunów” w okolicy.

Czy mieli rację? Wywiad środowiskowy Kilku losowo wybranym na korytarzu uczniom naszej szkoły zadaliśmy 3 pytania: Co sądzisz o narkotykach?
Jaki masz stosunek do ludzi, którzy je biorą?
Czy uważasz, że w naszej szkole są narkomani? Zobaczmy jak odpowiadali na pytania... Co sądzisz o narkotykach?
- Uważam, że są złe i mają złe działanie.

Jaki masz stosunek do ludzi, którzy biorą?
- Chciałabym żeby przestali brać. Mogłabym im pomóc.

Czy uważasz, że w naszej szkole są narkomani?
- Kilka osób na pewno by się znalazło.

Mówiła: Magda, III g Co sądzisz o narkotykach?
- Są to substancje odurzające. Jak ktoś chce, to niech bierze. Ludzie są wolni. Ja nie biorę.

Jaki masz stosunek do ludzi, którzy biorą?
- Nie dyskryminuję ich. Chciałabym im pomóc, ale to jest ich życie.

Czy uważasz, że w naszej szkole są narkomani?
- Wydaje mi się, że nie.

Mówiła: Magda, I ch Co sądzisz o narkotykach?
- Są złe.

Jaki masz stosunek do ludzi, którzy biorą?
- Jeśli są muzykami to spoko. A jak nie, to nie bardzo.

Czy uważasz, że w naszej szkole są narkomani?
- Tak.

Mówił: Konrad, II d Co sądzisz o narkotykach?
- To zło. Nie rozwiązują problemów, ani niczego nie ułatwiają.

Jaki masz stosunek do ludzi, którzy biorą?
- W moim otoczeniu nie ma takich ludzi, ale gdyby byli postarałbym się sprowadzić ich na dobrą drogę.

Czy uważasz, że w naszej szkole są narkomani?
- Tak. Cała masa.

Mówił: Michał, III g Co sądzisz o narkotykach?
- Szkodzą. Jest to indywidualna sprawa człowieka, więc jak ktoś lubi to proszę bardzo.

Jaki masz stosunek do ludzi, którzy biorą?
- Nie dyskryminuję, ale też nie akceptuję.

Czy uważasz, że w naszej szkole są narkomani?
- Nie znam nikogo takiego, ale myślę, że tak.

Mówiła: Malwina, III a Co sądzisz o narkotykach?
-Są niepotrzebne.

Jaki masz stosunek do ludzi, którzy biorą?
- Nie zadaję się z takimi.

Czy uważasz, że w naszej szkole są narkomani?
- Nie.

Mówiła: Natalia, I ch Co sądzisz o narkotykach?
- Trzeba na nie uważać. Nie należy w ogóle zaczynać.

Jaki masz stosunek do ludzi, którzy biorą?
- Są niejako ofiarami presji społecznej. Człowiek nie wie o tym, dopóki ktoś mu nie powie. Jeśli miałbym możliwość, chciałbym pomóc tym ludziom.

Czy uważasz, że w naszej szkole są narkomani?
- Nie spotkałem się, ale kilka osób pewnie jest.

Mówił: Piotr, II f Co sądzisz o narkotykach?
- Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem.

Jaki masz stosunek do ludzi, którzy biorą?
- Idioci.

Czy uważasz, że w naszej szkole są narkomani?
- Wydaje mi się, że nie. Kilka osób pewnie próbowało, ale nie ma tu osób uzależnionych.

Mówiła: Kasia, III i Jak widzimy sytuacja nie jest aż tak tragiczna jak wydawało się naszym kochanym ankietowanym :)

Narkomania to duży problem w każdym środowisku. Możliwe, że i w naszej szkole są takie jednostki. Tego nie wiemy na pewno.

Żadna z pytanych przez nas osób, nie uzasadniła swojej odpowiedzi jakimkolwiek konkretnym argumentem. Nie możemy więc na podstawie tych wypowiedzi jednoznacznie stwierdzić, jak jest naprawdę.

