Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Cisco

projekt na informatykę
by

Adam Zbijewski

on 25 September 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Cisco

Technologia informacyjna
Specjalista IT ma wiedzę na temat systemów komputerowych i systemów operacyjnych. Ten rozdział dokonuje przeglądu certyfikacji IT i podstawowych składników komputera osobistego.
Technologia informacyjna (IT) zajmuje się:
projektowaniem
wdrażaniem
rozwojem
wsparciem
zarządzaniem sprzętem komputerowym i oprogramowaniem


Technologia informacyjna jest pojęciem, które obejmuje relacje między sprzętem, oprogramowaniem, siecią i pomocą techniczną przewidzianą dla użytkowników.
Certyfikat IT
Computing Technology Industry Association (CompTIA) opracowała program A+ Certification. Oznacza, że kandydat jest kwalifikowanym technikiem sprzętu i oprogramowania PC. Certyfikaty CompTIA są znane w całej społeczności IT jako jedne z najlepszych sposobów na wejście w świat technologii informacyjnych i zbudowanie solidnej kariery.
Aby zdobyć certyfikat A+ Certification, kandydat musi zdać dwa egzaminy. Pierwszym egzaminem jest CompTIA A+ Essentials. Drugi egzamin zależy od wybranego typu certyfikacji.
Comptia A+ Exam - Essentials
Wszyscy certyfikowani kandydaci muszą zdać egzamin Essentials A+ (220-601). Egzamin obejmuje podstawowe umiejętności potrzebne do zainstalowania, budowania, modernizacji, naprawy, konfiguracji, rozwiązywania problemów, optymalizacji, diagnozowania i utrzymania podstawowego sprzętu komputerowego i systemów operacyjnych.
CompTIA A+ Exam - IT Technician
Egzamin CompTIA A+ (220-602) ocenia techników pracujących w terenie. Tacy technicy pracują zarówno w środowiskach mobilnych, jak i korporacyjnych.
CompTIA A+ Exam - Remote Support Technician
Egzamin CompTIA A+ (220-603) ocenia techników wsparcia zdalnego, którzy są odpowiedzialni za udzielanie pomocy klientowi bez konieczności fizycznego dotykania jego komputera. Technik wsparcia zdalnego pracuje zwykle w centrum obsługi klientów, gdzie technicy za pomocą telefonu lub Internetu rozwiązują problemy klientów z systemem operacyjnym lub łącznością.

