Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

W ORĘŻU SIŁA

No description
by

Piotr Proszowski

on 5 November 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of W ORĘŻU SIŁA

W ORĘŻU SIŁA
Wielcy hetmani Rzeczpospolitej w XVII w.
PRZECIWKO TATAROM I SZWEDOM
Podczas wyprawy cecorskiej do niewoli dostał się Stanisław Koniecpolski, który po odzyskaniu wolności stał się następcą Żółkiewskiego. Odparł wiele ataków tatarskich na południowo-wschodnie ziemie Polski. Od 1626r. musiał zmagać się ze Szwedami. Na początku wojska Polskie ponosiły klęski jednak w 1627r. los się odmienił.
Wygrana bitwa pod Olwią w 1627r. ograniczyła częściowo dostawy dla szwedzkich wojsk w Prusach.
2 lata później o mało nie pojmano szwedzkiego monarchy Gustawa II Adolfa w bitwie pod Trzcianą. Rozejm w Starym Targu zakończył walki w Prusach.
UTALENTOWANY WÓDZ
Wazowie na tronie Rzeczypospolitej
Kolejnym wielkim odkryciem był Jerzy Sebastian Lubomirski, który podczas powstania Kozaków pod wodzą Chmielnickiego i potopu szwedzkiego odniósł ogromne sukcesy na polu bitewnym. Był on magnatem z olbrzymim majątkiem, a swoją karierę wojskową zaczął pod rozkazami Koniecpolskiego. Sprzeciwił się Karolowi Gustawowi i wraz z Czarneckim osaczył go w widłach Wisły i Sanu.
Brał udział w wygranej bitwie pod Warką i odzyskaniu Warszay. W 1657r. otrzymał buławe hemana polnego koronnego. Zmusił Jerzego II Rakoczego, władcę Siedmiogrodu do wycofania się z antypolskiej koalicji. Ponadto walczył z Rosjanami i Kozakami, gdzie zdobył wielkie uznanie. W 1660r. odniósł wspaniałe zwycięstwo pod Cudnowem.
W 1587r. władze w polsce obejmuje Zygmunt III Waza
Jest królem elekcyjnym Rzeczypospolitej i spadkobiercą tronu szwedzkiego
w 1592r. łączy 2 państwa Unią personalna co powoduje wieloletnie konflikty
miedzy Polska a Szwecją. Podczas nich wybucha rónież konflikt z Turcja.
BITWA POD WARKĄ 1656r.
Zwycięzca spod Kirocholmu
W 1600r. wybuchła wojna. Szwedzi bardzo szybko opanowali wiele terenów należących do Rzeczypospolitej. Pierwsze działania Polskich wojsk były nieskuteczne. Dopiero po zmianie hetmana zaczęły się zmiany. Jan Karol Chodkiewicz poprowadził wojska Polskie i doporowadził do zwycięstwa nad Szwedami.
Po abdykacji Jana Kazimierza królem elekcyjnm zostaje Michał Korybt Wiśniowiecki. Jego związanie z Habsburgami osłabiały międzynarodową pozycję Rzeczpospolitej co doprowadziło do wojny z imperium osmańskim. Podczas niej, wiele sukcesów odniósł Jan Sobieski.
W 1667 roku jako hetman polny koronny odparł najazd kozacko tatarski pod Podhacjami, otrzymując buławę wielką koronną.
WOJNA RZECZPOSPOLITEJ Z TURCJĄ
Zwycięzca spod Kircholmu cz2.
W Rzeczpospolitej zaczeły występować problemy. Trwała walka o inflanty a Rzeczpospolita nie dawała sobie rady z Turcją Rosją i Szwecją na raz. W 1622r. Polska podpisała rozejm ze Szwecją. Zygmunt III zaangażowął sie w walkę z Rosją.Turcja natomiast przez długi okres najeżdzałą na Chocim lecz Polacy dzielnie się bronili i Turcy zrezygnowali.

