Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Untitled Prezi

No description
by

adelina osmaj

on 21 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Untitled Prezi


Karakteri romantik, humanist dhe universal i vepres duke u nisur nga te gjithe elementet qe perfshijne vepren.
Analize e simbolikes se vetevrasjes se Romeos dhe Zhuljetes si sfide ndaj reatitetit te dhunshem dhe deshires per dashuri te amshuar
Krijimi i nje albumi Romeo& Zhulieta mevepra, info,video, imazhe
Ngritja e nje forumi ne internet & rezultatet e ketij forumi

CESHTJET :
Romeo dhe Zhuljeta eshte nje nga veprat e Shekspirit qe shquhet per nje origjinalitet te rralle , ku si force kryesore dhe frymezim , shkrimtari merr njedashuri te madhe, nje dashuri qe nuk njeh kufinj .
Keto karakteristika mjaft mire vihen re gjate leximit te vepres . Shkrimtari e ka paraqitur tragjedine ne menyre shume te thjeshte duke e bere ate me te afert per te gjithe ne .

KARAKTERI ROMANTIK I VEPRES
PIKNISJA:
Historia e dashurise se pafat mes Romeos dhe Zhuljetes u be e njohur gjeresishtne ate kohe (nga poetet Italian te mesjetes ) .Shekspiri eshte mbeshtetur ne poemen
Romeo dhe Zhuljeta per te krijuar poemen e tij. Kurse per te krijuar sfondin e hasmerise midis Montageve dhe Kapuleteve ,SHekespiri u mbeshtet ne nje ndodhi qe e perjetoi vet: ne hasmerine e fjate dhe plot viktima mes familjeve Denvers dhe Loong. Duke e permbledhur me mjeshteri kuptimin tragjik te hasmerise, Shekspiri e shfrutezoi faktin jetesor per te paraqitur qarte dhe me force absurditetin e jetes ne hasmeri . Kur hasmeria con ne vdekje e dy te rinjve te pafajshem, te cilet ishin te lidhur me dashuri, atehere drama njerezore del e plote ne absurditetin e saj,duke u shnderruar ne tragjedi. Sa me e forte ishte dashuri mes dy te rinjeve, aq me e pakuptimte behej hasmeria mes familjeve te tyre, sepse , sa me njerzore shfaqet ndjenja qe i bashkon te rinjte ,aq me cnjerzore duket paragjykimi qe I vret ata.

PIKENISJA:
Ne kete veper autori, percjell te lexuesi nje teme mjaft delikate , "ate te dashurise se amshuar" .
Mbase shpesh , nje jeten tone kemi degjuar per probleme gjakmarrjes te cilat kane cuar ne vdekje te shume njerezve . Vetevrasja e dy te rinjve si pasoje e gjakmarrjes , e ben kete veper te jashtezakonshme te jete sa me afer lexuesve .
KARAKTERI HUMAN
PROJEKT
ROMEO DHE ZHULJETA
Në krahasim me veprat e tjera, tragjedisë "Romeo dhe Zhuljeta" duket sikur i mungon thellësia psikologjike dhe kompleksiteti strukturor i tragjedive të mëvonshme të Shekspirit. Të tjerë studiues e kanë ngritur statusin e saj në listën e plotë të veprave të Shekspirit. Ata e kanë bërë duke lënë mënjanë vlerësimin krahasues dhe duke e gjykuar veprën si një vepër arti më vete. E parë nga kjo perspektivë, kjo dramë tragjike për të dashuruarit e rinj të pafat është vlerësuar si një vepër e jashtëzakonshme.

KARAKTERI UNIVERSAL I VEPRES
ANALIZA E VEPRES :
SUBJEKTI :Romeo dhe ZHuljeta eshte tragjedia e SHekspirit , qe autori e krijoi ne kohen e rinise dhe ja kushtoi rinise .Tragjedia rrefen historine e te rinjve Romeo dhe ZHulieta ,dashuria e te cileve vritet nga moskuptimi I njerzeve. Ngjarja ndodh ne Verone dhe ka si sfond hasmerine mes dy familjeve , Montageve dhe Kapuleteve .Ne nje ballo me maska ,organizuar nga Kapuletet,Romeoja bie ne dashuri me vajzen e Kapuleteve,Zhuljeten ku dhe ajo ja kthen dashurine me te njejten pasion.Meqenese prinderit nuk do ta lejonin kurre martesen ata e kryejne kete veprim fshehurazi.Per kete do ti ndihmoje frati Laurens,I cili I kurorezoi te rinjte larg te tjereve.Pikerisht ate dite Romeoja perfshihet pa dashje ne nje duel mes mikut te tij Tibalt dhe kusheririt te Zhuljetes,Markutin.Markuti e vret Tibaltin dhe Romeoja nxjerr shpaten duke qelluar Markutin . Keshtu per romeon nuk mbetet rrug tjeter vec mergimit ., por asnjeri nga te dashuruarit nuk rri dot pa tjetrin .Frati perseri mundohet t’i ndihmoje : I jep zhuljetes nje ilac qe ajo te ngjaje si e vdekur.Fataliteti I pashmangshem I ndjek te dy te dashuruarit .Romeoja qe mendon se vertet ZHulijeta ka vdekur,vetevritet prane trupit te saj .Nderkaq,kur Zhuljetes I del ilaci qe ka pire, sheh prane trupit te saj Romeon e vdekur .Per te jeta nuk ka me kuptim dhe pi helmin qe ka mbetur nga Romeoja .Varrimi I tyre nga Kapuletet dhe Montaget shenonte fundin e tragjedise.
STRUKTURA
Ne tragjedi ngjarjet zhvillohen me nje shpejtesi te habitshme.Nuk ka parapergatitje per ngjarjen e re;ajo thjesht ndodh me nje dinamike qe e mban gjalle kureshtjen e lexuesit.Ka plot skena e situata e ndryshme dhe incidente ne pamje te pabesueshme,por menyra mjeshterore e SHekspirit ben qe ato te duken normale,ashtu si ne jete.Dy te rinjte, qe nga dita kur kurerozohen ne fshehtesi e deri ne fund,I ndjekfati I keq,qe nis me vdekjen e Tibaitit,vazhdon me fejesen e e padeshiruar te Zhuljetes,Romeoja nuk arrin ta marre vesh lajmin se Zhuljeta ka pire ilacin e gjumit dhe arrin prane varrit te saj pak kohe perpara se te arrije frati Laurens,qe do ti tregonte te verteten.
Full transcript