СОУ "ЦАНКО Б. ЦЕРКОВСКИ" - С. НИКОЛА КОЗЛЕВО, ОБЛ. ШУМЕН
Изготвил и Лектор:
Силвия Георгиева
ВЪТРЕУЧИЛИЩНА КВАЛИФИКАЦИОННА ДЕЙНОСТ
ОБУЧЕНИЕ
ЗА РАБОТА С ИНТЕРАКТИВНА
ДЪСКА
Интерактивната бяла дъска (ИБД) е една от многото технологични иновации и
софтуерни изобретения, вече достъпни и в сферата на образованието.
Едно от големите й преимущества е, че се преподава много лесно. Например дава възможност на презентиращия да сменя слайдовете от разстояние. Същевременно на нея може да се пренесе екранът на компютъра и да се оперира с ръка или със специален маркер.
Развива зрителната памет на обучаваните и допринася за по-доброто запомняне на
уроците.
Според специалистите подобен род иновативно обучение увеличава посещаемостта в класовете и ангажира учениците в по-активното усвояване на
преподавания материал.
Провеждането на урок с ИБД е много по-ефективно, ако се подготви предварително под формата на презентация или .ESB файл, като се осигури демонстрация на обекти и онлайн работа върху тях: добавяне на коментари, промяна на позициите им, решение на учебни задачи с разместване на обекти и т.н.
Затова се налага да извършим доста
предварителна работа
, а именно: да структурираме урока – да създадем модел „Конспект” посредством програмното обезпечение на ИБД. Това ни осигурява по-голяма свобода на действията.
Моделът за организация на обучението е изграден на основата на теорията, разработена от Д. Мерил. В нея е възприета тезата, че видовете учене и преподаване предполагат различни процедури и средства. Тя е една от новите теории за организация на обучението и осигурява конкретни предписания за планиране и организиране на процеса от гледна точка на разнообразието на обучаващия резултат.
Организацията на преподаването и обучението се свеждат до три основни стъпки:
• Определяне на дидактическите цели;
• Проучване на първичните презентационни форми, в зависимост от поставените цели;
• Определяне на вторичните презентационни компоненти, които дават възможност на ученика да усвои учебното съдържание и да прилага информацията в различни по сложност задачи.
Навлизащите с бързи темпове в живота ни информационни технологии налагат да сверим часовниците си с времето на бъдещето и да въведем в най-кратък срок интерактивните дъски в обучението на нашите възпитаници.
Налично за ползване в нашето училище е мобилното устройство
eBeam Classic Projection
, което превръща всяка бяла дъска в интерактивна. И понеже сме на път да влезем в крак с времето, нека пристъпим направо към темата:
СОФТУЕР
необходим ни, за да оживим бялата дъска и тя да се превърне от дъска за писане в екран за презентиране, в платно за рисуване, в място за хипервръзка с необходимата ни за илюстриране или за справка информация и още, и още...
Всичко, което правим в Интернет се подчинява на определени правила и изисквания/нарича се Нетикет/. Такова изискване е, например, регистрацията в даден сайт, за да имаме право да ползваме услугите, които той ни предлага.
Така стои въпроса и с нашето e-beam устройство, за което, ако искаме да използваме допълнителни опции и инструменти е необходимо да го регистрираме.
За начало влизаме в този сайт: http://www.e-beam.com/bg/portal/download-software.html
и се регистрираме - създаваме акаунт - http://portal.e-beam.com/account/new_account
Целта на софтуера eBeam е да презентира по-добре вашите фрагменти от уроци, като имате възможност да съхраните или изтриете дигитално корекциите, които сте направили с мултимедийните маркери.
Софтуерът позволява в реално време, посредством локална мрежа или интернет, да предадете своите бележки на колеги или ученици.Файловете от вашата презентация могат лесно да бъдат редактирани, принтирани и изпратени по електронната поща. Връзките между устройствата са кабели през USB или Bluetooth.
Продуктът е особено подходящ за учители и лектори, които използват активно компютър и проектор в своята работа. Основното предназначение на интерактивните приложенията на Luidia Inc. eBeam ( Scrapbook, Intract иCapture ) ( www.e-beam.com) е превръщане на всяка повърхност, върху която се прожектира, в дигитална работна площ. За целта са необходими допълнителни хардуерни устройства и естествено продуктов ключ.
