Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Nezvaní hosté v našich domovech

Nezvaní hosté v našich domovech
by

Matěj Vetešník

on 27 April 2010

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Nezvaní hosté v našich domovech

Myš domácí
Myši se vyskytují v sídlech člověka již odnepaměti. Žijí převážně ve stinných a chladnějších částech domů a bytů, např. ve sklepech nebo ve spížích. Domácnost, kde myš žije, je brzy načichlá zápachem myší moči a stolice. Myš se obvykle živí všemi potravinami, které v příbytku člověka nalezne, avšak v nouzi dokáže okusovat i nestravitelné předměty, např. mýdlo nebo svíčky. Je přenašečkou mnoha parazitů a chorob, nejčastěji blech. Její výskyt v domě lze snadno zjistit přítomností myšího trusu, ohlodaných potravin a nábytku a samozřejmě též charakteristickým zápachem.
Rybenka domácí
Rybenka je ze všech nevítaných hostů lidských obydlí asi tím nejmenším škůdcem. V podstatě se ani o škůdce nejedná. Tento několik milimetrů velký hmyz lze spatřit v noci nebo po ránu v koupelnách, na záchodech a jiných vlhkých místech našich domovů. Její stříbrnošedé tělíčko můžeme zahlédnout zejména v těch situacích, kdy ji vyplašíme a ona se zmateně snaží najít úkryt (nejčastěji při rozsvícení tmavé místnosti – rybenka nesnáší světlo). Rybenka žije takřka v každé domácnosti, ale svou přítomností nás nijak neobtěžuje a nedává o sobě jakkoliv vědět.
Šváb obecný
Obývá teplé místnosti, kde požírá zbytky potravin. Je aktivní pouze v noci. V minulosti byl postrachem každé pořádkumilovné hospodyňky, nyní již nedostává od člověka tolik příležitostí, aby se množil a pomalu z domů a bytů mizí. Dnes žije pouze v levných hotelích, restauracích, ubytovnách, zkrátka tam, kde je větší počet lidí a kde se příliš nedbá na hygienu.
Bzučivka zelená
Nejspíš se nenajde kuchyně či obývací pokoj, kam by některý jedinec bzučivky nezalétl. Tato moucha, která je někdy mylně zaměňována za masařku, obývá naše domovy zejména v letních měsících. Její larvy se vyvíjejí v rozkládajícím se mase nebo výjimečně i v jiných zahnívajících zbytcích. Dospělí jedinci nás obtěžují svou dotěrností a schopností vlétnout úplně všude, odkud je pak ale takřka není možno odehnat. Znehodnocují potravu svými výkaly a kladením vajíček. Spolu s mouchou domácí patří k našim nejčastějším nezvaným návštěvníkům.
Mravenec faraon
Kdo měl jednou doma mravence, ví, o čem budu mluvit. Zpočátku zpozorujete v některé místnosti několik mravenců. Pak jich je najednou deset, za chvíli padesát a než se nadějete, běhají vám stovky mravenčích dělníků po celém domě. Obvykle se k nám dostávají s květinami, mezi jejichž kořeny se několik dní ukrývají a teprve po čase o sobě dají vědět. Takto zavlečení mravenci jsou sice velice nepříjemní, ale dají se alespoň během několika dnů až týdnů vyhubit. S faraony je to horší. Svá hnízda si budují přímo ve zdech domů. Když už je zpozorujete, jak si z vašeho obýváku udělali mravenčí dálnici, je většinou pozdě. Faraoni totiž tvoří kolonie o až desítkách milionů jedinců a běžné pasti na ně nezabírají. K likvidaci faraoních hnízd je proto třeba odhmyzit celý dům, což rozhodně není žádná legrace. Sežerou vše jedlé, co před nimi neschováte, zalézají do postelí, do lednic, do elektrospotřebičů, zkrátka jim stačí dát malou příležitost a stanou se pány třeba celého paneláku!
Stínka obecná
Tento malý druh hmyzu si libuje v chladných a tmavých prostorách. Zavítá proto často do našich sklepů a koupelen. Do domu či bytu pronikne škvírami ve dveřích nebo v oknech a při příhodných podmínkách se rychle rozmnoží. Nalezneme ji ve starých domech se špatně zaizolovanými okny a vlhkými stěnami. Sice nám nijak zvlášť neškodí, ale mnoho lidí se jí štítí, a proto není nikde příliš vítána. V moderních domech se již téměř nevyskytuje.
Potemník moučný
Do našich domácností se dostává s moukou nebo s pečivem. Jeho larvy, často též označovaní jako „mouční červi“, se totiž živí a vyvíjí v mouce. Jeho dospělé jedince proto též nalézáme v kuchyních, spížích, v potravinách apod. Dnes se tento nezvaný host v domácnostech již tolik nevyskytuje, zejména kvůli zlepšení hygieny v domácnostech a pekárnách.
Potkan
Potkan obývá zejména větší domy nebo velké komplexy sklepů a kanalizací. Přímo v domácnostech se většinou nevyskytuje, ale může sem „zavítat“ ze záchodu, kterým mrštně proleze nebo z pootevřených vstupních dveří. Pokud si nájemník bytu ve vysoké výšce myslí, že k němu se potkani skrz odpadní potrubí dostat nemohou, je na velkém omylu! Byly zaznamenány případy, kdy se potkan vyšplhal potrubím až do 4. Patra! Na rozdíl od myši se tento hlodavec neskrývá před lidmi, kterých se nejenže nebojí, ale dokonce je schopen i člověka napadnout, pokud se cítí ohrožen. Živí se vším, co najde. Bývá extrémně přemnožen hlavně ve velkých městech, kde mu člověk svou nedbalostí a nezodpovědností poskytuje nespočet míst k úkrytu a mnoho potravy.
www.vetcentrum.cz/public/img/mil/img_3560.jpg
www.biolib.cz/IMG/GAL/BIG/85688.jpg
www.biolib.cz/IMG/GAL/16638.jpg
web.natur.cuni.cz/zoologie/biodiv/mys.JPG
www.cirbus.com/images/pest/Monomorium2.jpg
www.kosmo.cz/data/1151/svab.jpg
www.skudci.com/files/bzucivka-zelena-1.jpg
Některá zvířata provázejí člověka již od počátků jeho existence. V každé době, v každé civilizaci kdekoli ve světě, žili lidé vedle různých živočichů. Většina z nich si na přítomnost lidí zvykla a zdomestikovala. Z některých měl člověk poté užitek, u jiných tvorů tomu bylo spíše naopak. Některá dokonce způsobila v dějinách lidstva mnohá utrpení a strádání. Vždyť nebýt krys, v té době největších škůdců středověkých obydlí, nebylo by morových epidemií a tedy i milionů mrtvých. Ať chceme či ne, někteří živočichové nás budou provázet i nadále, neboť lidská činnost poskytuje mnoha tvorům nespočet příležitostí k obživě. Tato zvířata vzbuzují v mnohých lidech odpor, pohrdání až nenávist. Žádné z nich za svůj úděl ale nemůže. Jejich příživnictví nelze pokládat z jejich strany za nic špatného. Zamyslet bychom se měli spíše my. Jen díky naší nedbalosti, nedůslednosti a lenosti má mnoho zvířat pádný důvod vedle nás žít – naše domovy jsou pro ně snadným zdrojem potravy. V této prezentaci vám chci představit ty nejběžnější „spolubydlící“ člověka.
Full transcript