Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

strategie doboru partnera

No description
by

Magda Spyra

on 17 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of strategie doboru partnera

Strategie doboru partnera
z perspektywy ewolucyjnej Magdalena Spyra Pewne cechy dziedziczymy po przodkach w procesie ewolucji; ci, którzy przejawiali najbardziej adaptacyjne zachowania, przetrwali. Teoria inwestycji rodzicielskiej Trivers'a 1. przedstawiciele płci inwestującej w potomstwo więcej są bardziej wybredni w doborze partnera

2. wśród przedstawicieli płci mniej inwestującej istnieć będzie silna rywalizacja o dostęp do drugiej. dobór stałego partnera kryteria, którymi kierują sie kobiety w doborze partnera:
Mężczyźni wiele inwestują w swoje wybranki i dzieci. Przez miliony lat ewolucji kobiety uzyskiwały więcej, wiążąc się z jednym zasobnym mężczyzną, niż z wieloma.
W badaniach z 1990 r. (Kenrick, Sadalla, Groth, Trost) akceptację studentek zyskali tacy mężczyźni, którzy zarabiali o 70% więcej niż inni, a mężczyznom wystarczyło tylko 40%.
"wielki człowiek"
we wszystkich kulturach istnieje tendencja kobiet do poszukiwania takich mężczyzn.
Na całym świecie mężczyźni z lepszych rodzin mogą "wybierać" lepsze partnerki.
Dziś często przyjmuje to postać preferencji dla mężczyzn wykonujących prestiżowe zawody. zasoby materialne wysoka pozycja społeczna starszy wiek średnio 3,5 roku ambicja i pracowitość stałość i odpowiedzialność drugie miejsce zaraz po miłości siła fizyczna dobre zdrowie chory partner może być niezdolny to ochrony rodziny i zapewnienia odpowiednich zasobów
większe ryzyko przedwczesnej śmierci
możliwość zarażenia partnera
zagrożenie dzieci chorobą
przeniesienie słabego zdrowia na potomstwo. miłość badania Jankowiaka i Fishera:
występowanie miłości romantycznej w 88,5% społeczności na całym świecie gotowość do inwestowania w dzieci
mężczyzna i kobieta przedstawieni w kilku różnych sytuacjach, kobiety wybierają to, na którym opiekuje sie dzieckiem; dla mężczyzny nie miało to żadnego znaczenia, co na zdjęciu robi kobieta. Hipoteza strukturalnej bezradności
Buss, Barnes, 1986 Kobiety dzięki małżeństwu chcą poprawić własną sytuację materialną, ponieważ nie dysponują zasobami. Mężczyźni zaś nie poszukują majętnych kobiet, ponieważ sami dysponują zasobami.

Wyniki badań przeczą tej teorii!

Studentki spodziewające się, że będą zarabiać dużo w przyszłości przywiązują jeszcze większą wagę do perspektyw finansowych partnera. kobiety zamężne przykładają wiekszą wagę do cech charakteru w porównaniu z tymi, które nie były w związku

u partnerów związków trwałych ważniejszy jest charakter niż wygląd

kobiety o wysokiem samoocenie wyznaczają wyższy poziom oczekiwań minimalnych niż te o niskiej samoocenie, zarówno w związkach stałych jak i przelotnych. Męskie strategie doboru stałego partnera Jakie korzyści odnoszą mężczyźni ze stałego związku? 1. mężczyzna niezainteresowany stałym związkiem mógł być odrzucany przez wszystkie kobiety.

2. mężczyźni zainteresowani małżeństwem mieli większe szanse na zdobycie lepszej partnerki (mogli wybierać spośród wiekszej liczby kobiet)

3. zwiększenie prawdopodobieństwa, że dziecko należy do niego

4. zwiększenie szans na przeżycie potomstwa

5. większy sukces reprodukcyjny potomstwa zapewniony dzięki opiece rodzicielskiej określana liczbą dzieci, które osoba danej płci i wieku może mieć w przyszłości. Wartość ta spada z czasem.