Możliwe, że odpowiedzi w stylu "tak w naszej szkole jest masa narkomanów", to zwykłe przypuszczenia, które mijają się z prawdą. Kolejny stereotyp, który spróbujemy obalić to: "Młodzież z Prusa poświęca cały swój wolny czas na naukę." Uczniowie naszej szkoły postrzegani są jako „kujony”.

Fakt, musimy trochę czasu spędzić nad książkami, ale tego wymaga chyba każda szkoła, nie tylko nasz „Prus”. Mimo iż mamy dużo nauki to na tym nie kończy się nasz świat.

Oprócz tego mamy mnóstwo zajęć pozalekcyjnych, realizujemy nasze hobby, pasje, spełniamy marzenia. Każdy z nas robi coś innego i to niekoniecznie związanego ze szkołą i lekcjami.

Bardzo dużo osób aktywnie uprawia sport, poczynając od codziennego aerobiku na profesjonalnych drużynach sportowych kończąc. Wśród nas jest także wielu harcerzy. To dopiero zajmuje masę czasu, a mimo to „Prusaki” potrafią połączyć szkołę i swoje hobby.

Oprócz tego spotykamy się ze znajomymi, chodzimy na imprezy, spacery, do kina, jeździmy na wycieczki i TAK, potrafimy to wszystko pogodzić! Dzień pierwszy: czyli jak uczniowie siedleckich szkół postrzegają mnie oraz innych. Stereotyp ten wybrało najwięcej ankietowanych! Został zaznaczony przez 290 osób co daje łącznie aż 20% wszystkich głosów. Zobaczmy, czy rzeczywiście młodzież z Prusa poświęca cały wolny czas na naukę. Chcielibyśmy przybliżyć Wam co dzieje się w naszej szkole. Poznajcie więc Olę, która pokaże i opowie jak zazwyczaj mija jej dzień. A teraz pokażę Wam, że jednak się mylicie! Uzasadnienia osób zgadzających się, nie zgadzających lub nie mających zdania o stereotypach. Najczęstszy autor stereotypów: Jak już wspominaliśmy – co uczeń, to indywidualność. Nikt z nas nie mieści się w sztywnych ramach schematów, które wizualizują stereotypowego „Prusaka”. Mieliście okazję zapoznać się z wizerunkiem ucznia I LO z dwóch stron – tej powszechnej i tej prawdziwej. Podsumowanie: Stereotypowy „Prusak”, to licealista uczący się w każdej wolnej chwili, a przy tym „metal” z krwi i kości, bądź „metalówa” - i do tego brzydka. Jego jedynymi przyjaciółmi są książki. Uczniowie z "humana" mimo, że się ciągle uczą to i tak nie mają szans na znalezienie dobrej pracy. Prusak na stołówce je koty, a załamując się wpada w uzależnienie od narkotyków. Mamy nadzieję, że dzięki tej prezentacji będziecie mogli z łatwością odpowiedzieć na pytania:

Czy warto ulegać stereotypom?
Czy można oceniać ogół na podstawie jednostki?
Czy większość ma rację? Uczestnictwo w projekcie było dla nas ogromnym wyzwaniem – musieliśmy "wejść" w społeczeństwo lokalne i często poddać się krytyce. Jednak mimo niej warto było. Dowiedzieliśmy się o sobie wielu interesujących rzeczy i mamy okazję obalić wiele krzywdzących nas stereotypów. Na koniec zdjęcie naszej grupy z przeprowadzonymi ankietami oraz naszym opiekunem - panem profesorem Sylwestrem Jasińskim na czele :) Stereotypem, który zajął 2 miejsce pod względem ilości głosów jest:
"Uczniowie z "Prusa" nie mają życia towarzyskiego". Powyższy stereotyp wybrało: 227 uczniów, co stanowi 17% wszystkich głosów. Nie zgadzamy się ze stereotypem: "Uczniowie z "Prusa" nie mają życia towarzystkiego". Do naszej szkoły chodzi wielu uczniów.

Każdy z nich ma przyjaciół oraz bliskich znajomych, bez których nie wyobraża sobie życia. :)

Czy możliwy jest zatem brak życia towarzystkiego, gdy ma się prawdziwych przyjaciół?

