Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Najwspanialsze Wieżowce Świata

No description
by

Mateusz Michalec

on 22 February 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Najwspanialsze Wieżowce Świata

Najwspanialsze Wieżowce Świata
CN Tower
Wieżowiec o wysokości 553 metrów, znajdujący się w Toronto, w Kanadzie. Do 13 września 2007, przez ponad 25 lat, była to najwyższa wolnostojąca budowla na świecie, dzięki czemu została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa (rekord został pobity przez Burdż Chalifa). Działa jako wieża telewizyjna, ma ogólnodostępne tarasy widokowe, obrotową restaurację i kompleks rozrywkowy. CN Tower to najbardziej widoczny symbol i atrakcja miasta. Wieżę widać z każdego punktu miasta i z bardzo daleka poza nim. W pogodny dzień ze szczytu można dostrzec wodospad Niagara oraz Stany Zjednoczone po drugiej stronie jeziora Ontario.
8 Spruce Street
Wieżowiec znajdujący się w Nowym Jorku, w USA. Beekman Tower to najwyższy budynek mieszkalny na zachodniej półkuli, ma wysokość 267 metrów, posiada 76 kondygnacji, a całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich pomieszczeń wynosi 93000 m². Na pierwszych pięciu piętrach znajduje się publiczna szkoła podstawowa dla 600 uczniów. Powyżej znajduje się część mieszkalno-hotelowa podzielona na 903 luksusowe apartamenty. Ich powierzchnia wynosi w granicach 48-149 m². Na terenie Beekman Tower znajduje się w budowie szpital o powierzchni 2300 m². Po stronach wschodniej i zachodniej mają zostać otwarte nowe pomieszczenia hotelowe, jeden z nich o powierzchni 1000 m² oraz inne mniejsze.
Gran Torre Santiago
Najwyższy wieżowiec w Chile i Ameryce Południowej, a także najwyższy biurowiec w Ameryce Łacińskiej znajdujący się w Santiago de Chile. Mierzy 300 metrów wysokości i ma 64 kondygnacje. Gran Torre to jedna z czterech wież, które będą znajdować się w kompleksie Costanera Center. Wieżowiec ma ponad 40.000 pomieszczeń, posiada centrum handlowe oraz 5 piętrowy hotel, a jego powierzchnia użytkowa wynosi 107 125 metrów kwadratowych. Wieża została tak zbudowana, aby mogła wytrzymać trzęsienia ziemi, które w tym rejonie nierzadko się zdarzają.
Parque Central Torre Este 
Najwyższy wieżowiec w Caracas w Wenezueli mający 263 metry wysokości i 61 kondygnacji. Budynek zaprojektowany został przez wybitnego architekta Daniela Fernandez-Shawa. Budowa rozpoczęła się w 1970, a zakończyła się w 1983 roku po ukończeniu drugiej wieży. Budynki przez 22 lata były najwyższymi wieżowcami w Ameryce Południowej. Budynek ten jest przykładem doskonałego połączenia szkła z elementami betonowymi i stalowymi. Bryła budynku także przykuwa uwagę, głównie dzięki swojej złożonej konstrukcji. W budynku mieści się bank, restauracje, hotel oraz liczne biura.
Times Tower
 
