Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

KULTURA POLSKIEGO ODRODZENIA.

No description
by

Julia Wiśniewska

on 2 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of KULTURA POLSKIEGO ODRODZENIA.

KULTURA POLSKIEGO ODRODZENIA.
Kodeks Baltazara Behema
-pochodzący z początku XVI wieku kartulariusz, zawierający przywileje i statuty miasta Krakowa
oraz roty przysiąg i ustawy cechów
krakowskich. Został spisany w 1505r.
Wpływy Włoskie....

W XVIw. Polacy ożywili kontakt z zagranicą. Wyjeżdżali na studia do Włoch i Francji. W 1518r. król Zygmunt Stary poślubił księżniczkę Bonę Sforzę z Mediolanu. Wniosła ona do Polski wiele włoskich zwyczajów. Pojawiły się nowe warzywa, poza tym język włoski stał się językiem polskich elit. Bona wprowadzała nowe metody gospodarowania i zajmowała się sprawami państwa.

Rozwój nauki i szkolnictwa.
Budownictwo Renesansowe

Do katedry wawelskiej została dobudowana kaplica Zygmuntowska, którą uważa się za jedno z najwybitniejszych dzieł ówczesnej polskiej architektury. Elementami charakterystycznymi były zdobienia okienne, metalowe hełmy umieszczane na szczycie wież oraz wieńczące budowle i osiągające dachy balustrady, zwane attykami. Perłą renesansowego budownictwa w Polsce często określa się Zamość.

Wiek XIV w dziejach Polski jest nazywany "złotym wiekiem" , ponieważ był to okres pomyślnego rozwoju gospodarczego, kulturalnego i wewnętrznego pokoju religijnego.
Literatura Odrodzenia
Złoty wiek
W XVw. została wynaleziona ruchoma czcionka. Ponadto w małych miejscowościach powstawało coraz więcej szkół parafialnych. Z kolei w większych miastach zakładano gimnazjum. Wszechstronna wiedzę można było uzyskać w akademiach. Najsłynniejsze były akademie w Krakowie, Zamościu, Wilnie oraz w Rakowie, jednak gimnazja w Gdańsku i Toruniu.
Najwybitniejszym przedstawicielem był astronom
Mikołaj Kopernik. Do jego osiągnięć należało opracowanie teorii heliocentrycznej-zakładała ona, że środkiem wszechświata jest Słońce, a nie odwrotnie.

Rektor Akademii Krakowskiej Maciej z Miechowa opublikował "Traktat o dwóch Sarmacjach", który uznaje się za pierwsze dzieło geograficzne, zawierające wiarygodne wiadomości na temat ziem położonych w Europie Wschodniej.

Z kolei historyk Marcin Kromer był autorem kroniki opisującej dzieje Polski do 1506r.
Za jednego z najwybitniejszych polskich poetów renesansu uznaje się Jana Kochanowskiego. Zasłynął przede wszystkim jako twórca żartobliwych fraszek oraz trenów, wyrażających żal po śmierci ukochanej córki.

Innymi znanymi pisarzem polskiego odrodzenia byłi Mikołaj Rej Nagłowic, który w swoich utworach opisywał zalety wiejskiego życia, oraz twórca sielanek- Szymon Szymonowic.

Słynnym renesansowym teologiem i pisarzem politycznym był Andrzej Frycz Modrzewski. W swoim dziele „O naprawie Rzeczpospolitej” domagał się zmiany praw i obyczajów oraz przeprowadzenia reform w szkolnictwie. Krytykował polski ustrój społeczny i polityczny.
Full transcript