Odpowiedź jest prosta - nie.

Dzięki nim nasze życie jest ciekawe! Ciągle coś się dzieje, co pozwala nam cieszyć się każdym dniem i z radością się z nimi spotykać, bawić i wygłupiać. Poza tym jak za chwilę zobaczymy uczniowie "Prusa" potrafią się świetnie bawić!
Idealnym przykładem, aby to udowodnić są półmetki oraz studniówki oraganizowane w naszej szkole. Zdjęcia te obalają doskonale stereotyp, ponieważ skoro uczniowie potrafią bawić się na takich imprezach, to znaczy, że gdzieś się bawić nauczyli. :)

Na pewno nie zrobili tego na lekcjach w szkole, więc zostaje nam jedna możliwośc:
nauczyli się ze swoimi znajomymi chodząc na inne imprezy.

Wynika z tego jednoznacznie, że jednak mają oni życie towarzyskie, co przeczy treści stereotypu. Stereotypem, który cieszył się wśród ankietowanych dużą popularnością jest:
"Na stołówce I LO serwowane są koty." Wybrało go: 48 uczniów, co stanowi 3% wszystkich głosów. Aby sprawdzić, czy jest to prawdą, postanowiliśmy udać się do samych kucharek, które przygotowują dla nas obiady. Zapewniły nas, że kotów nie ma, nie było i na pewno na stołówce nie będzie w formie dania, które można zjeść i podać uczniom. Na potwierdzenie swoich słów pozwoliły nam zajrzeć do grafiku posiłków wydawanych w szkole. Jak łatwo zgadnąć - potraw z kota tam nie było. Dziękujemy: Panu wicedyrektorowi I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Prusa w Siedlcach Ireneuszowi Chromińskiemu za pomoc w realizacji projektu. Dyrektorom szkół:

Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach,
Publicznego Gimnazjum Nr 5 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Siedlcach,
Publicznego Gimnazjum Nr 6 im. księdza Stanisława Brzóski w Siedlcach,
Publicznego Gimnazjum Nr 3 z oddziałami integracyjnymi im. Tadeusza Kściuszki w Siedlcach,
II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach,
Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Siedlcach,
Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Siedlcach,
Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Siedlcach,
IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach,

za umożliwienie nam przeprowadzenia ankiet. Uczestnicy pojektu: Grzegorz Świnarski
Małgorzata Gruca
Katarzyna Krzymowska
Paulina Pieńkowska
Paulina Walesiak
Aleksandra Wasiluk
Aleksandra Rzążewska
Katarzyna Trociewicz
Magdalena Choińska
Magdalena Szczerbaciuk
Natalia Kwiejda
Magdalena Łach
Gabriela Kardacz
Natalia Kołek Wybrało go 162 uczniów.
(57 z gimnazjum oraz 105 ze szkół ponadgimnazjalnych.) Dziękujemy również uczniom wyżej wymienionych szkół za ich wypełnienie. Zupełnie nie zgadzamy się z tą opinią. Dlaczego?

Otóż prawie wszyscy uczniowie „humana” wybrali ten profil w pierwszej kolejności.

Nieliczne jednostki dostały się na zasadzie zgodnej ze stereotypem. Nikt klasy nie zmienił, choć była taka możliwość.

TO BYŁ ICH ŚWIADOMY WYBÓR! Zdobycie dobrej, satysfakcjonującej pracy jest wypadkową wielu czynników. Szczęścia, umiejętności lansowania się i oczywiście osobowości człowieka. Kim jesteśmy? Grupą czternastu "Prusaków" na czele z panem profesorem Sylwestrem Jasińskim.

I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Siedlcach! EDUKACJA GLOBALNA Stereotypy lokalne. Stereotyp uważamy za obalony, ponieważ szukanie w "Prusie" narkomanów, to jak szukanie pszczółki Mai:


"Są gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie..." My, uczestnicy projektu, w większości jesteśmy z klas humanistycznych.
Życiowe porażki absolutnie nie są przewidziane w naszych planach. 
Full transcript