Technik wsparcia zdalnego nazywany jest także technikiem help-desk, technikiem call-center, specjalistą technicznym lub przedstawicielem technicznym.
CompTIA A+ Exam - Depot Technician
Egzamin CompTIA A+ (220-604) ocenia serwisantów (techników magazynowych). Technik magazynowy ma ograniczoną interakcję z klientem i działa głównie w warsztacie lub laboratorium. Technik magazynowy zwany jest także technikiem warsztatowym.
Program EUCIP IT Administrator oferuje uznane w dziedzinie informatyki certyfikaty kompetencji. Certyfikacja obejmuje standardy przyjęte przez Council of European Professional Informatics Societies (CEPIS). EUCIP IT Administrator Certification składa się z pięciu modułów, z odpowiednim egzaminem dla każdego modułu.
Certyfikat EUCIP
Moduł 1: Sprzęt komputerowy
Moduł Sprzęt komputerowy wymaga, aby kandydat zrozumiał podstawowe składniki komputera osobistego i funkcje poszczególnych komponentów. Kandydat powinien być w stanie skutecznie diagnozować i rozwiązywać problemy ze sprzętem. Kandydat powinien również umieć doradzić klientowi odpowiedni sprzęt do zakupu.
Moduł 2: Systemy operacyjne
Moduł Systemy operacyjne wymaga, aby kandydat był zaznajomiony z procedurami instalacji i aktualizacji najbardziej powszechnych systemów operacyjnych i aplikacji. Kandydat powinien wiedzieć, jak korzystać z narzędzi do rozwiązywania problemów i naprawiania systemów operacyjnych.
Moduł 3 : Sieć lokalna i usługi sieciowe
Moduł Sieć lokalna i usługi sieciowe wymaga, aby kandydat był zaznajomiony z procedurami instalacji, używania i zarządzania siecią lokalną. Kandydat powinien być w stanie dodawać i usuwać użytkowników i udostępniać zasoby sieciowe. Kandydat powinien wiedzieć, jak korzystać z narzędzi do rozwiązywania problemów i naprawiania sieci komputerowej.
Moduł 4: Zaawansowane wykorzystanie sieci
Moduł Zaawansowane
wykorzystanie sieci wymaga, aby kandydat
zrozumiał zagadnienia komunikacyjne LAN.
Moduł 5: Bezpieczeństwo IT
Moduł Bezpieczeństwo IT wymaga, aby kandydat znał metody i funkcje zabezpieczeń, które są dostępne dla komputera autonomicznego lub sieciowego.
System komputerowy
Sprzęt
Oprogramowanie
Fizyczne urządzenia
obudowy,
pamięci masowe,
klawiatury,
monitory,
kable,
głośniki,
drukarki
System operacyjny
Programy
Instruuje komputer, jak ma działać. Działania te mogą obejmować identyfikację, dostęp i przetwarzanie informacji
Wykonują różne funkcje. Programy są bardzo zróżnicowane w zależności od rodzaju informacji, które mają zwrócić lub wytworzyć. Na przykład, instrukcje bilansujące książeczki czekowe bardzo różnią się od instrukcji do symulowania wirtualnej rzeczywistości w świecie Internetu.
Obudowa - zapewnia ochronę i wsparcie dla wewnętrznych elementów.
Zasilanie - zmienia prąd zmienny (AC) na stały (DC)

Wielkość i kształt obudowy komputera zależna jest od rozmiarów komponentów wewnętrznych, szczególnie płyty głównej.
Jak dokonać prawowidłowego zakupu obudowy i zasilacza?
Możesz wybrać dużą obudowę komputera, mogącą pomieścić dodatkowe składniki, które mogą być potrzebne w przyszłości. Inni użytkownicy mogą wybrać mniejsze obudowy, które zajmują mniej miejsca. Ogólnie rzecz biorąc, obudowy komputera powinny być trwałe, łatwe do obsługi i mieć wystarczająco dużo miejsca na rozbudowę.
Zasilacz musi dostarczyć wystarczającej ilości energii dla składników, które są aktualnie zainstalowane i pozwalać na dodatkowe komponenty, które mogą zostać dodane w późniejszym czasie. Jeżeli wybierzesz zasilacz, który wystarczy tylko do zasilania obecnych elementów, to po wymianie niektórych z nich, może być konieczny zakup nowego zasilacza.
Obudowy komputera są zwykle wykonane z tworzyw sztucznych, stali i aluminium i są dostępne w różnych stylach. Wewnątrz obudowy jest przygotowane miejsce na instalację innych komponentów.