Polacy szybko utracili twierdzę w Kamieńcu Podolskim, wojska tureckie szybko rozprzestrzeniły się po całym Podolu. Polacy byli zmuszeni do przyjęcia traktatu w Buczaczu, oddając Turcji wschodnie granice swojego kraju oraz płacenie haraczu w wysokości 22 000 talarów rocznie w zamian za pokój.
Kłuszyński sukces, cecorska klęska
Niesamowite zwycięstwo Jana Sobieskiego zbiegło się ze śmiercią Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Nowym królem został zwycięzca bitwy pod Chocimiem. Jan III Sobieski kontynuował wojnę z Turcją, zawarł nawet antyturecki sojusz z Habsburgami.
W 1683r. nasz sojusznik znalazł się w kłopotach. Armia turecka zaatakowała Wiedeń, więc Jan III Sobieski postanowił ruszyć Austriakom na pomoc. Król odniósł kolejne wspaniałe zwycięstwo w swojej karierze.
POWSTANIE ŚWIĘTEJ LIGII
Był to militarny sojusz Rzeczypospolitej, papiestwa, cesarstwa i Wenecji. Jan III Sobieski walczył o utracone ziemie i do końca życia kontynuował wojnę z Turcją. Utracone ziemie odzyskano dopiero 3 lata po śmierci władcy.
Na początku XVIIw. na terenie Rzeczypospolitej pojawił się Dymitr, syn Iwana IV Groźnego, zwany samozwańcem. Polscy magnaci poparli jego pretensje do moskiewskiego tronu, dzięki czemu objął władzę w Rosji. Wkrórce opozycja doprowadziła go do śmierci, obsadzadzając na tronie nowego władcę - Wasyla Szujskiego. Sojusz Rosji ze Szwecją oraz pojawienie się nowego samozwańca na ziemiach polskich doprowadziło do wojny, trwającej aż do roku 1619.
Prezentacje wykonali:
Piotr Proszowski
Robert Ruszkiewicz
źródła:
www.google.pl
www.wikipedia.pl

OBLĘŻENIE SMOLEŃSKA
W 1609r. król Zygmun III i hetman polny koronny Stanisław Żólkiewski postanowili zaatakować Smoleńśk, twierdzę blokującą drogę na Moskwę. Gdy plany wojsk przyjaciela zostały odgadnięte...
...Doszło do wojny pod Kłuszynem. Żółkiewski postanowił zostawić część swoich wojsk pod obleganą twierdzą, a z resztą wybiec na spotkanie nieprzyjacielowi. Choć dysponował znacznie mniejszymi siłami od przeciwnika odniósł niesamowite zwycięstwo. Do hetmańskiej niewoli trafił car Szujski, dowodzący pokonaną armią.
DROGA KU MOSKWIE
Po pięknym zwycięstwie pod Kłuszynem wojska Polskie szybko udały się na Moskwę. Udało się ją zająć. Nowym carem został ogłoszony Władysław Waza, syn polskiego Monarchy. Niestety polityka króla, który sam chciał przejąć tron moskiewwski, przedłużała tylko wojnę i nie udało się przejąć władzy w Moskwie.
W kolejnych latach wojna zaczęła się obracać przeciwko Polakom. W 1619r. po porażce polskiej załogi Krmla udało się zawrzeć rozejm w Dywilnie. Nowym carem został Michał Romanow. Po potyczkach z Rosją polskie wojska skoncentrowały się na konflikcie z imperium osmańskim.
BOHATERSKA ŚMIERĆ
W 1620r. Stanisław Koniecpolski i Stanisław Żółkiewski zorganizowali wyprawe do Mołdawii. Pod Cecorą z powodu braku dyscypliny wojska polskie musiały zdecydować się na odwrót. Nieprzyjaciel podążył za wojskami koronnymi. Wykorzystujące zamieszanie w polskich szeregach zaatakował. Stanisław Żólkiewski nie chciał pozostawić swych przyjaciół uciekając i zginął z szablą w ręku.
Full transcript