Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

TTT

teskilati davranis
by

Teymur Tahmazov

on 21 November 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of TTT

TTT - Liderlik ve Teskilati Davranis a)Xüsusiyyet nezeriyyesi

b)Davranış nzriyysi

c)Gözlnilmz vziyyt nzriyysi
Liderlik vzlyicilri
Diger nezerriyeler Yol-Hedef Nezeriyyesi
Vrum-Yetton-Caqo Nzriyysi (VYC) Vendel Frenc “Liderlik meqsed, meqsedler komplektin ve yaxud, daha geniş aspektde gelecekle bağlı perspektivler nail olmaq istiqamtinde başqalarının davranışına tesir etmek prosesidir”. Keyt Davis “Liderlik meqsedlere nail olmaq üçün başqalarını ruhlandırmaq ve onlara hevesle işlemekde kömek etmek prosesidir”. Liderlik Liderlik nezeriyyeleri Teskilatlarda liderlik perspektivleri Sketches Liderlik menecmentin ayrılmaz hisesidir ve menecerlik emliyyatlarında heyati rol oynayır. Liderler teşkilatın meqsedlerin daha asan yolla çatmasına kömek edir, işçilere beledçilik edir, istiqamet verir ve etibarlılıq yaradır. Biznes ve senaye teşkilatlarında menecerler lider rolunu oynayır ve teşkilatın meqsedlrin çatmaq üçün özlrinin tabeliyind olanların da liderliyin nail olur. Menecerlr tşkilatdakı insanların fallaşmasına ve işlemsin cehd edir. Liderlik insanların davranışlarına tsir edir. Liderlrin başqalarını czbetm bacarığı ve öz göstrişlrin emel etdirmk potensialı olur. Dominantliq Teskilatin Geleceyi istiqamet yeni fikirler Liderlik qrup meqsedlerine nail olmaq üçün tabeçilikde olanlarin veziflrini hevesle, seriste ve ruh yüksekliy ile yerine yetirmesine tesir etme senetidir. Kuntz ve O'Donnel “Liderlik insanlara ele tesir etmek seneti ve ya prosesidir ki, onlar qrup meqsedlerine çatmaq üçün hevesle mübarize aparsinlar”. Liderlik xususiyyetleri Liderlik tşkilatdakı insanların davranışlarına tsir etmk prosesidir.
Liderlr tşkilatdakı insanların faliyytlrini istiqamtlndirmk v koordinasiya etmk üçün mcburi olmayan metodlardan istifad edirlr.
Liderlr insanları veriln tapşırıqları tlimatlarına müvafiq şkild hyata keçirmy istiqamlndirirlr.
Liderlrd başqalarına nüfuz etmk xüsusiyyti olur.
Liderlr insanlara glck üçün fikirlr verirlr.
Liderlik qrup faliyytidir. Lider arxasınca gednlr nüfuz edir, arxasınca gednlr d öz növbsind liderlrin tsir edirlr.
Liderlik vvlcdn müyyn olunan vaxt periodunda verilmiş situasiya, verilmiş qrup üçün nzrd tutulur.
Liderlik tsiretm davranışının davamedici prosesidir. O, qrupu canlı qalmağa ruhlandırır.

Aşağıdakı mqamlar liderliyin vacibliyini ks etdirir. Lider
rhbrlik etdiyi insanların dostu kimi davranmalı,
insanların potensiallarını görmk v onları reallığa çevirmk bacarığına malik olmalı,
tşkilatındakı mkdaşlarının etibarını qazanmalı,
insanları komanda kimi birlşdir bilmli v komanda ruhunu yaratmağı bacarmalı,
Liderlikle Menecementin ferqleri
Menecment rasional v mntiqli qrarlar verir, liderlik is arxasınca gednlrin gözlntilrin gör qrar verir. Liderliyin emosional trfi vardır, menecment smrlilik baxımından hrkt edir.
Menecment hüquqi slahiyytl münasibt qurur, lider is güc vasitsil münasibt qurur.
Menecerlrin formal slahiyyti vardır, lider is bel bir slahiyyt malik deyildir.
Bütün liderlr menecer, bütün menecerlr d lider deyillr.
Menecement tşkilatın mqsdlrin çatmaq üçün başqalarının faliyytlrini planlaşdırmaq, tşkil etmk, istiqamtlndirmk v nzart etmk prosesidir. Liderlik is veriln tapşırıqlara çatmaq üçün insanların davranışlarına nüfuz etmk prosesidir. Müvffqiyytli menecerin hm menecerlik, hm d liderlik xüsusiyytlri olmalıdır.
Liderlik növleri Avtokratik (Diktatorluq) ciddi
xeyirxah
manipulyativ Demokratik ve ya iştirakçı liderlik Qarışmama ve ya faliyyet azadlığı Bürokratik liderlk Manipulyativ liderlik Paternalist liderlik Ekspert liderlik Xüsusiyyet nezeriyyesi Davranış nezeriyyesi Gözlenilmez veziyyet nezeriyysi •Şaquli cütlük laqsi modeli .
Bu model gör, liderlr slind tabeliyind olan müxtlif insanlarla müxtlif cür iş münasibtind olurlar. Hr bir menecerin tabeçiliyind olan insan arasında münasibti bir şaquli cütlüyü tmsil edir. Şaquli cütlük laqsi modelin gör, liderlr tabeçiliklrindki hörmt etdiklri, inandıqları v xoşladıqları insanlarla xüsusi iş münasibtlri quraraq onları “qrup daxilin” çkirlr. Digr insanlarsa qrup xaricind qalır v liderin onlara ayırdığı vaxt v diqqtin miqyası da müvafiq olaraq azalır. “Qrup daxilind” olanlar menecerin vaxtını v diqqtini daha çox çkir v onlar daha yaxşı iş nticlri göstrir. Tdqiqatlar göstrir ki, qrup daxilindki insanlar qrup xaricindkilrin nisbtn daha mhsuldar v işlrindn daha mmnun olurlar.
•Hyat döviyysi modeli .
Hyat dövriyysi modelin gör, müvafiq liderin davranışı onun arxasından gednlrin inkişafından asılıdır. Bu mnada inkişaf ifadsin motivasiya, srişt v tcrüb daxildir. Bu model gör, arxasından gednlr inkişaf etdikc, lider yüksk tapşırıq yönmünüdn aşağı tapşırıq yönümün doğru tdricn yer dyişmlidir. Eyni zamanda, liderin işçilr yönlmiş davranışı da aşağı sviyydn başlayıb, orta normada yükslmli v sonra yenidn azalmalıdır. Liderlrin ksriyyti hyat dövriyysi nzriyysil tanışdırlar, çünki o hm sad, hm d mntiqlidir. Buna baxmayaraq, hmin nzriyy tdqiqatçılar trfindn çox az dstklnmişdir
Transformasiya liderliyi Liderlik verdişlri
Full transcript