Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Masal

No description
by

Ceren Deregözü

on 4 October 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Masal

Masalın Bölümleri: Tekerleme Masallar "bir varmıs, bir yokmus" ya da "evvel zaman içinde, kalbur saman içinde" gibi ifadelerle baslar. Kisi ve olayların tanıtılmasının yapıldıgı bölümdür... Merakın doruklara ulasması. Çözüm: Rahatlama. Kötülerin cezalandırılması, iyilerin ödüllendirilmesi... Dilek: Türk masallarında dilek bölümü "onlar ermişs muradına, biz çıkalım kerevetine..." ya da "gökten üç elma düsştü" biçiminde basşlar. MASAL Genellikle halkın yarattığı, ağızdan agza, kulaktan kulağa sürüp gelen, çoğunlukla olağanüstü durum ve olayları yine olağanüstü kahramanlara bağlayarak anlatan halk hikâyelerine masal denir... Masallar, meydana geldikleri zaman bir kişinin malıyken, yaygınlastıkça, yöreden yöreye, ülkeden ülkeye geçtikçe halkın malı olur. Masal anonim bir türdür. Halk masalları 4 temel grupta toplanır. Masal terimi öncelikle, Külkedisi, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Keloğlan gibi ulusal ve uluslararası sözlü geleneğin ürünleri olan halk öykülerini kapsar. Ama sözlü gelenekle ilişkisi olmayan edebî yönü ağır basan bazı eserler de bu türün içinde yer alır. Genellikle masallar "masal anaları" tarafından kendisini dinlemeye hazır topluluklara anlatılır. Daha sonra derlemeciler tarafından yazıya aktarılır. Türk masalları, dünya edebiyatının başköşesinde yer alır. *Hayvan masalları:
Genellikle kısa masallardır.
La fontaine masalları bu türün en güzel örnekleridir.
SŞeyhi’nin Har-name adlı eseri de Divan edebiyatındaki hayvan masalları (fabl) türüne örnek gösterilebilir. *Olağanüstü masallar:
Olağan varlıkların yanı sıra cin, peri, dev, ejderha gibi olağanüstü varlıklara da yer verilir.
Gerçekçi masalların başlıca kahramanları ise padişahlar, vezirler, prens ve prensesler, zenginler, hırsızlar ya da haydutlar gibi gerçek hayattaki kişilerdir. *Güldürücü masallar:
Okuyan ve dinleyeni eğlendirmeyi amaçlayan masallardır. *Zincirleme masallar:
Sıkı bir mantık bağıyla birbirine bağlanan, küçük ve önemsiz bir dizi olay art arda sıralanır. Günümüzde belli bir kişinin ortaya koyduğu yapma masallar da yazılmaktadır. Serim: Düğüm: Masallarda genellikle iyilik-kötülük, dogğruluk-haksızlık- adalet-zulüm, alçakgönüllülük-kibir gibi zıt durumların temsilcisi olan kişsilerin mücadelelerinden veya insanların ulaşsılması güç hayallerinden söz edilir. Olaylar ve kişiler olağanüstü özellikler taşırlar ve tamamen hayal ürünüdürler. Masal kisşileri her tabakadan seçilebilir.
Masallarda cinler, periler, devler de rol alır.
Masalların bir kısmı hayvanlarla ilgilidir. Masallarda genellikle bir eğgitim amacı saklıdır. Masallar bu yönüyle didaktik (öğretici) bir nitelik tasır. Masallarda yer ve zaman kavramları belirsizdir. (zamanın birinde, peri padişsahının ülkesinde gibi) Anlatımda genellikle genişs zaman veya öğgrenilen geçmisş zaman kipi
(-misşli geçmişs zaman) kullanılır. Anlatım kısa ve yoğundur. Masallarda milli ve dini motiflere hemen hiç yer verilmez. Çocukların egğitiminde etkilidir. Hayal gücünü gelişstirir. Gerçek amacı eğitmek, öğretmek, ders vermektir. Evrenseldir. Masalların anlatım özellikleri: -Anlatım hiçbir engele uğramadan akıp gider. -Gereksiz söz tekrarları yapılmaz.(Akıcılık) -Ses akışını bozan, söylenmesi güç seslere ve kelimelere yer verilmez. (Akıcılık) -Gereksiz ifadeler olmaz. (Duruluk - Açıklık) -Anlaşılması güç cümleler kurulmaz. (Duruluk - Açıklık) -Anlatım sade ve süssüz olur. (Yalınlık) -Duygu ve düşünceler kısa ve kesin ifadelerle dile getirilirler. (Yalınlık) Masal türünün önemli eserleri: *Binbir Gece Masalları (Doğu Masalı) *Grimm Kardeşlerin Masalları (Alman Edebiyatı)
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Su Perileri, Rapunzel, Altın Saçlı Şeytan, Hansel'le Gretel, Bremen Mızıkacıları, Parmak Çocuk, Uyuyan Güzel, Fareli Köyün Kavalcısı, Kurbağa Prens, Kurşun Asker... *Andersen Masalları (Danimarka Edebiyatı)
Prenses ve Bezelye Tanesi, Kibritçi Kız, Dünyanın En güzel Gülü, Küçük Deniz Kızı, Kara Buğday, Kumbara, Su Damlası, Uçan Sandık *Perrault Masalları (Fransız Edebiyatı)
Uyuyan Güzel, Parmak Kız, Kül Kedisi, Çizmeli Kedi, Kırmızı Başlıklı Kız Türk ve Dünya Edebiyatında masal türünün tarihsel gelisşimi, önemli temsilcileri: Eski Yunan’da 6. yüzyılda Aisopos’un fablları masal türünün ilk örnekleri arasında sayılabilir. Doğu coğrafyasının en eski masalları Binbirgece masallarıdır. Avrupa’da masallar 19. yüzyılda derlenmiş ve sistemli bir şekilde yayınlamıştır. Türk edebiyatındaki öğretici nitelikteki ilk masal örneği Uygurca Kalyanamkara ve Papamkara hikâyesidir. Yazıya geçirilen ilk masal örnekleri Tutiname, Pançatantra, Binbirgece masallarıdır.. Cansu GÜRBULAK
Ceren DEREGÖZÜ
12-A
Full transcript