Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

The Cost of a Great Vacation to Hershey Park

No description
by

Jasmine Loubriel

on 17 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of The Cost of a Great Vacation to Hershey Park

We are going to stay at Hershey Lodge for 2 nights at a rate of $259 per night. The total cost for the lodging of the entire trip is $518.
What's the Cost of Lodging?
Hershey Park Admission
Food!!
$1.25
Tuesday, June 17th 2014
Vol XCIII, No. 311
How much will we spend on gas???????
Snacks
We got

3 pretzels
3 churros
1 order of nachos
1 order of curly fries
3 orders of popcorn
3 cotton candies
6 snow cones
6 ice creams
6 pieces of candy
For a Grand Total of: $93!
The Cost of a Great Vacation to Hershey Park
By : Jasmine, Phoebe, Jonathan, Jack

This journey from Long Island, New York to and from Derry Township, Pennsylvania takes approximately 380 miles. Our car for this trip will be a Hyundai, or small car. A small car uses 35 miles per gallon and each gallon costs $2.60. To find out how much we will spend on gas we divided 380 miles by 35 mpg and then multiplied that by $2.60 per gallon to get the gas total as $28.23.

Theme park admission for 3 days is regularly $107.00 per person which comes out to be a total of $642.00 for the six people in our group. This is the cost without any discount. With the discounts we will pay $590. We got these coupon discounts from places like Dunkin Donuts and simple promo codes from coupon sites.
In Hershey Park they have something called a meal ticket that cost $13.75 per person per day for 3 meals. The total cost of food for 3 days is $247.50. This is the cost for only the 3 main meals. Snacks
ARE NOT
included.
Each person in our group got one souvenir

We got-
1 Hershey Tye Dye Hoody for $44.99
2 character plush bendy's for $29.98 (total)
1 hershey bar pillow for $24.99
2 character plush beanies $17.98 (total)


For a total of $117.94





Souvenirs!
The Grand Total Is.....
Lodging- $518
Dining and Snacks- $340.50
Gas- $28.23
Theme Park Admission- $590
Souvenirs- $117.94
For a Total of $1594.67
We saved $3405.33!!
Full transcript