Wieżowiec w Nairobi w Kenii. Zaprojektowany został przez firmę Triad Architects, a zbudowany w latach 1992–2000. Ma on 140 metrów wysokości, 38 kondygnacji oraz 60 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Króluje on nad obszarem Nairobii. Łączy on bardzo dobrze takie aspekty jak funkcjonalność i wygląd. W wieżowcu mieszczą się liczne restauracje, biura i siedziba jednego z największych banków w Afryce.
Grand Nile Tower Hotel
Wieżowiec znajduje się w Kairze w Egipcie. Ma on 190 metrów wysokości i jest najwyższym hotelem oraz jednym z wyższych budynków w Afryce. Hotel został otwarty w 1974 roku, posiada 715 pokoi, obejmuje centrum handlowe oraz obrotową restaurację. Jest on przykładem wprowadzania nowej myśli technologicznej, a także nowych koncepcji architektonicznych w Afryce.
30 St Mary Axe
Wieżowiec znajdujący się w City of London, głównej dzielnicy finansowej Londynu. Budynek zaprojektowany przez Normana Fostera stoi na miejscu biurowca Baltic Exchange, zniszczonego 10 kwietnia 1992 w wyniku zamachu bombowego Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Wieżowiec ma 40 pięter i 180 m wysokości i jest tzw. budynkiem ekologicznym. Dzięki zbliżonemu do stożka kształtowi, zmniejszono parcie boczne wiatru i wyeliminowano zjawisko przeciągów na poziomie ulicy, często towarzyszące wysokim budynkom. Podwójna szklana elewacja chroni przed zbytnim nagrzaniem wnętrza latem i zapewnia izolację zimą.
Złota 44
Wieżowiec mieszkalny w Warszawie, będący jednym z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce oraz w Unii Europejskiej, jest luksusowym apartamentowcem o 192 metrach wysokości, 52 piętrach i 287 apartamentach, z których każdy jest inny, a całkowita powierzchnia użytkowa to 72500 m². Apartamenty mieszczą się na piętrach 9-52. Ich średnia wielkość to 120 m². Zostaną one wyposażone w system HMS, umożliwiający zarówno komputerowe sterowanie m.in. klimatyzacją, żaluzjami, ogrzewaniem czy oświetleniem, jak i zamówienie posiłku z restauracji bądź innej usługi. Każdy z mieszkańców otrzyma indywidualną kartę magnetyczną, umożliwiającą wjazd windą wyłącznie na piętro, na którym znajduje się apartament jej właściciela. Do dyspozycji mieszkańców budynku zostanie udostępniony 24-metrowy basen, sauna, centrum SPA, taras widokowy i fitness klub z salą do jogi. Ostatnie piętro znajduje się na wysokości 181 metrów, natomiast kolejne 11 metrów przeznaczono na charakterystyczne zakończenie budynku. W budynku po raz pierwszy w Polsce zastosowano trójszybową fasadę modułową Triple Glazed Unit, która charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz silną izolacją akustyczną. Złota 44 jest pierwszym wieżowcem w Polsce, którego elementy fasady zostały poddane Testowi Florydy (poddanie próbie przyśpieszonego starzenia) i przeszły go pozytywnie.
Mercury City Tower
W momencie powstania najwyższy wieżowiec w Europie i w Moskwie, mający 339 metrów wysokości, 75 kondygnacji i 158 000 m², wchodzący w skład kompleksu wieżowców w Moskiewskim City. Na poziomach −3, −4, −5 znajduje się parking podziemny. Poziom −1, parter oraz poziom 1 i 2 przeznaczone zostały na powierzchnie handlowe oraz restauracje. Na piętrach 4-40 znajdzie się 80 000 m² powierzchni biurowej. 42 piętro przeznaczone zostało na udogodnienia dla mieszkańców, takie jak klub, spa, fitness, sauna. Od 43 do 69 piętra usytuowanych zostanie 140 apartamentów o powierzchni od 90 do ponad 300 m². Na 69. piętrze znajduje się penthouse o powierzchni 450 m².
Burdż Chalifa
Wieżowiec w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o wysokość 829 metrów. Budynek posiada 163 piętra użytkowe, czyli 309 473 m² powierzchni użytkowej. Koszt budowy to 1,5 mld USD.
W dniu 20 maja 2008 stał się najwyższą lądową konstrukcją budowlaną jaką kiedykolwiek zbudowano.
W dniu 13 września 2007 stał się najwyższą budowlą wolno stojącą.
W dniu 21 lipca 2007 stał się najwyższym wieżowcem na świecie.
Ogólny wygląd i plan wieży nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu (ornamenty, ozdoby itp.). Wieżowiec składa się z centralnego rdzenia oraz 3 „ramion” – w miarę wzrostu wysokości wieżowca, poszczególne „ramiona” są coraz mniejsze, co nadaje mu smukłości i niezbędnej aerodynamiki. Na samym szczycie centralny rdzeń przechodzi w iglicę wieńczącą budynek. Najniższe piętra wieży zostały przeznaczone na hotel.
Shanghai World Financial Center
 
