Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

prezentacja o kosmosie

No description
by

Michał Karolak

on 10 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of prezentacja o kosmosie

Kosmos
Michał Karolak
13.05.2014r
1.Powstanie Wszechświata
Powstanie Wszechświata
Ludzie od dawna, odkąd zrozumieli, czym jest Wszechświat, zaczęli się zastanawiać, jak powstał. Przez lata było bardzo dużo teorii na ten temat, na razie jednak najbardziej prawdopodobna wydaje się jedna z nich - teoria Wielkiego Wybuchu. Na tę teorię wskazuje wiele dowodów, a najważniejszy z nich to ten, że Wszechświat wciąż się rozszerza. Wskazują na to pomiary odległości od siebie bardzo odległych gwiazd, które wciąż się od siebie oddalają. Według teorii Wielkiego Wybuchu, cała materia Wszechświata była na początku skupiona w jednym punkcie. W wyniku niewyjaśnionego zdarzenia energia z tego punktu została uwolniona, i cała materia Wszechświata rozpierzchła się na wszystkie strony. Przypominało to na pewno wybuch, dlatego też teorię nazwano teorią Wielkiego Wybuchu. Energia skupiona w punkcie była tak olbrzymia, że po jej uwolnieniu temperatura wzrosła do olbrzymich wartości. Rozszerzając się, energia Wszechświata coraz bardziej się rozpraszała, przez co Wszechświat zaczął się ochładzać. Obecnie temperatura Wszechświata jest oceniana na około 4 K. W wyniku różnych procesów materia, zamiast rozkładać się równomiernie, skupiała się w większe skupiska, z których powstawały obecne ciała niebieskie. Najbardziej odległe obiekty kosmiczne, jakie udało się zaobserwować, są oddalone o ponad 10 miliardów lat świetlnych. Światło z nich dociera do nas 10 mld lat po jego wyemitowaniu. Tak więc nie wiadomo, co tak naprawdę dzieje się z Wszechświatem - widzimy jedynie to, co stało się miliony i miliardy lat temu. Wszechświat jest więc dla nas oknem w przeszłość.
2. Galaktyka
Galaktyka
Codziennie, patrząc w niebo, można zaobserwować ogromne ilości gwiazd. Wszystkie te gwiazdy, które obserwujemy gołym okiem, należą do zaledwie jednego zgrupowania zwanego galaktyką. Nie są to nawet wszystkie gwiazdy z tej galaktyki, gdyż największe galaktyki zawierają nawet do 100 miliardów gwiazd. Nasza galaktyka nazywa się Drogą Mleczną. Układ Słoneczny znajduje się na jednym z krańców naszej galaktyki, dlatego możemy obserwować jedynie gwiazdy znajdujące się na krańcu. Aby zajrzeć do centrum galaktyki, potrzebne są potężne teleskopy, najlepiej umieszczone na orbicie okołoziemskiej. Galaktyki mają różne kształty, jednak ogólnie dzieli się je na spiralne i eliptyczne. Droga Mleczna jest galaktyką spiralną. W centrum naszej galaktyki prawdopodobnie znajduje się czarna dziura, wokół której obraca się cała reszta galaktyki, powoli przesuwając się do centrum. Gdybyśmy mogli spojrzeć z góry na naszą galaktykę, przypominałaby wir, jaki tworzy woda, kiedy spłukuje się ją do wanny. Cała materia z naszej galaktyki jest stopniowo wciągana do czarnej dziury jak do "spłuczki".
3. Układ Słoneczny
Układ Słoneczny
Układ planetarny składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich. Ciała te to osiem planet, 166 znanych księżyców planet, pięć znanych (a prawdopodobnie kilkadziesiąt) planet karłowatych i miliardy (a być może nawet biliony) małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidy, komety, meteoroidy i pył międzyplanetarny.
4. Powstanie ziemi
Powstanie ziemi
5. Słońce
Słońce
Słońce w porównaniu do jakiejkolwiek planety w naszym Układzie Słonecznym jest olbrzymie. Słońce, podobnie jak inne gwiazdy, jest olbrzymią kulą składającą się głównie z gazu - 70% wodoru i 28% helu. Jedynie 2% stanowią inne pierwiastki, które powstają w jego wnętrzu. Widać też, że ta chmura gazowa jest stłoczona pod olbrzymim ciśnieniem we wnętrzu gwiazdy. Aby uzyskać gęstość aż 130 g/cm3, potrzebne jest ciśnienie rzędu 400 000 atmosfer. Mimo tak olbrzymich ciśnień, cała materia na Słońcu zachowuje własności gazowe. Ponieważ Słońce nie jest sztywne, tak jak planety, obraca się wokół własnej osi ze zmienną prędkością. Najszybciej wiruje w okolicach równika - okres obrotu wynosi 25,38 dnia. W pobliżu biegunów chmura gazu wiruje najwolniej, pomimo że ma znacznie mniejszą drogę do przebycia, aby zatoczyć pełny okrąg - okres obrotu na biegunach wynosi około 35 dni.
Wiele miliardów lat temu miał miejsce tajemniczy wybuch, w wyniku którego zapoczątkowany został proces rozszerzania się wszechświata. Powstało wtedy nieskończenie wiele ciał niebieskich, poruszających się z olbrzymią prędkością. Zdarzało się, że wpadały one na siebie, tworząc przeróżne gwiazdy, planety i księżyce.

