Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of hhhh

kkkk
by

canan yılmaz

on 22 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of hhhh

İngiltere Pavyonu Shanghai Expo Expo, 2010 yılında Shanghai (Çin) de 5.282 km2 lik bir alanda düzenlenmistir. Alt yapı projeleri için milyarlar harcanmıtır.Kentin metro hatları genisletilmis, yeni iç hatlar havaalanı hizmete acılmıstır.
*Bu expo Çin'in modern sanayideki yükselisini sergilenmistir. "Daha iyi sehir, daha iyi bir yasam" teması ile 1 Mayısta kapılarını ziyaretcilere acmıstır.
*Expo için insaa edilen yapıların büyük bölümü yeniden sökülecek yada dönüsüme gönderilecektir. Bazı pavyonlar müze yada anıt olarak baska yerlere gönderimi düsünülmüstür. Bu expo'da Çatalhöyük anateması ile Türkiye pavyonu'da yer almaktadır. Expo Nedir? Küresel çapta bilgi birikimini daha yasanabilir bir dünya için bir araya getiren organizasyonlardır. Ürünlerden çok fikirler ve kültürler, dünyanın geleceği için projeler sergilenmektedir.
Expo alan büyüklüğü sınırsızdır.Katılımcılar kendi pavyonlarını insaa edebilmektedir.Bu nedenle kentsel
dönüümü hızlandırmaktadır.
Expolar 160 yıldır düzenlenmektedir. İlki Dünya sergisidir 1851'de Londra'dayapılmıtır. "" Fuar ve Expo'lar Danimarka Pavyonu İtalya Pavyonu Kore Pavyonu Polonya Pavyonu İsveç Pavyonu İsrail Pavyonu Avusturya Pavyonu Finlandiya Pavyonu Suudi Arabistan Pav. Hollanda Pavyonu Brezilya Pavyonu Fransa Pavyonu Türkiye Pavyonu Romanya Pavyonu Rusya Pavyonu Birlesik Arap Emirliği Pavyonu Çin Pavyonu Portekiz Pavyonu Zaragoza Expo "Su ve sürdürülebilirlik" teması ile
Eylül 2008'de İspanya'da kurulmustur. Ana komite expo ve sergi merkezine 135.000.000 € bütçe ayırmıstır.1. Köprü Pavyon
2. "Suda Yaayan İlham" Meydanı
3. Konferans Merkezi
4. Su Kulesi
5. Amfi Tiyatro
6. "Uç Noktada Su" Meydanı
7. Beacon - Sivil İnisiyatif Pavyonu
8. Su Tribünü Pavyonu
9. "Susuzluk" Meydanı
10. Ülkeler Pavyonu
11. "Su ehirleri" Meydanı
12. "Oikos: Su ve Enerji" Meydanı
13. "Ortak Su" Meydanı
14. Akvaryum
15. İspanyol Pavyonu
16. İspanya Bölgeleri, irketleri ve Uluslararası Organizasyonlar
17. Aragon Pavyonu Pavilion Köprüsü Almozara ilçesi ile expo meydanın bağlayan ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanmıstır.sergiler için da bir mekan olarak kullanılacaktır. Birçok aktivitenin gerçeklestigi 86 metre yüksekliğinde bir kuledir.Enrique de Teresa tarafından tasarlanmıstır. "Yasşam İçin Su" ve Splash tarafından tasarlanan bir cok heykel içerir Water Cube Pavilion MVRDV yakın zamanda 2012 Dünya Expo Yeosu için, Kore'de Water Cube (Su Küpü) köşkünü tasarladı. Yapı, okyanusların gücünü ve güzelliğini ifade eder ve su doldurulmuş havuzlardan oluşsmuştur, hem sıcaklık tamponu hem de ana çekimiyle hareket ettirilir. Bir akvaryum içinde olmak gibi biraz, içi bolş gizli oda, ılşık ile filtrelenmiş su aydınlatılacak ve Expo sırasında bir sergi merkezi olarak kullanılacaktır.

Kore'nin 2012 Expo "Yaşsayan Okyanus ve Sahil" teması etrafında merkezlidir ve MVRDV’nin köşkü dünyanın okyanuslarına ilham verici bir temsili olacaktır. Bir dünya haritası gibi düzenlenmsiştir, farklı havuzların dünyanın okyanusları ve kıtalarını, üst ve alt kutup denizleri ve ortasında tropik denizleri temsil eder. Dört katmanlı cam sandviç arasında su ile dışarıdan kıtalar açıkça çizilir.

Deniz suyu dolasşımını sağlamak için havuz boyunca sürekli pompalanır ve suyu ekolojiktir. Cam havuzlar aynı zamanda dısşarıdan gelen ısı tamponuyla hareket eder ve aynı dünya için bir sıcaklık modülatörü olarak okyanus rolünü temsil eder. Yapının dısş cephesi ayrıca UV ısşınlarının nüfuz etmesini kontrol etmek için dalgalı perde içermektedir.

Expo’dan sonra, kösşk, konser salonu, tiyatro, müze ya da bir ofis binası olarak yeniden kullanılabilir. Amerika Pavyonu Almanya Pavyonu Expo 2012-Kore Fuar Merkezi Tasarımı Fuar Merkezi peddle thorpe architects‘(PTA) tarafından tasarlandı. Bu fuar alanının diğerlerinden farklı ilk yüzen fuar merkezi olması. Fuar merkezi diğer ehirleri de dolaarak farklılığını gösterecek. Mimari bir evrim olarak görülen tasarım, geleceğin tasarımları konusunda da tevik edici bir yapıya sahip. Genel olarak tasarımı kıyıda yaayan büyük bir balık yapısını çağrıtırıyor. Konsept sergi teması olarak güçlü bir ifade oluturmu ve ‘Amacı Yaayan Okyanus ve Sahil’ düüncesi ile tasarlanmı. Kıyıya bağlantılı olan Pavilion, okyanusa güçlü bağıllığı ve kıyı eko sistemi göstermektedir. Tasarım, akıkan dinamikliği ve okyanus organizmalardan hatlarını alarak teorik bilimleri ve biyoloji sunuyor. Uluslararası ve bölgesel ölçekte Okyanusu koruma, bağlılık ve 2012 Dünya Expo’nun ötesinde, çevre sorunları kefetmek ve desteklemek amacıyla geni sergi programı ile ikonik bir iaret verilecektir. Meksika Pavyonu Kanada Pavyonu
Full transcript