Wieżowiec w Szanghaju w Chinach, trzeci pod względem wysokości budynek w tym państwie, mający 492 metry wysokości. Koszt budowy wyniósł ok. 1,25 mld USD. Najbardziej charakterystycznym elementem wieżowca jest otwór w budynku, który najpierw miał być okrągły i mieć w środku diabelski młyn, jednak z powodu protestów zdecydowano się na otwór w kształcie trapezu o szerokości 50 metrów. Na przedostatnim, 100. piętrze, znajduje się zewnętrzny taras widokowy dla turystów. Na piętrach 79-93 mieści się hotel Shanghai Park Hyatt. Łączna powierzchnia budynku wynosi 377 300 metrów kwadratowych. W budynku znajdują się m.in. biura, hotel, muzeum.
Petronas Towers 
Dwie wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji, o wysokości 452 metrów, jedne z najwyższych budowli świata. Zachowują one tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata oraz budynków zbudowanych przed końcem XX wieku. Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata od roku 1998 do 2004. Budynki mają 88 kondycji oraz 395000 m² powierzchni użytkowej. Obie wieże mają łącznie 76 wind, do transportu używanych jest 29 dwupoziomowych wind i 10 ruchomych schodów, poza tym obie wieże na wysokości 41 i 42 piętra, czyli na wysokości 170 metrów połączone są ze sobą zewnętrznym mostem o długości 58,5 m. Petronas Towers jest budynkiem biurowym, ale wieżowiec mieści w sobie także centrum handlowe, filharmonie, galerie sztuki, restauracje i bary.
Mode Gakuen Cocoon Tower
Siedemnasty najwyższy wieżowiec w Tokio w Japonii o wysokości 204 m, mający 53 kondygnacje. Budynek jest siedzibą trzech placówek oświatowych: Tokyo Mode Gakuen (szkoła zawodowa mody), HAL Tokyo (uczelnia projektowania i specjalnych technologii) i Shuto Ikō (szkoła medyczna). Jest drugim co do wysokości budynkiem edukacyjnym na świecie. Został uznany za najlepszy wieżowiec wzniesiony w 2008 r. w konkursie Emporis Skyscraper Award.
Eureka Tower
 
Apartamentowiec znajdujący się w centrum Melbourne w Australii. Konstrukcja wznosi się na 297 metrów. Budynek ma 91 pięter i jeden poziom podziemny. Na ostatnim piętrze ma się znajdować klub nocny i taras widokowy. Eureka Tower jest drugim co do wysokości budynkiem na półkuli południowej oraz drugim co do wysokości budynkiem mieszkalnym na świecie. Właściciele apartamentów i ich lokatorzy nabyli swoje mieszkania w tym budynku między poziomem ulicy a 80 piętrem. W wieżowcu znajduje się w sumie 560 apartamentów.
Torre Agbar
 
Biurowiec znajdujący się w Barcelonie w Hiszpanii. Projektując biurowiec Jean Nouvel był zainspirowany górą Montserrat koło Barcelony i "jej fallicznym kształtem", jak i wyglądem tryskającego w górę gejzera. Kształt obiektu czyni go jednym z najpopularniejszych budynków w Barcelonie. Torre Agbar posiada łączną powierzchnię 30 tys. m² nadziemnych pomieszczeń biurowych, 3210 m² pomieszczeń technicznych oraz 8351 m² większych sal, w tym jednego audytorium. Obiekt wznosi się na wysokość 144 metrów, posiada 38 kondygnacji, w tym cztery podziemne. Czyni go to trzecim co do wielkości budynkiem w Barcelonie. Torre Agbar wzniesiona jest ze zbrojonego betonu z fasadą pokrytą szkłem. W nocy całość jest podświetlona za pomocą 4000 świateł LED. Dodatkową cechą obiektu jest zespół urządzeń mierzących temperaturę i sterujących otwieraniem i zamykaniem okien według wskazań termometrów. Mechanizm ten ma na celu zaoszczędzenie energii potrzebnej normalnie na klimatyzowanie pomieszczeń.
Full transcript