Po upływie miliardów lat powstała ognista gwiazda – Słońce. To właśnie wokół niej gromadziły się wielkie skały, które z czasem utworzyła planety. Tak po upływie milionów lat powstała nasza planeta, na której jednak nie istniało życie. Od czasu do czasu występowały na niej wyładowania elektryczne tworząc wodór i tlen. Tak powstała woda, a z niej zrodziło się życie: proste organizmy jednokomórkowe, które z czasem złączały się
w wielokomórkowce. Po upływie kolejnych milionów lat powstały ryby, a po nich płazy. Kiedy osiągnęły szczyt swojej ewolucji, wyszły z morza i stały się gadami, które potrafiły swobodnie żyć w środowisku ziemnym. Następnie na świat przyfrunęły ptaki, które mogły
z góry obserwować pokryty bogatą roślinnością świat.

Gdy wszystko już było gotowe, na świecie pojawił się człowiek, który mógł podziwiać to wspaniałe dzieło stworzenia, a także szukać odpowiedzi na pytanie: kto jest jego Twórcą?
Droga Mleczna
To galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ słoneczny. Droga Mleczna inaczej nazywana jest Galaktyką (lub Naszą Galaktyką dla podkreślenia faktu, że w niej się znajdujemy). Zawiera od 200 (wg starszych szacunków) do 400 miliardów (wg nowszych szacunków) gwiazd i ma średnicę około 100 000 lat świetlnych
6.Droga Mleczna
Jak Ziemia wygląda z kosmosu
7.Pierwsza wyprawa na kosmos

Pierwsza podróż w kosmos
Udane próby wystrzelenia w kosmos pierwszych załogowych statków kosmicznych, przeprowadzone przez Amerykanów w ramach misji Mercury i Gemini, dały początek przedsięwzięciu o nazwie program Apollo. Głównym jego celem stało się lądowanie człowieka na Księżycu i bezpieczny powrót na Ziemię.
Pierwsze lądowanie na Księżycu – 20 lipca 1969 roku załoga Apollo 11 wylądowała na powierzchni Srebrnego globu. Pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na Księżycu, był dowódca statku Neil Armstrong. Jako drugi lądownik opuścił Edwin Aldrin – pilot modułu księżycowego. Ich pobyt trwał łącznie 21 godzin i 31 minut, z których 2,5 godziny spędzili po za pojazdem. W tym czasie astronauci pobrali 21,5 kg próbek skał księżycowych oraz ustawili flagę amerykańską i tabliczkę z napisem „ W tym miejscu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu. Lipiec 1969. Przybywamy w pokoju dla dobra całej ludzkości”. Następnie powrócili do modułu załogowego statku, gdzie czekał na nich pilo Michael Collins. Apollo 11 powrócił na Ziemię 24 lipca 1969r. W ciągu kolejnych trzech lat jeszcze pięć innych pojazdów z załogą lądowało na Srebrnym Globie, a ostatni Apollo 17 obył się w grudniu 1972r.
Źródła informacji

- wikipedia.pl
-ziemia.pl
-kosmos.pl
-youtube.com
-zadanie.pl
Full transcript