Współczynnik kształtu = wielkość i układ obudowy

Podstawowe kształty - desktop i tower

1) Desktop mogą być wąskie lub pełnowymiarowe 2) Tower mogą być w wersji mini lub pełnowymiarowej
Oprócz funkcji ochrony i wsparcia, obudowy zapewniają chłodzenie wewnętrznych składników komputera. Wentylatory w obudowie służą do utrzymania obiegu powietrza wewnątrz obudowy. Kiedy powietrze przechodzi przez nagrzane komponenty, pochłania z nich ciepło a następnie zostaje usunięte z obudowy. Proces ten chroni elementy komputera przed przegrzaniem.
Złącza
Większość złączy jest obecnie projektowanych tak, by mogły być włożone tylko w jeden sposób. Każda część złącza ma kolorowy przewód. Przez każdy przewód płynie inne napięcie. Różne złącza są używane do podłączenia określonych elementów do odpowiednich miejsc na płycie głównej:
Starsze zasilacze, do połączenia z płytą główną używały dwóch złączy nazywanych P8 i P9. P8 i P9 nie były zabezpieczone przed włożeniem w niewłaściwy sposób. Można było je zamontować na odwrót, co mogło spowodować uszkodzenie płyty głównej lub zasilacza. Poprawnie zainstalowane złącza miały po środku czarne przewody ułożone w jednej linii.
Złącze Molex używane jest do podłączenia do napędu optycznego lub dysku twardego; może być włożone w jeden sposób.
Złącze Berg jest używane do podłączenia stacji dyskietek; może być podłączone w jeden sposób. Złącze Berg jest mniejsze niż złącze Molex.
20-pinowe lub 24-pinowe złącze szczelinowe jest używane do podłączenia do płyty głównej. 24-pinowe złącze szczelinowe ma dwa rzędy po 12 pinów, a 20-pinowe złącze szczelinowe ma dwa rzędy po 10 pinów.
Pomocnicze złącze zasilania o liczbie pinów od 4 do 8 ma dwa rzędy po 2 do 4 pinów i zapewnia zasilanie wszystkim obszarom płyty głównej. Pomocnicze złącze zasilania o liczbie pinów od 4 do 8 jest tego samego kształtu co główne złącze zasilania, ale jest mniejsze.
Płyta główna
Płyta główna w komputerze jest zbudowana z obwodów drukowanych i zawiera magistrale lub elektryczne ścieżki danych. Te magistrale pozwalają danym na przemieszczanie się pomiędzy różnymi elementami, które składają się na komputer. Płyta główna jest również nazywana systemem pokładowym, backplane lub main board.

Płyta główna dodatkowo zawiera jednostkę centralną (CPU), pamięć RAM, karty rozszerzeń, system chłodzenia/wentylator, chip BIOS, chipset oraz wbudowane kable do łączenia komponentów płyty głównej. Gniazda, wewnętrzne i zewnętrzne złącza i różne porty są również umieszczone na płycie głównej.
Istotnym elementem na płycie głównej jest chipset. Chipset składa się z różnych układów scalonych dołączonych do płyty głównej. Chipset kontroluje, w jaki sposób sprzęt współdziała z procesorem i płytą główną. Procesor jest instalowany na płycie głównej w gnieździe typu slot lub socket. Gniazdo na płycie głównej określa rodzaj procesora, który można zainstalować.

C
hipset na płycie głównej pozwala procesorowi komunikować się i współdziałać z innymi składnikami komputera, umożliwia wymianę danych z pamięcią systemową lub pamięcią RAM, dyskiem twardym, kartą graficzną i innymi urządzeniami wyjściowymi. Chipset określa, ile pamięci może być dodane do płyty głównej. Chipset decyduje także o typie złącz na płycie głównej.
Procesor
Procesor jest uważany za mózg komputera. Czasami z angielska jest określany mianem CPU (od Central Processing Unit). Większość obliczeń ma miejsce w procesorze. Z punktu widzenia mocy obliczeniowej, procesor jest najważniejszym elementem systemu komputerowego. Procesory mają różne współczynniki kształtu, z których każdy wymaga określonego typu gniazda na płycie głównej. Wśród znanych producentów procesorów są Intel oraz AMD.
Procesor jednordzeniowy Jeden rdzeń w pojedynczym chipie, obsługujący całość przetwarzania. Producent płyty głównej może zapewnić gniazda dla więcej niż jednego procesora, tworząc tym samym możliwość zbudowania potężnego, wieloprocesorowego komputera.
Procesor dwurdzeniowy Dwa rdzenie w pojedynczym chipie, obydwa mogące przetwarzać informacje w tym samym czasie.
Ciepło - wentylatory i radiatory
Komponenty elektroniczne generują ciepło. Ciepło jest spowodowane przepływem prądu w poszczególnych częściach. Komponenty komputera działają lepiej, gdy są schłodzone. Jeżeli nadmiar ciepła nie jest usuwany, komputer może działać wolniej. Jeśli zostaje wygenerowane zbyt dużo ciepła, podzespoły komputerowa mogą zostać uszkodzone.

