Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

OPEN SPACE

No description
by

Monika Dominika

on 17 May 2011

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of OPEN SPACE

1. Ktokolwiek przyłącza się do dyskusji jest właściwą osobą

Nie ma potrzeby oczekiwania na eksperta od danej tematyki. Ktokolwiek jest zaangażowany w dyskusję w grupie, bierze w niej udział, bo dany temat jest dla niego z jakichś powodów ważny.
Hierarchia oparta na wiedzy, wieku czy zajmowanym stanowisku nie ma w tym kontekście znaczenia. Zainteresowanie tematem, jest tym, co się liczy. 1. Ktokolwiek przyłącza się do dyskusji jest właściwą osobą

Nie ma potrzeby oczekiwania na eksperta od danej tematyki. Ktokolwiek jest zaangażowany w dyskusję w grupie, bierze w niej udział, bo dany temat jest dla niego z jakichś powodów ważny.
Hierarchia oparta na wiedzy, wieku czy zajmowanym stanowisku nie ma w tym kontekście znaczenia. Zainteresowanie tematem, jest tym, co się liczy. 2. Cokolwiek dzieje się jest tym, co ma się dziać.
To oznacza innymi słowy “zdjęcie rok z kierownicy”. Nie ma potrzeby moderowania dyskusji.
Każde ujęcie tematu może nadać dyskusji kierunek, który doprowadzi do wygenerowania
oryginalnego pomysłu. To sama interakcja w grupie wyznacza nurt dyskusji. 3. Kiedykolwiek zaczynamy, czas jest zawsze dobry.
Nie chodzi o to, żeby czekać na konkretne osoby z rozpoczęciem dyskusji. Rozmowa ma toczyć się
z osobami, któe są w grupie w danym momencie. 4. Kiedy jest koniec, wtedy jest koniec.
Grupa może dojść do konkluzji lub znaleźć rozwiązanie w ciągu dziesięciu minut lub może równie dobrze nie dojść do żadnego wniosku jeszcze długo po przewidywanym czasie rozmowy. Nie można zaprogramować włączenia się kreatywności i innowacyjnego myślenia - trzeba poddać debatę jej własnej dynamice. Ci, którzy skończyli wcześniej mogą przejść do innej grupy. Gdy dyskusja się “nie klei” grupa może się rozwiązać i zrobić miejsce dla innej grupy.
Moment kreatywny ma to do siebie, że dzieje się bardzo szybko – nie ma powodu, żeby siedzieć bezczynnie tylko dlatego,że sesja jest zaplanowana na dłużej jeśli ten moment już minął. W debacie Open Space obowiązuje prawo “Dwóch Stóp”. W momencie gdy, uczestnik debaty ma
poczucie, że przestaje uczyć się od innych lub też odnosi wrażenie, że nie jest w stanie wnieść niczego więcej do dyskusji może “użyć swoich dwóch stóp”, by zmienić grupę na inną, podejmującą temat, który interesuje go bardziej. Prawo “Dwóch Stóp” to również prawo do kilku minut przerwy, a nawet prawo do opuszczenia spotkania w jego trakcie. W myśl Prawa “Dwóch Stóp” każdy z uczestników z osobna ma moc wpływu na swoje zainteresowanie debatą. 1. Ktokolwiek przyłącza się do dyskusji jest właściwą osobą
Nie ma potrzeby oczekiwania na eksperta od danej tematyki. Ktokolwiek jest zaangażowany w
dyskusję w grupie, bierze w niej udział, bo dany temat jest dla niego z jakichś powodów ważny.
Hierarchia oparta na wiedzy, wieku czy zajmowanym stanowisku nie ma w tym kontekście
znaczenia. Zainteresowanie tematem, jest tym, co się liczy 2. Cokolwiek dzieje się jest tym, co ma się dziać.
To oznacza innymi słowy “zdjęcie rok z kierownicy”. Nie ma potrzeby moderowania dyskusji.
Każde ujęcie tematu może nadać dyskusji kierunek, który doprowadzi do wygenerowania
oryginalnego pomysłu. To sama interakcja w grupie wyznacza nurt dyskusji.
Cokolwiek się dzieje jest tym, co miało się zdarzyć (porażka wywodzi się zawsze z nastawienia na porażkę)
