Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Južná Ázia - dokončená

No description
by

Daša Fiťková

on 15 March 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Južná Ázia - dokončená

Južná Ázia Južná Ázia je južný geopolitický región ázijského svetadielu zahŕňajúci územia na a okolo indického subkontinentu. Oblasť tvorí územie 8 štátov.
Medzi ktoré patria: Bhután Afganistan Nepál Sri Lanka Maldivy Bangladéš Pakistan India India, Pakistan, Bangladéš a Sri Lanka tvorili v minulosti kolóniu Britská India. Veľkú časť územia tvorí polostrov Predná India. Zo západu ho obmýva Arabské more, z juhu Lakadivské more, ktoré obmýva malý ostrovný štát Maldivy. Príroda Prírodné podmienky južnej Ázie sú veľmi pestré. Povrch Prednej Indie je prevažne hornatý, ale okrem pobrežných nížin sa na strednej a južnej časti Prednej Indie rozprestiera Dekanská plošina a na severe Indogangská nížina. Indogángskou nížinou preteká trojica najväčších riek tejto časti Ázie a to sú: Indus na západe, na Ganga a Brahma-putra na východe. Rieka Indus sa vlieva do Arabského mora. Ganga a Brahma-putra spoločne ústia do Bengálskeho zálivu. Podnebie Prednej Indie je teplé monzúnové. Monzúnové prúdenie spôsobuje, že takmer v celej oblasti sú 2 ročné obdobia: obdobie sucha – trvá od novembra do mája a obdobie dažďov – trvá od júna do októbra. Príroda tu je chudobnejšia a už tisícročia ohrozovaná ľudskou činnosťou. Príkladom je Indogánska nížina, ktorej pôdy sú tisícročným zavlažovaním znehodnotené, morské vody sú ohrozené znečistením. Obyvatelia Obyvateľstvo sa hlási prevažne k 4 náboženstvám:
Hinduizmus, Islam, Kresťanstvo, Sikhizmus Južná Ázia je veľmi husto osídlená. Najväčšia hustota osídlenia je predovšetkým v Indogángskej nížine, kde dosahuje hodnoty prevyšujúce 1000 obyv./km². Naopak, pomerne riedkym osídlením sa označuje jedine Bhután. Hinduizmus výrazne vplýva aj na každodenný život obyvateľov a to predovšetkým Indie, kde stále funguje kastový systém. Najľudnatejším štátom oblasti je India, ktorá je zároveň aj druhým najľudnatejším štátom sveta, po nej nasleduje Pakistan. Populácia však rýchlo rastie aj v Bangladéši, ktorý patrí medzi najpreľudnené krajiny sveta. Medzi najväčšie aglomerácie tejto oblasti patria: Krajiny Južnej Ázie prevažne obývajú: Pestrosť národov a náboženstiev je príčinou mnohých sporov a častých vojen. Hospodárstvo Okrem textilného a odevného priemyslu sa predovšetkým v Indii darí rozvíjať aj moderný hutnícky a strojársky priemysel (automobily, lietadlá, kozmický priemysel, ťažké strojárenstvo), taktiež sa rozvíja chemický priemysel a v posledných rokoch aj IT. Medzi najznámejšie luxusné strediská patrí atol Ari. Bombaj Kalkata Dháka Bangalúr Poľnohospodárstvo K najvýznamnejším pestovaným plodinám patrí: Chrám Hagia Sophia (Chrám Božej Múdrosti) Veža Azadi Nachádzajú sa tu najvyššie pohoria sveta – Himaláje, Karakoram, Hindukúš. Dillí Karáči Štáty regiónu patria medzi rozvojové krajiny. K najchu-dobnejším krajinám regiónu patrí Nepál, Bangladéš a Afganistan. Avšak India a Pakistan kladú v posledných desaťročiach nemalé prostriedky na rozvoj industriali-zácie v krajine. Snažia sa tak zaradiť medzi svetové mocnosti, kam počtom obyvateľov určite patria. -ryža -čaj -kvety -ovocie -zelenina -kaučukovník -kávovník -juta Nachádza sa tu aj obrovské množstvo hovädzieho dobytka, ktorého stavy presahujú 300 000 000 kusov (posvätné zviera hinduizmu). Hlavné spoločenské kasty sú štyri: obchodníci a roľníci robotníci vládcovia a bojovníci kňazi V poľnohospodárstve pracuje v priemere 50% ekonomicky aktívnych obyvateľov. Doprava – zaostalá – železničná, cestná lodná, letecká. Bengálci Hindustánci Telugovia Cestovný ruch je rozvinutý najmä na Maledivách, ktorých hlavným lákadlom turistov je bohatý podmorský svet koralových ostrovčekov. V poslednej dobe taktiež Nepál navštevuje čoraz viac turistov, hlavným dôvodom je pohľad alebo výstup na veľhory, najmä na Mount Everest.
Full transcript