Предварителната работа означава -
да се подготви урока под формата на фрагменти, които да се включват, където и когато трябва, по съставеният от нас план .
Под фрагмент от урок разбираме последователност от кадри / страници, които по време на часа се представят пред учениците. Фрагментите се подготвят предварително от учителя и се записват като файлове.
Когато започнах упражненията,
за разучаване на устройството, не успях да го регистрирам, тъй като данните трябваше да взема от фактурата, с която е закупено. Независимо от това проучих софтуера и го инсталирах, и така се появиха програмите:
eBeam Scrapbook, eBeam Capture
, както и задължително съпътстващите ги
eBeam Home и eBeam Tool Palette.
Системата се управлява от софтуера
eBeam Interactt
, който има уникален кръгов
интерфейс, съдържащ всички важни и най-често използвани инструменти за
управление. Отделните менюта се настройват в зависимост от това с какво
приложение работите на компютъра – появяват се бутони за навигация,
анотиране на текст или показване на презентации.
Е-BeamScrapbook
Кадрите / страниците/ тук, могат да се разглеждат като съставени от слоеве – прозрачни фолиа, върху които се поставят различни графични изображения. По – късно слоевете се показват последователно, могат да се пренареждат или се скриват при необходимост. Най – долния слой се нарича фон и върху него се наслагват последователно останалите, чийто брой е до 18. Фонът може да е едноцветен или с преливащи цветове, но може да съдържа и различни изображения, включително документи създадени от Word, Excel, Power Point.
Е-BeamScrapbook
При работа с програмата Scrapbook
имате възможност да създадете Главна страница– тя съдържа елементи, които ще бъдат добавени като фон във всяка една страница от файла, която няма собствена редакция на фона . Освен това имате възможност да работите и с Галерия – библиотека от готови изображения, която е на ваше разположение и можете да я обогатявате със собствени шаблони и графични изображения.
Слоевете съдържат изображения, които се наричат елементи. Те могат да бъдат :
-текст, въведен от учителя;
-чертежи, направени на ръка,
-открояване на бележки чрез оцветяване.
Ако се използва Scrapbook, като елементи могат да се добавят отсечки, едно и двупосочни стрелки, правоъгълници, окръжности.
Едно голямо предимство на предлагания софтуер е възможността на учителя да работи върху кадрите по време на тяхното прожектиране. Тези действия могат да се добавят към предварително подготвеното учебно съдържание и новозаписаният файл да се споделя като добър педагогически опит.
Е-BeamScrapbook
Ако се работи със Scrapbook е възможно много лесно да се правят моментни снимки от екрана на компютъра. Целият екран или избрана част от него може да използвате като изображение във вашата презентация, а по – късно да правите отгоре и допълнителни бележки. Възможно е също така, да се закрива цяла страница или част от нея и постепенно откриване от учителя по време на прожекцията.
Вниманието на учениците може да се насочва и чрез допълнително осветяване с „прожектор” на определени участъци от страницата.
Е-BeamScrapbook
Capture не допуска работа със слоеве.
Ако се използва Capture, прожекцията може да се озвучи и да се запише като видеофайл (*.avi ) и по – късно да се разглежда чрез Windows Media Player.
eBeam Capture
Записаните файлове с програмата eBeamScrapbook са с разширение *.esb,
а с програмата eBeam Capture е *.wbd .
Трябва да споменем, че пропускаме всички възможности на софтуера, които са свързани с работа с интерактивната дъска и осъществяване реална среща на участниците в нея ( а това е неговото основно предназначение).
Те са достъпни само ако е открит интерактивен приемник и ключ за сигурност.
Това бе , накратко, представянето на програмите, включени в софтуера, необходим за да работим с всяка една ИБД, а в частност за подвижното устройство E-Beam.
Следват: ревюта за работа с инструментите на представените програми, практическа част и препоръки към сайтове програми, с които можем да поздготвяме фрагменти при подготовка на уроците.
Present Remotely
Send the link below via email or IM
Present to your audience
- Invited audience members will follow you as you navigate and present
- People invited to a presentation do not need a Prezi account
- This link expires 10 minutes after you close the presentation
- A maximum of 30 users can follow your presentation
- Learn more about this feature in our knowledge base article
РАБОТА С ИНТЕРАКТИВНА ДЪСКА
No description
by
Tweet