Zwiększanie przepływu powietrza w obudowie komputera umożliwia usunięcie wytworzonego nadmiaru ciepła
Wentylator - ochładza wewnętrzne komponenty komputera poprzez wymianę ciepła z otoczeniem. Dzieje się to na skutek wprawienia powietrza w ruch (= tworzy wiatr)

Radiator - znajduje się bezpośrednio nad procesorem i służy bezpośredniemu jego chłodzeniu. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie wyższej mocy obliczeniowej i zabezpieczenie procesora przed przegrzaniem.
Pamięć tylko do odczytu (ROM - Read Only Memory) znajduje się na płycie głównej. Chipy ROM zawiera instrukcje, które mogą być bezpośrednio dostępne dla procesora. Podstawowe instrukcje dotyczące uruchamiania komputera i ładowanie systemu operacyjnego są przechowywane w pamięci ROM. Pamięci ROM zachowują zawartość, nawet gdy komputer jest wyłączony. Zawartość nie może być usunięta lub zmieniona w normalny sposób.
Random Access Memory (RAM) jest do tymczasowy magazyn danych i programów, które są dostępne dla procesora. Pamięć RAM jest pamięcią ulotną, co oznacza, że jej zawartość zostanie utracona, gdy komputer zostanie wyłączony. Im więcej pamięci RAM w komputerze, tym więcej możliwości komputera do przechowywania i przetwarzania dużych programów i plików, jak również zwiększona wydajność systemu.
Karty rozszerzeń zwiększają funkcjonalność komputera poprzez dodanie kontrolerów dla konkretnych urządzeń lub poprzez zastąpienie nieprawidłowo działających portów.
Napęd magazynujący odczytuje lub zapisuje informacje na magnetycznych lub optycznych nośnikach danych. Napęd może być użyty do trwałego przechowania danych lub uzyskania informacji z nośnika. Napędy mogą być zainstalowane wewnątrz obudowy komputera, tak jak np. dysk twardy.
Napędy wymagają zarówno kabli zasilających, jak i kabli do transmisji danych. Zasilacz posiada złącza SATA dla dysków SATA, złącza Molex dla dysków PATA, 4-pinowe złącze Berg do stacji dyskietek. Przyciski i diody LED na przednim panelu obudowy podłączane są do płyty głównej kablami z panelu przedniego.
Porty
Porty wejścia/wyjścia służą do podłączenia urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarki, skanery i przenośne napędy. Następujące porty i kable są powszechnie używane:
Szeregowy
USB
FireWire
Równoległy
SCSI
Sieciowy
PS/2
Audio
Wideo

Urządzenia wejściowe są wykorzystywane do wprowadzania danych lub instrukcji do komputera. Oto klika przykładów urządzeń wejścia:

Mysz i klawiatura
Cyfrowy aparat i cyfrowa kamera wideo
Urządzenie identyfikacji biometrycznej
Ekran dotykowy
Skaner
Urządzenia wejścia
Urządzenia wyjścia
Urządzenie wyjścia jest używane do prezentacji użytkownikowi informacji z komputera. Oto klika przykładów urządzeń wyjścia:

monitory i projektory
drukarki, skanery i faksy
głośniki i słuchawki
Zasoby systemowe są wykorzystywane w celu komunikacji między CPU i innymi elementami w komputerze. Istnieją trzy wspólne zasoby systemowe:

Żądanie przerwania (IRQ)
Adresacja portów Wejścia/Wyjścia
Bezpośredni dostęp do pamięci (DMA)
Zasoby systemowe
D
z
i
ę
k
u
j
ę
Paweł Mendyk
Full transcript