Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Kurtka motocyklowa

No description
by

Ignacy Hryniewicz

on 6 February 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Kurtka motocyklowa

Kurtka motocyklowa
Schott NYC
Skórzana, motocyklowa kurtka, popularnie nazywana w Polsce "ramoneską", swoją zwyczajową, anglojęzyczną nazwę - perfecto - zaczerpnęła od nazwy modelu, produkowanego przez firmę Schott NYC już od 1928 roku. Niewielka, rodzinna forma, założona przez synów rosyjskich imigrantów powstała w 1913 roku - początkowo bracia trudnili się szyciem płaszczy, jednak po kilkunastu latach od rozpoczęcia działalności zrewolucjonizowali rynek odzieżowy, wprowadzając na niego krótką, skórzaną kurtkę, asymetrycznie zapinaną na suwak, z paskiem na wysokości bioder, diagonalnie usytuowanymi kieszeniami i pagonami na ramionach.
Tuż po wojnie, podczas nihilistycznego boom-u, który opanował całą Amerykę, motocyklowa kurtka stałą się atrybutem buntowników, symbolem wolności i nieskrępowanego konwenansami życia. Kontrkultura tzw. bikersów kwitła, a wraz z nimi - jej reprezentacje, przejawiające się najczęściej w stroju. Marlon Brando w kultowym już obecnie filmie The Wild One (Dziki), nosił właśnie kurtkę perfecto braci Schott - od momentu ukazania się na szklanym ekranie jej popularność gwałtownie wzrosła, a motocyklowy mundurek powoli stawał się obowiązującym, męskim klasykiem.

W latach 70. i 80. kurtki typu biker były kojarzone przede wszystkim z rodzącą się subkulturą punk - nosili ją muzycy hard rockowych i punkowych zespołów, między innymi Sex Pistols i The Ramones - dzięki nim w języku polskim model perfecto nazywany jest ramoneską. Sid Vicious miał nawet w swoim liście samobójczym zaznaczyć "Pochowajcie mnie w mojej skórzanej kurtce". Nosiły je również pierwsze damy rocka: Joan Jett, Blondie i Janis Joplin, które z powodzeniem zaadaptowały męski artefakt, przyjmując jednocześnie wszelkie subkulturowe wytyczne.

Ewolucja
Wielki powrót
Dziś znajdują się praktycznie w szafie każdego z nas, niezależnie od płci i pozycji społecznej - od wpływowych polityków począwszy, poprzez gwiazdy, intelektualistów, artystów, na tzw. "zwykłych śmiertelnikach" skończywszy. Jak to się stało, że biker jacket - symbol młodzieńczego buntu lat 50, wyznacza standardy współczesnej elegancji?
W tym czasie ramoneski zaczęły inspirować projektantów na całym świecie - w latach 80. i 90. wariacje na ich temat pojawiały się na większości wybiegów, a kolejne "kultowe" firmy szyjące odzież ze skóry napływały na rynek niezwykle szybko. Około 2000 roku kurtka typu biker zyskała status - obok małej czarnej, czerwonych szpilek i białej koszuli - jednego z bazowych elementów damskiej szafy.
Od ponad dekady skórzane kurtki przeżywają swój renesans, królują na wybiegach mody i ulicach miast na całym świecie. Od stałej pozycji w garderobach gwiazd rocka i bycia uniformem najsłynniejszych buntowników XX wieku, "ramoneski" przeszły daleką drogę by stać się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kultury popularnej.
Co wciąż fascynuje w tym pojedyńczym rodzaju okrycia wierzchniego, pomimo zbliżającej się setnej rocznicy wynalezienia go przez producenta motocykli Harley Davidson, to to, że zupełnie zerwał on ze swoim pierwotnym przeznaczeniem przekraczając i łamiąc po drodze wszelkie kulturowe ograniczenia, w pewnym sensie nasiąkając legendą swoich właścicieli. Wraz ze zmieniającym się światem, ludzką mentalnością, muzyką i modą, skórzana kurtka wciąż pozostała właściwie taka sama nadając temu kto ją nosi status buntownika, choć czasami ten ktoś nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.
Full transcript