Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

OPTİK DİSKLER

OPTİK DİSKLER
by

funda ırmak

on 30 April 2010

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of OPTİK DİSKLER

OPTİK DİSKLER 1-CDROM SÜRÜCÜLER
2-DVDROM SÜRÜCÜLER
3-HD DVD VE BLU-RAY 1. CD-ROM ve CD-Writer Sürücüler 1983 senesinde Philips ve Sony firmalarının Audio CD’lerin genişletilmiş bir versiyonu olarak veri depolayabilme özelliğine sahip CD-ROM diskleri ve CD-ROM sürücü teknolojisini duyurmalarından günümüze kadar optik sürücü teknolojisinde çok büyük gelişmeler yaşandı.
CD-ROM sürücülerin bilgisayarlarda ilk kullanılmaya başlanması 1985 senesine rastlamaktadır. ROM kelimesi, bu sürücülerde kullanılan CD’lere önceden bilgi yazılmış olması ve bu bilginin değiştirilemez olması gerçeğinden ileri gelmektedir.
CD-ROM sürücülerde 650MB’lık bilgi saklanabilmektedir. Bu bilgi miktarı, 74 dakikalık dijital ses bilgisine ya da 74 dakikalık VCD formatında film bilgisine karşılık gelmektedir.İlerleyen yıllarda CD-Writer (CD yazıcı) cihazların ucuzlamasıyla birlikte CD-ROM sürücülerde kullanılmakta olan tek defalık yazılabilen CD-R (CD-Recordable) disklere alternatif olarak yeniden yazılabilir CD’ler olan CD-RW’ler (CD-ReWritable) piyasaya sürüldü.
Tek defalık yazılabilir CD-R ve yeniden yazılabilir CD-RW’lerin ucuzlaması buna paralel olarak da CD yazıcı cihazların yaygınlaşmaya başlaması veri yedeklemede CD’lerin kullanımını büyük ölçüde yaygınlaştırdı.
1.2. CD Sürücünün Yapısı ve Çalışması CD sürücünün görevi CD üzerinde oluşturulmuş olan ve bilgi anlamına gelen (‘0’ ve ‘1’) boşluk benzeri çukurları algılamaktır. Çukurların ne kadar küçük olduğu düşünülecek olursa, CD sürücülerin ne kadar kararlı çalıştıkları daha iyi anlaşılır. CD sürücünün tray diye adlandırılan tepsisine CD’nin ayna gibi gözüken kısmı lazere denk şekilde yerleştirilir (etiket yukarıda kalır).
CD-ROM sürücüler; yalnızca veri okumak amacıyla kullanılan cihazlar olup, çok iyi odaklanmış lazer ışınlarını CD yüzeyine gönderir. Lazer ışınları polikarbonat katman içinden geçer ve alüminyum katmandan yansır ve ışıktaki değişimleri algılayan optoelektronik bir malzemeye çarpar. Lazer ışınlarının, çukurlardan ve düz yüzeylerden yansıması farklıdır.
Optoelektronik cihaz yansımadaki farklılığı algılar. Her değişim bit olarak algılanır ve bitler byte’ları oluşturur. Elde edilen bilgi anlamlı veri bloklarına dönüştürülür ve DAC’a (Sayısal Analog Dönüştürücü - doğrudan ses çıkışı için) ya da bilgisayara gönderilir CD-ROM sürücüler ya da CD sürücüler genel olarak üç ana bileşenden oluşur:
Sürücü Motoru: Sürücü motoru, diski döndürür. Çok kararlı olarak kontrol edilen ve okunan CD bölgesine göre hızı değişen bir motordur.
Lazer Düzeneği: Bir lazer ve lazer düzeneğinden oluşan bu sistem aracılığıyla CD üzerindeki çukurlar okunur.
Lazer Taşıma (İzleme) Düzeneği: Bu düzenek sayesinde, lazer düzeneği hareket ettirilir ve CD üzerindeki iz mikron çözünürlüğü hassasiyetinde izlenir.
2. DVD-ROM ve DVD-Writer Sürücüler DVD ‘Digital Video Disk’ kelimelerinden gelmektedir. CD’ye göre katman teknolojisi farklı olup, yüzeyinde yer alan boşluklar çok daha küçüktür.
DVD-ROM diskler de CD-ROM diskler gibi tek bir izden meydana gelmektedir. Şekil 3.13’te DVD-ROM bir diskte çukurların boyutu ve izin her bir sırası arasındaki mesafe gösterilmiştir.
DVD’nin iz aralığı CD’nin iz aralığından 2.16 kez daha küçüktür. Aynı şekilde çukur genişliği de 2.08 kez daha küçüktür. Bu iki değeri çarparsak tek taraflı-tek katmanlı bir DVD’de çukur sayısının CD’nin 4,5 katı olduğunu hesaplarız. Ancak tek taraflı-tek katmanlı bir DVD’nin CD’nin 7 katı kadar veri saklayabildiğini söylemiştik. Bu fark DVD’lerde kullanılan hata denetim kodundan ileri gelmektedir. CD’lerde kullanılan hata denetim kodu çok eskidir ve oldukça büyük bir yer kaplamaktadır.DVD’lerde ise yazılan bilginin çok büyük kısmını ham bilgi oluşturmaktadır.

