Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

NİKOLA TESLA - SUNUM - YAVUZ SELİM GENÇ

No description
by

Yavuz Selim GENÇ

on 14 October 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of NİKOLA TESLA - SUNUM - YAVUZ SELİM GENÇ

Zamanın Ötesindeki Dahi
Nikola Tesla
Tesla hakkında kısaca
Babası bir papaz olan Tesla'nın annesi okuyup yazamamasına karşın, halk arasında pratik ev gereçleri mucidi olarak bilinirdi. Tesla, annesini hayatında gördüğü en büyük mucit olarak tanımlar. Babası Tesla’nın her zaman papaz olmasını istiyordu, Tesla ise mühendislik okumayı istiyordu. Tesla, geçirdiği ölümcül bir hastalık sırasında “mühendislik okursam çok daha iyi olurum” demiş, babası da onu kıramamıştır. Annesinin de desteğini alan Tesla, Avusturya Graz Politeknik'e 1875 yılında başladı
Doğumu ve Ölümü
Nikola Tesla
Doğumu : 10 Temmuz 1856, Hırvatistan
Ölümü : 7 Ocak 1943, New York
Yavuz Selim GENÇ
10 - A
174
20. yüzyılın en dahi insanlarından biri olan Sırp asıllı Amerikalı bilim adamı Nikola Tesla 1856 yılında doğdu. Bilim ve teknoloji dünyasında tam anlamıyla köklü değişiklikler yapan yüzlerce deney ve icada sahip olan Tesla 1943 yılında öldüğünde dünyanın en çok patente sahip insanı ünvanına sahipti. Alternatif Akımı icat etmesinden sonra Edison ile girdiği amansız mücadeleden galip olarak çıkmasına rağmen Edison'a göre daha az bilinen Nikola Tesla paraya değil bilime değer veren bir insandı.
Peki Tesla neler icat etmiştir
►Tekne yada benzer araçların kontrol edilebilmesi için metod ve gerekli mekanizma
Yayın Tarihi: 8 Kasım 1898
►Ozon gazı üretimi için cihaz Ozon jeneratörü
Yayın Tarihi: 22 Eylül 1896
►Hava taşımacılığı için araç
Yayın Tarihi: 4 Ekim 1927
NİKOLA TESLA
Sırp elektrik mühendisi hayatına bir köy evinde başladı, abisinin ölümü üzerine ailesinin aşırı baskısı ile karşılaştı, zayıf bir bünyeye sahipti. yıllarca annesı ona abisini anlattı durdu, o da sonunda patladı, ne oldu, günde 20 saat çalışan bir canavar oldu, takıntılı bir deli oldu veya bilinen deyimle "Elektiriğin Tanrısı" oldu.
...
Tesla'nın hayatı boyunca yapmak istediği şey, elektrik dalgalarını, aynı hertz dalgalarında (bildiğimiz radyo dalgaları) olduğu gibi atmosferde iletebilmekti. böylelikle tüm insanlık için bir merkezden üretilen, bedava elektrik sağlanmış olacaktı.
...
Sürekli bu hedef üzerine çalıştı durdu, ancak Amerikan elektrik dağıtım şebekesinin patronları bu fikri pek beğenmediler (önce Edison'un şirketi, sonra Westinghouse). ona verdikleri destekleri bir bir çektiler, oysa Tesla ta o zamanlar kısıtlı imkanlarıyla şimşekten dahi güçlü arklar yaratmayı başarmıştı, şu bahsedilen Tesla Bobini aracılığı ile.

...
Yalnız bırakılması ile mecburen silah projeleri ile dikkat çekmeye çalıştı, ayrıca Hitler'in kesinlikle durdurulması gerektiğine inanıyordu (2. dünya savaşı sırasında bir alman gemisi elektrik atlaması sonucunda batmıştı, bu olayda Tesla'nın parmağı olduğu düşünülüyor).
...
O projeleri bugün için bile son derece ütopikti; elektrik kalkanları, mikrodalga silahları vesaireler.. hatta o kadar ki, Tungutska patlamasında bile Tesla'nın izi aranmaya başlandı.
Tungustka Olayı
...
Tesla'nın bugün günlük yaşamda kullandığımız herşeyde direk payı vardır; bilgisayar, televizyon, radyo, internet. hatta o kadar ki, radyoyu tesla'nın bulduğunu amerikan yüksek mahkemeleri 50'li yıllarda kabul etmişti. bugün evlerde kullandığımız ac şebekeler yine tam olarak onun icadıdır
...
Ac şebekeler sayesinde tesla, edison'un dc sistemini darmadağın etmiş ve elektriği uzak mesafelere iletmeyi başararak, bu rahmeti her eve sokmuştur. ama onun için tüm bunlar pek basit uğraşlardır.
Diğer Araştırmaları
Çok bağlı olduğu annesinin ölümü üzerine çok etlilenir; insan aklını ve dolayısiyle beyin dalgalarını araştırmaya koyulur; beyinde alfa, beta ve teta olmak üzere 3 ana dalga çeşidi olduğunu keşfeder, dünyanın rezonansını ölçer; düşünceyi ekrana yansıtma deneyleri yapar, telapati üzerine çalışır.
...
tesla 100'lerce patenti olan, zamanının ötesinde bir dahi (hatta einstein'ın rölativite teorisinde hata bulacak ve bu yıllar sonra ispatlanabilinecek kadar büyük bir dahi); ancak isminin 1920'lerden beri kitaplardan yavaş yavaş silinmesi paranın gücünü bir kez daha kanıtlıyor...
SON.
Full transcript