rolą lidera jest podniesienie oczekiwań grupy, podniesienie ich wrażliwości na możliwości jakie się przed nimi otwierają w trakcie spotkania. Ci którzy przychodzą na open space z konkretną szczegółowa listą założeń do osiągnięcia będą sfrustrowani. Co więcej, nieuchroniie przegapią pozytywne rzeczy jakie się zdarzą. Nigdy wczesniej, ani nigdy później taka mieszanka osób zgromadzi się w tym miejscu i w tym czasie/ nikt nie jest w stanie przewidzieć jaki efekt synergii wyniknie, kiedy ci ludzie właśnie się zbiorą. 3. Kiedykolwiek zaczynamy, czas jest zawsze dobry.
Nie chodzi o to, żeby czekać na konkretne osoby z rozpoczęciem dyskusji. Rozmowa ma toczyć się z osobami, któe są w grupie w danym momencie. Konwencjonalna mądrość powiada, że jeśli chcesz coś zrobić musisz zacząć o czasie. Kiedy chcemy pobudzic kreatywność, sztywne ramy czasowe mogą być przeszkodą. Kiedy się to stanie, stanie się w swoim własnym czasie. Dlatego trzecia zasada to: wtedy gdy zaczynamy, jest właśnie właśicwy czas.
Open space dzieje się oczywiście w czasie, co oznacza, że musi być czas rozpoczęcia i czas zakończenia. Ale wszystko pomiędzy musi dziać się w swoim czasie. ATD PRoductions
presents... DEBATA OPEN SPACE
INSTRUKCJA OBSŁUGI do wykonania potrzebne będą: TEMAT
ZAANGAŻOWANA GRUPA
CZAS
MIEJSCE
LIDER TEMAT: ma inspirować aktywność, nie może być długi, suchy, nie może być cytowaniem celów i założeń, musi być na tyle konkretny, żeby zaznaczyć kierunek, jednocześnie musi być na tyle otwarty, żeby pozwolić wyobraźni grupy na przejęcie inicjatywy GRUPA: Musi być zainteresowana i zaangażowana. Jeśli tak nie jest metoda Open Space nie zadziała. Katalizatorem kreatywnego innowacyjnego myślenia jest tu kombinacja: pasji, wolności i odpowiedzialności. Wolność pozwala na odkrywanie i eksperymentowanie, a odpowiedzialnośc zapewnia, że do tego będzie się dążyć w zdyscyplinowany sposób. Zainteresowanie i zaangażowanie są warunkami konicznymi wolności. Nie ma sposobu na to, by zmusić ludzi do zainteresowania i zaangazowania.
Jednym sposobem na to jest uczynienie uczestnictwa w open space zupełnie wolontaryjnym. Ludzie, którzy przychodzą są tam, bo tak chcieli. Ważne jest, żeby te osoby również wiedziały na co przychodzą. Muszą być świadomi tego jak debata będzie działać. Open Space nie jest dla każdego, jeśli jest wymuszona, niedoinformowana partycypacja to nie tylko przeczy idei, ale może być destrukcyjne dla debaty.
Liczba osób w grupie nie jest tu masa krytyczną. Generalnie nie powinno być jednak mniej niż 20 osób, bo wtedy traci się te konieczne zróżnicowanie grupy, która wnosi tą innowacyjną wymianę doświadczeń. Jeżeli chodzi o górną skalę to nie ma ograniczeń. Nawet 400 osób nie jest tu za dużo. Przestrzeń: jest kluczowa, ale nie musi być to elegancka przestrzeń. Komfort jest najważniejszy. Najlepiej stoły i krzesła, które można przemieścić. Początkowe ustawienie – to okrąg, z dużą białą ścianą gdzieś w pokoju. Środek okręgu jest pusty (Open Space) CZAS: 8 godzin – standard, ale najlepiej jeszcze dłużej 2-3 dni, open space nie zadziała jeśli będzie zaburzony w trakcie. Osoby mogą przyjsc na rozpoczecie lub koniec, raczej niż w środku plus tablica plus flipcharty plus markery plus karti papieru i plus i plus i plus ZASADY SA 4 wyglada to tak TEMAT DEBATY:
Co możemy zrobić, żeby zwiększyć
społeczne zaangażowanie w wolontariat?

zapraszam do tworzenia pytań!!
Full transcript