mierzona liczbą potomstwa, które kobieta może mieć w danym momencie. Szczyt płodności przypada na połowę trzeciej dekady życia. wartość rozrodcza płodność kryteria doboru: młody wiek

kanony urody


krągłość sylwetki i stosunek obwodu talii do bioder średnio 2,5 roku młodsze; im starszy mężczyzna, tym większa różnica cechy wyglądu zewnętrznego: pełne usta, czysta i gładka skóra, żywe oczy, błyszczące włosy, elastyczność mięśni, odpowiedni rozkład tłuszczu
cech zachowania: pełen werwy krok, żywa mimika, energia U kobiet zdrowych wskaźnik WHR wynosi 0,67 – 0,8, natomiast u mężczyzn – 0,85 – 0,95. owulacja dziewictwo i wierność Istnieją przesłanki, że mężczyzna jest w stanie "odgadnąć" w jakim momencie cyklu jest kobieta:
większe ukrwienie skóry
rumieniec
jaśniejsza karnacja
obniżenie wskaźnika WHR
zwiększona częstotliwość dotykania mężczyzn Mężczyźni bardziej cenią czystość przedmałżeńską kobiety oraz wierność.
W krajach, gdzie kobiety są materialnie niezalezne, przyzwolenie na seks przedmałżenski wzrasta, bo nie muszą zabiegać w takim stopniu o wzgledy mężczyzny.
zachowanie kobiet jest determinowane przez męskie preferencje, np. w kwestii uwodzenia; kobiety częściej stosują zabiegi mające na celu upiększenie, polepszenie atrakcyjności fizycznej. Częściej też stosują takie zabiegi jak dyskwalifikowanie powierzchowności konkurentki poprzez wyśmiewanie jej wyglądu lub kwestionowanie jej wierności, Przelotne kontakty seksualne Z biologicznego punktu widzenia ironia podwójnego standardu polega na tym, że u mężczyzn nie mogłyby się rozwinąć skłonności promiskuityczne, gdyby na przestrzeni ewolucji kobiety konsekwentnie odmawiały im możliwości wyrażenia ich.

Robert Smith, 1984 Fantazje seksualne – u mężczyzn fantazje częściej dotyczą seksu z nieznajomą lub większa ilością osób, kobiety częściej fantazjują o mężczyźnie, z którym akurat są.

Romanse pozamałżeńskie – z badań Kinseya wynika, że miały miejsce w przypadku 50% mężczyzn i 26% kobiet.

Prostytucja – wg Kinseya 69% Amerykanów zdarzyło się korzystać z usług prostytutki, 15% robi to regularnie. U kobiet są to tylko pojedyncze przypadki. Kobiece korzyści adaptacyjne z kontaktów przelotnych:


hipoteza zasobów – pozyskanie opieki, zasobów innego mężczyzny, poprawa pozycji społecznej (w związku z ty wybierają szczególny typ mężczyzn; takich, którzy obsypują je prezentami i są szczodrzy)

hipoteza seksownego syna

hipoteza korzyści genetycznych – jeśli np. partner cierpi na bezpłodność, lub chęć pozyskania bardziej wartościowych genów

hipoteza zmiany partnera

hipoteza nabywania umiejętności przyciągania partnera

hipoteza manipulowania partnerem Koszty przelotnych kontaktów dla kobiety:

obniżenie wartości na rynku matrymonialnym

większe ryzyko napaści na tle seksualnym

ryzyko zajścia w ciążę i bycia samotną matką

utrata zasobów męża, jeśli kobieta jest zamężna

zarażenie chorobami Kobiety nawiązujące romanse nie są tak zadowolone emocjonalnie i seksualnie ze stałego związku jak te, które tego nie robią.

Jako korzyść kobiety najczęściej wymieniają satysfakcję seksualną.

Kobiety te mają też skłonność do lekceważenia negatywnych skutków tych poczynań dla ich reputacji.

Istotna jest też własna atrakcyjność, mierzona w Skali Oceny Swojego Powodzenia (Lalumiere, Seto Quinsey, 1995).

Mężczyźni uważający, że mają powodzenie u koiet, wcześniej zaczynali współżycie
u kobiet ocena własnej atrakcyjności nie ma wpływu na skłonność do przelotnych kontaktów seksualnych

Znaczenie miała jednak ogólna samoosena;
kobiety o niższej samoocenie są bardziej skłonne do podejmowania takich kontaktów. Kobiety o wysokiej samoocenie dążą raczej do nawiązania stałych związków.
Full transcript