DVD disklerin en önemli farklarında birisi katmanlı üretilebilmeleridir. Böylece veri kapasiteleri değiştirilebilir. 3. HD-DVD ve Blu-Ray Sürücüler
Sony Blu-ray Disc (BD) olarak da bilinen yeni nesil optik disk biçimidir. İlk Sony tarafından 2003 de geliştirilen ve Apple, Dell, Hitachi, HP, JVC, LG, Mitsubishi, Panasonic, Pioneer, Philips, Sharp, TDK ve Thomson’ın da bulunduğu dünyanın önde gelen üreticilerinin Blu-ray Disc birliği (Blu-ray Disc Association - BDA) adı altında geliştirdikleri yeni format özellikle yeni nesil yüksek çözünürlüklü (HD) videoların tek bir diskte saklanabilmesinde yardımcı olurken aynı zamanda çok büyük miktarda veri depolamaya da yardımcı oluyor.
Tek tabakalı bir Blu-ray disk 25 GB’lık kapasitesi ile iki saatten fazla HDTV kalitesinde görüntü veya onüç saat civarında standart çözünürlüklü görüntü saklayabiliyor.
Çift tabakalı biçimi ise 50 GB veri depolama kapasitesine sahip. Blu-ray ileride kolayca genişletilebilsin diye ayrıca çoklu-katman desteği de barındırıyor, herbir katmanda 25 GB veri ile ileride veri kapasitesi 100-200 GB seviyelerinde olabilmesi planlanmaktadır. Blue-ray disklerin nasıl olupta bu kadar fazla miktarda veri tutabildiğini anlamak için
Daha öncede 100GB'lık ilk blu-ray medya prototipini gösteren TDK, 31 Ağustos 2006'da katman başına sınır olarak kabul edilen 25GB veri kapasitesini 33,3 GB'a çıkartarak, 6 katmanlı 200 GB'lık blu-ray medya yaptığını duyurdu.
Halihazırda kullanılmakta olan DVD gibi optik disk teknolojileri veri yazmak ve okumak için kırmızı lazer kullanırken, yeni format mavi-menekşe lazer kullanmakta. Blu-ray ürünler farklı lazer tipleri kullanılmasına rağmen, BD/DVD/CD uyumlu optik okuyucusu yardımıyla CD ve DVD’leride oynatabilmektedir.
405 nm’ lik mavi-menekşe lazerin dalga boyu, 650 nm dalga boyuna sahip kırmızı lazerden daha kısadır.Bu da daha lazer ışınının çok daha hassas bir şekilde odaklanmasını mümkün kılmakta ve dolayısıyla veriler daha sık olarak daha az bir alanda depolanabilmektedir. Sayısal açıklığın 0,85 olarak değiştirilmesi ile de sonuçta kullanılmakta olan CD'ler veya DVD’ler ile aynı boyuttaki bir Blu-ray disk 50 GB’a kadar veri depolayabilmektedir.
Artan veri kapasitesi ile birlikte Blu-ray 36 Mbps veri iletim hızını kullanmaktadır. Bu hız HDTV’nin asıl resim kalitesini koruyarak kaydedilmesi ve seyredilmesi için gerekenden bile fazladır. Ayrıca optik disklerin rastgele erişim özellikler kullanılarak, yüksek çözünürlüklü bir görüntü kaydedilirken aynı disk üzerinde başka bir görüntünün izlenmeside mümkün olmaktadır.
Önümüzdeki yıllarda HDTV’ye geçiş ile birlikte Blu-ray cihazların ve DVD kaydedicilerin yerini alması beklenmektedir. Bu format aynı zamanda gelecekte bilgisayarlardaki veri depolama ve yüksek çözünürlüklü filmler için standart olacak gibi duruyor.
Neden Blu-ray ismi? Blu-ray, ismini veri yazıp okumak için kullandığı mavi-mor ( Blue-Violet ) lazer ışınının “Blue”su ile optik ışının “ray”inin birleşmesinden alıyor. Blu-ray yazımındaki “e” harfinin eksikliği Blu-ray disk birliğinin bu adı kayıtlı bir ticari marka olarak kaydettirebilmeleri için bilerek yaptıkları bir oynama.
Hangi Blu-ray biçimleri planlanmakta? Blu-ray’ in çok geniş bir biçim yelpazesi planlanmakta. Aşağıda bu biçimlerden başlıcaları yer almaktadır.
BD-ROM Yazılımlar, oyunlar ve film dağıtımları için sadece okunabilir ( Read-Only ) biçim.
BD-R Görüntü kaydı ve bilgisayarda veri depolamak için kaydedilebilir ( Recordable ) biçim.
BD-RE Görüntü kaydı ve bilgisayarda veri depolamak için yeniden yazılabilir ( Rewritable ) biçim
Blu-ray disklere ne kadar hızlı veri yazılıp okunabilir? Blu-ray Disc tanımlamalarına göre 1x hız 36 Mbps olarak tanımlanmıştır. Ancak BD-ROM biçimindeki filmler en az 54 Mbps veri hızına ihtiyaç duyacaklardır, ilk nesil Blu-ray cihazların 2x ile piyasaya sürülmüştür( 72 Mbps ). Blu-ray disklerde uygulanmakta olan daha büyük “Sayısal açıklık (Numerical aperture-NA)” değerinin bir sonucu olarak daha yüksek hızlarda olasıdır. Sayısal açıklık değerinin büyük olması Blu-ray’ in kayıt için daha az güç harcamasına, DVD ve HD-DVD ile aynı veri hızına ulaşması için bu disklerden daha düşük dönme hızlarına gereksinim duymasını sağlamaktadır.
Blu-ray hangi ses ve görüntü codeclerini destekleyecek? Blu-ray Disc birliğinin (BDA) hem görüntü codecleri hem de ses codecleri konusundaki son kararları henüz netleşmesede belirli temel codecler duyulmaya başlandı. Daha önce FRExt olarak anılan MPEG-4 AVC High Profile ve Microsoft’un WMV9 tabanlı önerilen SMPTE standardı VC-1 görüntü codecleri mutlaka desteklenecek. Ses codecleri konusunda ise henüz hiçbir şey kesinleşmiş değil ancak yeni codeclerin şu anda kullanılanlardan belirgin bir şekilde ayrılacak seviyede daha kaliteli olması konusunda çalışılıyor.
Blu-ray cihazlar İlk Sony tarafından Japonya'da satışı yapılan Blu-ray cihazlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde de 2006 yılının başlangıcında satışa sunuldu. Ürünlerin Avrupa kıtasındaki satışı ise ABD’den kısa bir süre sonra başlamıştır. Şu an ülkemizde de Blu-ray oynatabilen ve kayıt yapabilen cihazları ve bilgisayar sürücülerini satın almak mümkündür.
Bunun yanında, Sony yeni kuşak oyun konsolu olan PlayStation 3 de blu-ray'i oynatabilmektedir. Blu-ray'in yaygınlaşma evresini geçirmekte şüphesiz PlayStation 3'ün satış rakamları, popülaritesi ve şu anki blu-ray oynatıcılara, sürücülere nazaran nispeten daha uygun ücretli olması dünya üzerinde birçok son kullanıcının blu-ray'le olan ilk tanışmasının PlayStation 3 aracılığıyla olması görüşünü ortaya koymaktadır.
Özellik DVD Blu-ray DVD İle Kıyaslama Blu-ray'e alternatifler Yeni nesil optik disklerde blu-ray'in karşısındaki en büyük rakip Toshiba, NEC, Microsoft, ve Intel desteğiyle öne çıkan HD DVD idi. HD DVD, blu-ray'e nazaran katman başına 15 GB gibi daha düşük bir disk kapasitesi sunuyordu. Buna karşın kullandığı lazer teknolojisi mevcut DVD lazer teknolojisinin benzeri olduğu için maliyet bakımından blu-ray'e göre daha avantajlı olarak öne çıkmaktaydı.
Diğer yeni nesil optik disk formatları:

