Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Benjamin Franklin + Puszka Faradaya

Bitches love science.
by

Marta Telus

on 1 July 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Benjamin Franklin + Puszka Faradaya

Benjamin Franklin, ur. 17 stycznia 1706 w Bostonie, zm. 17 kwietnia 1790 w Filadelfii, amerykański polityk, dyplomata, filozof i wynalazca.

Wprowadził pojęcie elektryczności dodatniej i ujemnej, sformułował zasadę zachowania ładunku elektrycznego, wynalazł piorunochron w 1752.

W filozofii przedstawiciel utylitaryzmu, współautor Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych (1776), w latach 1778–85 poseł w USA; 1787 uczestnik konwencji, która opracowała konstytucję USA, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych.
W 1752 roku Benjamin Franklin dokonał pomiaru ładunków elektrostatycznych, wypuszczając latawiec z umocowanym metalowym kluczem w czasie burzy. Eksperyment wykazał, że piorun to silne wyładowanie elektryczne i doprowadził do wynalezienia piorunochronu.
W lipcu 1752 roku Franklin sporzadził z jedwabnej chustki latawiec, przymocował do niego zaostrzony metalowy pręcik i przywiązał do niego długi sznurek, a na jego końcu zawiesił metalowy klucz.
Kiedy burza nadeszła, Franklin zaobserwował, że włókna liny się najeżyły. Dotknął zawieszonego na sznurze klucza palcem, co spowodowało przeskok iskry. Gdyby Franklin nie korzystał z izolatora, prawdopodobnie zginąłby na miejscu jak wielu jego poprzedników.
Rok później, 12 kwietnia 1753 r.,
Franklin przeprowadził inny eksperyment,
podczas którego udało mu się ściągnąć ładunek
z chmury do butelki lejdejskiej.
Porównał otrzymany ładunek z tym uzyskanym przez otarcie szklanego pręta i doszedł do wniosku, że chmury burzowe zwykle są naładowane ujemnie.
Sporządził ostro zakończony pręt długości 240 do 300 cm i przymocował go do najwyższego punktu budynku. Do pręta przymocował metalowy drut, którego drugi koniec zakopał w ziemi.
Gdy błyskawica uderzyła w odgromnik, prąd przebiegł po nim, dalej po drucie i spłynął do ziemi. Piorunochron, jak widać, nie chroni przed piorunami, ani też ich nie ściąga lecz neutralizuje destrukcyjną siłę uderzenie pioruna poprzez odprowadzenie prądu elektrycznego do ziemi.
Franklin zaczął instalować w Filadelfii pierwsze piorunochrony własnego pomysłu w czerwcu lub lipcu 1752 roku, a we wrześniu tego roku wyposażył w piorunochron własny dom. W roku 1782 liczba piorunochronów w Filadelfii przekroczyła 400.
Klatkę (puszkę) Faradaya wymyślił Michael Faraday, angielski fizyk w 1836 roku. Chciał za jej pomocą zademonstrować jedno z podstawowych praw elektrostatyki - na powierzchni idealnego przewodnika prądu potencjał musi być równy, więc prąd nie przenika przewodnika, pozostając na jego powierzchni, czyli wewnątrz klatki, niezależnie od tego jak silnie jest ona naładowana, nie występuje pole elektryczne.
Idealna klatka Faradaya nie występuje tak często jakbyśmy chcieli. Najbliżej ideału jest kuchenka mikrofalowa, ale trudno się do niej schronić przed burzą. Na szczęście bliski ideału jest też samochód. Bliski, gdyż w osiągnięciu ideału przeszkadzają mu okna, które mają inny potencjał przewodzenia prądu niż metalowa karoseria. Jednak na potrzeby zabezpieczenia się przed piorunami wystarczy, po prostu, zamknąć okna.
Teoria jest ważna, ale jak to wykorzystać w praktyce?
Chmury burzowe sa naładowane ujemnie
Klatka Faradaya
Przebieg doświadczenia
Doświadczenie z latawcem
Wynalezienie Piorunochronu
W wyniku swoich badań nad elektrycznością atmosferyczną w latach 1746-1752 Benjamin Franklin doszedł do przekonania, że błyskawice to wyładowania elektryczne. Wniosek ten wysunął na podstawie podobieństwa w kolorze, kształcie i trzasku błyskawic na nieboskłonie i tych wytworzonych w laboratorium. Rozumował, że jeżeli błyskawica jest elektrycznością, to jej uderzenie można zneutralizować.
Kasia (6) i Marta (28)
Kasia (6) i Marta (28)
Full transcript