Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

FEN VE TEKNOLOJİ PERFORMANS ÖDEVİ

SİNİR SİSTEMİ
by

deniz imancı

on 8 October 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of FEN VE TEKNOLOJİ PERFORMANS ÖDEVİ

11. 11. SORU YOK Kİ ? :D

TEŞEKKÜRLER…


 Vücut ile merkezi sinir sistemi arasındaki bağlantıyı sağlar.
-Vücudun sağ tarafını beynin sol tarafına,vücudun sol tarafını beynin sağ tarafına bağlar. 9.Omurilik nedir ? Sinir sistemi vücudu etkileyen iç ve dış etkiler karşısında organ ve sistemlerin çalışmasını düzenler.Sinir sistemi vücuttaki uyarılma,değerlendirme,uyarma görevlerini etkili ve hızlı bir şekilde gerçekleştirir. 7.Sinir sistemini tanımlayınız ? Duyu organlarına yapılan ani,hızlı ve güçlü uyarılara karşı kaslar bezler… yardımıyla aynı şekilde tepki gösterilmesine refleks denir.Refleks davranışları bilinçsiz olarak yapılır ve omurilik tarafından yönetilir.Refleks olayı vücudu koruyan bir mekanizmadır. 6.Refleks nedir ? CEVAP:A 5.Ara nöron nedir ?
a.Bilgi-işlem merkezleri olup sinirsel bilgi değerlendirmesini yaparlar.
b. Duyu organlarından beyine bilgi taşır.
c. Beyin,beyincik,omurilik,omurilik soğanından vücut organlarına emirleri taşır.
d. Sinir sistemini oluşturan milyonlarca nöron arasındaki bağlantı yerine denir. Diken batan parmağın çekilmesi
Diz kapağına vurulduğunda ayağın uzatılması
Yüksek ışıkta göz bebeğinin küçülmesi
Gürültülü sesle yere kapanma… 3.Şartlı reflekse 3 örnek veriniz ? CEVAP:C 1.Aşağıdakilerden hangisi şartsız refleksin tanımıdır ?
a.Bilgi-işlem merkezleri olup sinirsel bilgi değerlendirmesini yaparlar.
b. Sinir hücresinin yönetilmesini ve yaşatılmasını sağlar.
c. Kişinin kalıtsal yapısında bulunur.Doğumdan itibaren hayat boyu yaşamı etkiler.Nesilden nesile aktarılır.
d.Hiçbiri. Kişinin kalıtsal yapısından olmayıp öğrenilme sonucu sonradan kazanılır. Kişinin kalıtsal yapısında bulunur.Doğumdan itibaren hayat boyu yaşamı etkiler.Nesilden nesile aktarılır. Refleksler kazanım şekline göre ikiye ayrılır:

-DOĞUŞTAN KAZANILAN (ŞARTSIZ)REFLEKS

-SONRADAN KAZANILAN (ŞARTLI) REFLEKS Duyu organlarına yapılan ani,hızlı ve güçlü uyarılara karşı kaslar bezler… yardımıyla aynı şekilde tepki gösterilmesine refleks denir.Refleks davranışları bilinçsiz olarak yapılır ve omurilik tarafından yönetilir.Refleks olayı vücudu koruyan bir mekanizmadır. Beyin,beyincik,omurilik,omurilik soğanının yapısını oluşturur.Bilgi-işlem merkezleri olup sinirsel bilgi değerlendirmesini yaparlar. Duyu organlarından beyine bilgi taşır. Ayrıca akson üzerindeki mumsu yapıda yağlı miyelin tabakası bulunur. Miyelin tabakası akson ile çevresi arasında yalıtımı sağlayarak uyartıların iletim hızını artırır.Sinir sistemini oluşturan milyonlarca nöron arasındaki bağlantı yerine sinaps denir.Sinapslarda uyartılar kimyasal olarak taşınır.Sinapslar sayesinde tüm sinirler doğrudan ya da dolaylı olarak birinrleriyle bağlantı kurar. Uyarıları alma ve iletme görevini yapar.Uzantılar,iki çeşit olup kısa ve çok sayıda olanına dentrit,uzun ve bir tane olana akson denir.
Sinir hücrelerinde taşınan sinirsel bilgilere (mesajlara) uyartı (impuls) denir. Bir sinir hücresi üzerinde uyartıların taşınma hızı sabittir.Sinir sistemindeki duyu nöronları merkezi sinir sistemine uyartıları taşırken,motor nöronlarda merkezi sinir sisteminden organlara doğru uyartıları taşır. -Çekirdek,sitoplazma ve organelleri içerir.Sinir hücresinin yönetilmesini ve yaşatılmasını sağlar. Merkezi ve çevresel sinir sistemleri yapısal birim olan sinir hücrelerinden oluşur.Sinir hücrelerinin bir adı da nörondur.
Sinir sisteminde milyonlarca nöron bulunur.Nöronlar genel olarak hücre gövdesi ve uzantılar olmak üzere iki kısımdan oluşur. -Lifsi yapıdaki sinir tellerinden (hücrelerinden) oluşur.Merkezi sinir sistemi organları ile vücut organları arasında uyarı,emir ve duyuları taşır.Duyu organlarından beyine uyarıları taşırken,beyin ve omurilikten kas ve salgı bezlerine emirleri iletir. -Beyin,omurilik,omurilik soğanı ile vücut organları arasındaki sinirsel iletimi sağlar.

