Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

BAKTERİLERİN BİYOTEKNOLOJİDEKİ KULLANİM ALANLAR

No description
by

nur kaban

on 20 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of BAKTERİLERİN BİYOTEKNOLOJİDEKİ KULLANİM ALANLAR

BAKTERİLERİN BİYOTEKNOLOJİDEKİ KULLANIM ALANLARI
Bakterilerin Biyoteknolojideki Kullanım Alanları
Son on yılda biyokimya, moleküler biyoloji ve bakteriyolojideki ilerlemeler bakterilerin antikanser ajan olarak kullanımının yanı sıra antikanser ilaçların verilmesinde kemoterapiye duyarlı ajan ve gen tedavisi için vektör olarak kullanımına kadar kullanışlı bir çok yönlerini ortaya koymuştur. Bu alanda özellikle Escherichia coli genleri ve enzimleri kansere karşı vücut dışında etkisiz olan fakat vücut içinde oldukça aktif türlerine dönüşebilen ön-ilaç uygulamalarında yer almaktadır. Ayrıca Pseudomonas ekzotoksinlerine konjuge edilmiş IL-4 direkt olarak malignant beyin tümörlerine uygulanmış ve normal beyin hücreleri haricindeki hücrelerin IL-4 reseptörlerine yüksek afinite ile bağlandığı görülmüş ve böylece normal beyin dokusuna zarar vermeden tümörün büyük bir kısmının tahrip edildiği saptanmıştır.Bu derleme bazı kanser tiplerinin tedavisi için kullanılan bakteriyel orijinli antikanser ajanlar üzerine odaklanmıştır..
Hidrojen Elde Eden Bakteriler
Biyo-Yakıt Üretimi Yapan Bakteriler
ÖZET
BİYOTEKNOLOJİ NEDİR?
Hücre ve doku biyolojisi kültürü, moleküler biyoloji, mikrobiyoloji, genetik, fizyoloji ve biyokimya gibi doğa bilimleri yanında mühendislik ve bilgisayar mühendisliğinden yararlanarak, dna teknolojisiyle bitki, hayvan ve mikroorganizmaları geliştirmek, doğal olarak var olmayan veya ihtiyacımız kadar üretilemeyen yeni ve az bulunan maddeler (ürünleri) elde etmek için kullanılan teknolojilerin tümüne biyoteknoloji denilmektedir.


PEYNİR BAKTERİLERİ
HAŞERELERLE MÜCAADELEDE KULLANILAN BAKTERİLER
Bitkilerden ve hayvanlardan farklı olarak hızlı çoğalan ve biyokimyasal etkileri bakımından canlılar aleminin ve ekosistemin dengesini sağlayan bakteriler, insan yaşamını da pek çok şekilde etkilemektedirler. Bakterilerin günümüzde insan yaşamını etkileyen en önemli özelliği ise biyoteknoloji konusundaki katkılarıdır.
Moleküler genetik bilimi ve rekombinant DNA teknolojisinin ilerlemesiyle (doğada kendiliğinden oluşması mümkün olmayan, çoğunlukla farklı biyolojik türlerden elde edilen DNA moleküllerinin, genetik mühendislik teknolojisiyle kesilmesini ve elde edilen farklı DNA parçalarının birleştirilmesi işlemlerini kapsayan bir teknolojidir) bakteriler kullanılarak, elde edilmesi güç olan pek çok madde kolaylıkla üretilmekte veya üretilen maddenin ekonomik olması ya da çevresel etkilerinin azalması sağlanmaktadır.
BAKTERİ NEDİR?
Bakteri tek hücreli mikroskobik bir canlıdır.Bakteriler çekirdeksiz ve klorofilsiz 1-6 mikron büyüklüğündeki çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük canlılardır.
Genel olarak bakteriler; hastalık yapan bakteriler, maya bakterileri, çürütücü bakteriler ve azot bakterileri diye sınıflandırılırlar. Başka canlıların yaşamını sürdüremediği çok sıcak ortamlarda ya da çok yüksek basınç altında bile yaşayabilirler.
Bakterilerin Biyoteknolojideki Kullanım Alanları
Aynı zamanda bakteriler sanayide peynir turşu sirke şarap gibi ürünlerin elde edilmesinde sıkça kullanılmaktadır.
Bakteriler çöplüklerin yok edilmesinde parçalayıcı özellikleri nedeniyle kullanılırlar (Çürükçül bakteriler)
Petrol saçılımlarının temizlenmesinde kullanılır
Haşerelerle mücadelede bakteriler kullanılır. Bu bakteri türleri faydalı böcek ve canlılara hiçbir yan etki etmez
Bakteriler hızlı gelişimleri nedeniyle kimya biyoloji ve genetik dallarında sıkça kullanılır
Biyoteknoloji sayesinde bakteri türleri ve çeşitlerinde oynamalar yapılarak faydalı ve nitelikli bakteriler üretilmektedir.
Hormon Üreten Bakteriler
hidrojenin moleküllerin yapısından koparılabilmesi için oldukça yüksek miktarda enerjiye gereksinim vardır. Ancak bilimsel adı Caldicellulosiruptor saccharolyticusolan olan ve suyun kaynama sıcaklığına yakın sıcaklıklarda (ortalama 70°C) yaşayan termofilik bakteriler, bu konuda oldukça başarılıdırlar. Bilim adamları bu bakterinin bitkisel besinlerin sindirimi esnasında hidrojen açığa çıkardığını saptamışlar ve daha sonra hidrojen açığa çıkaran geni tespit etmişlerdir.
Amerikalı bilim adamları Escherichia coli adlı bakteri türünün sentetik bir türünü üreterek daha kaliteli bir biyo-yakıt üretmişlerdir. Bu amaçla bakterinin temel genetik yapısını değiştirmişler ve onu uzun zincirli alkol molekülleri oluşturmaya yönlendirmişlerdir. Sentetik bakterinin oluşturduğu bu uzun zincirli alkoller doğadaki benzerlerinden daha yüksek enerji taşımaktadır.
Erişkin insanların böbrek hücreleri eritropoietini üretir. Fakat böbrek hastalığı veya böbrek yetmezliği olan hastalarda bu hormon üretilemez. Normal koşullar altında üretilmesi çok zor olan bu hormonun yapımını kontrol eden gen bakterilere aktarılmış ve bakteriler bu hormonu üretebilir hale gelmişlerdir. Bu yolla elde edilen hormon birçok kişi için yaşam kurtarıcıdır. İnsan insülini de bu yolla elde edilebilir.
Bitkilerden ve hayvanlardan farklı olarak hızlı çoğalan ve biyokimyasal etkileri bakımından canlılar aleminin ve ekosistemin dengesini sağlayan bakteriler, insan yaşamını da pek çok şekilde etkilemektedirler. Bakterilerin günümüzde insan yaşamını etkileyen en önemli özelliği ise biyoteknoloji konusundaki katkılarıdır.
GÜLOĞLU
ESRA
AND/9-C
DERSİN ÖĞRETMENİ;
YURDAGÜL DEMİR
BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ
KAYNAKÇA
1) http://biyoteknoloji.nedir.com/#ixzz2xLNEW2uL
2) http://www.bilgiustam.com/bakteri-nedir/
3)http://biyologlar.com/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=33&id=5492&Itemid=0
4) http://www.evrimteorisi.info/gercekler/bilim-dunyasinin-uzmanlari-bakteriler

RABİA HATUN KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
Full transcript