Digital Multilayer Disc
Forward Versatile Disc
Versatile Multilayer Disc
Red-Ray
RED-RAY Format savaşını henüz kazanan Blu-Ray'in karşısına bu kez çok ciddi bir rakip geliyor: Blu-ray ve HD DVD formatları arasında süren savaşı bundan aylar önce Blu-ray kazanmıştı. Toshiba, bu yenilgiden fazla bir kaybı olmadığını söylese de, Toshiba'nın HD DVD için ciddi bir yatırımı sözkonusuydu.Blu-ray cihazları evlere yavaş yavaş girerken, teknoloji meraklıları daha şimdiden Blu-ray'in gelecekteki varisini tartışıyor: Red-Ray. HD'nin ötesinde, Red-Ray cihazlarıyla ileride 4096x2048 piksel görüntü desteği elde edilebilecek.
Blu-ray cihazları için sıklıkla 'beyond HD' yani 'HD'nin ötesinde' tabiri kulanıllır ve bu şekilde pazarlanır. Bunun nedenini merak ettiniz mi? Aslında bu tanımlama doğru değil. High Definition (HD) yani yüksek çözünürlük 720p, 1080i ve 1080p çözünürlükleri şeklinde tanımlanır. Oysa Blu-ray sadece zaten 1080p'ye ulaşabilmektedir. O halde Blu-ray, kendisini nasıl HD formatının ötesinde görebiliyor?HD'nin ötesine geçebilmek için, çözünürlük standartlarını oldukça yukarıya çekmek gerekiyor. 4096x2048 piksel görüntü deesteğiyle Red-Ray bunu başarmış gibi görünüyor. SD ve Compact Flash kartlardan görüntü oynatmayı Blu-Ray ve HD DVD playerlar desteklemiyordu. Red-Ray player'da ise böyle bir sorun sözkonusu değil. ...SON... 218369
FUNDA IRMAK
Full transcript