Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Teatr Antyczny

No description
by

Jędrzej Wyczółkowski

on 10 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Teatr Antyczny

TEATR
ANTYCZNY BUDOWA TRAGEDII GRECKIEJ PROLOGOS ZAPOWIEDŹ AKTORA PARODOS WEJŚCIE CHÓRU EPEJSODION I POSZCZEGÓLNE
SCENY DRAMATU STASIMON I TEKST KOMENTUJĄCY AKCJĘ
(WYKONYWANY PRZEZ CHÓR) EPEJSODION II STASIMON II EXODOS ZAKOŃCZENIE - PIEŚŃ
SCHODZĄCEGO CHÓRU ZASADĘ TRZECH JEDNOŚCI
(JEDNOŚĆ CZASU, MIEJSCA, AKCJI) TEATR ANTYCZNY POWSTAŁ W STAROŻYTNEJ GRECJI. GENEZA TEATRU ANTYCZNEGO WIĄŻE SIĘ Z KULTEM BOGA DIONIZOSA – PATRONA NARODZIN I ŚMIERCI, WINNEJ LATOROŚLI, URODZAJU I WINA. W ATENACH ODBYWAŁY SIĘ CZTERY WAŻNE ŚWIĘTA KU CZCI BOGA DIONIZOSA, ALE DLA HISTORII TEATRU WAŻNE SĄ DWA Z NICH – WIELKIE I MAŁE DIONIZJE. WIELKIE DIONIZJE WIELKIE DIONIZJE OBCHODZONO W MIASTACH W KOŃCU MARCA I Z POCZĄTKIEM KWIETNIA. POCZĄTKOWO TRWAŁY PIĘĆ, A W PÓŹNIEJSZYM CZASIE SZEŚĆ DNI.
MIAŁY CHARAKTER PODNIOSŁEGO MISTERIUM. MAŁE DIONIZJE MAŁE DIONIZJE BYŁY OBCHODZONE W GRUDNIU, W CZASIE CHOWANIA DO SPICHRZÓW NOWEGO WINA, A POŁĄCZONE Z JARMARKIEM GARNCARSKIM. PODCZAS OBCHODÓW ZABIJANO KOZŁA I KRWIĄ JEGO PODLEWANO KORZENIE WINOROŚLI. MIAŁY CHARAKTER WESOŁEJ, LUDOWEJ ZABAWY. BUDOWA TEATRU SKENE ORCHESTRA TEATRY BUDOWANO POD GOŁYM NIEBEM, NA WZGÓRZACH. UMOŻLIWIAŁO TO DOSKONAŁĄ AKUSTYKĘ. MIEJSCE WYSTĘPOWANIA CHÓRU BUDOWLA, POCZĄTKOWO TRAKTOWANA JAKO GARDEROBA DLA AKTORÓW, OD V WIEKU P.N.E. JAKO TŁO GRY SCENICZNEJ PROSKENION
(SCENA) PARODOS PARODOS WEJŚCIE DLA CHÓRU AMFITEATR
(WIDOWNIA) RODZAJE SZTUK TRAGEDIE KOMEDIE ZASADY TRAGEDII GRECKIEJ ZASADA DECORUM
(ODPOWIEDNIOŚCI STYLU DO GATUNKU) ZASADA NIEPRZEDSTAWIANIA BEZPOŚREDNIO SCEN KRWAWYCH ZASADA NIEZMIENNOŚCI
CHARAKTERU POSTACI CECHY KOMEDII GRECKIEJ TEMATYKA MIŁOSNA "ŻYWE" AKCJE POJAWIA SIĘ MOTYW ROZPOZNANIA
(np. dzieci przez rodziców) KOMIZM POGODNY NASTRÓJ SZCZĘŚLIWE ZAKOŃCZENIE BOHATEROWIE O ICH SYTUACJI DECYDUJE PRZEZNACZENIE, LOS, FATUM UWIKŁANI SĄ W KONFLIKT TRAGICZNY (ISTNIENIE PRZECIWSTAWNYCH, RÓWNORZĘDNYCH RACJI, POMIĘDZY KTÓRYMI NIE SPOSÓB DOKONAĆ WYBORU). CZĘSTO POPEŁNIAJĄ „NIESZCZĘŚLIWE ZBŁĄDZENIE”, CZYLI ZBRODNIĘ LUB CZYN NIEGODNY, NIE WIEDZĄ JEDNAK O TYM; TAKA ROZBIEŻNOŚĆ MIĘDZY SAMOŚWIADOMOŚCIĄ BOHATERA A JEGO SYTUACJĄ RZECZYWISTĄ TO IRONIA TRAGICZNA. NAJWIĘKSI TRAGICY GRECCY AJSCHYLOS EURYPIDES SOFOKLES CIEKAWOSTKA SOFOKLES NAPISAŁ OKOŁO 130 TRAGEDII. DO NASZYCH CZASÓW DOTRWAŁO ICH TYLKO SIEDEM. AKTORZY, A TEATR ANTYCZNY CECHY TRAGEDII ANTYCZNEJ MIMEZIS, CZYLI NAŚLADOWANIE RZECZYWISTOŚCI KATHARSIS, CZYLI OCZYSZCZENIE PRZEZ PRZEŻYWANIE LITOŚCI I TRWOGI TRAGIZM, CZYLI NIEROZERWALNY KONFLIKT RÓWNORZĘDNYCH WARTOŚCI POCZĄTKOWO NA SCENIE W OGÓLE NIE WYSTĘPOWALI AKTORZY, TYLKO CHÓR I JEGO PRZEWODNIK. AKTORZY BYLI WPROWADZANI NA SCENĘ STOPNIOWO:
PIERWSZEGO WPROWADZIŁ TESPIS
DRUGIEGO – AJSCHYLOS
TRZECIEGO – SOFOKLES. AKTORAMI MOGLI BYĆ TYLKO MĘŻCZYŹNI. PRZEWAŻNIE WYSTĘPOWALI W BARDZO JASKRAWYCH STROJACH, W MASKACH I NA KOTURNACH. NA SCENIE NIE MOGŁO JEDNOCZEŚNIE PRZEBYWAĆ WIĘCEJ, NIŻ TRZECH AKTORÓW.
Full transcript