-Ani ve güçlü etkilere karşı istemsiz tepki gösterilmesi (refleks) olaylarını kontrol eder. -Beyin ile omurilik arasında sinirsel bilgi iletimini sağlamak.

-Kalp, akciğer, bağırsak, mide gibi iç organların istemsiz çalışmasını sağlamak.

-Çiğneme, yutma nefes alma, aksırma gibi olayları kontrol eder.

- İnsanların ritimsel yürümesi,koşması.
-Kuşların havada ahenkli uçması
-Balıkların suda yüzmesi… -İskelet (kol-bacak) kaslarının çalıştırılması

-Öğrenme,düşünme,hafıza,hayal kurma.

-Bilgi üretme,problem çözme,konuşma… Organları şunlardır:
-BEYİN

-BEYİNCİK

-OMURİLİK SOĞANI

-OMURİLİK - Merkezi Sinir Sistemi:
Sinir sisteminin yönetim ve değerlendirme ile ilgili kısmıdır.Vücudun idare merkezi olup organ ve sistemlerin çalışma düzenini ayarlar.Merkezi sinir sistemi özel sinirsel organlarsan oluşur.Kafatası ve omurga kemikleri arasında korunan bu sinirsel organlar beyin,beyincik,omurilik soğanı ve omuriliktir. Sinir sistemi ikiye ayrılır:

MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ

ÇEVRESEL SİNİR SİSTEMİ Sinir sistemi vücudu etkileyen iç ve dış etkiler karşısında organ ve sistemlerin çalışmasını düzenler.Sinir sistemi vücuttaki uyarılma,değerlendirme,uyarma görevlerini etkili ve hızlı bir şekilde gerçekleştirir. SİNİR SİSTEMİ

HAZIRLAYANLAR
DENİZ İMANCI
A.SUDE ATALAY
SİNEM YILMAZ
ZEYNEP HİLAL YAMAN Beyin ile omurilik arasında sinirsel bilgi iletimini sağlamak.

-Kalp, akciğer, bağırsak, mide gibi iç organların istemsiz çalışmasını sağlamak.

-Çiğneme, yutma nefes alma, aksırma gibi olayları kontrol eder. 10.Omurilik soğanının görevlerini açıklayınız ? CEVAP:HÜCRE GÖVDESİ “Çekirdek,sitoplazma ve organelleri içerir.Sinir hücresinin yönetilmesini ve yaşatılmasını sağlar.” Bu neyin tanımıdır ? 8. CEVAP: D 2.Aşağıdakilerden hangisi bir merkezi sinir sistemi organıdır ?
a.Kalp

b.Ayak

c.Parmak

d.Hiçbiri Örnek olarak :
-Limon sesini duyunca ağzın sulanması
-Zil sesini duyan köpeklerin ağzının salya çıkarması
-Bisiklet ve araba sürme davranışları Örnek olarak :
Diken batan parmağın çekilmesi
Diz kapağına vurulduğunda ayağın uzatılması
Yüksek ışıkta göz bebeğinin küçülmesi
Gürültülü sesle yere kapanma… NOT:SİNİRSEL BİLGİLER (UYARTILAR):Nöronların dendrit ve aksonları üzerinde elektriksel değişmelerle iletilirken,nöronlar arasında da kimyasal değişmelerle iletilir. Beyin,beyincik,omurilik,omurilik soğanından vücut organlarına emirleri taşır. Sinir sisteminde görevlerine göre üç çeşit sinir hücresi bulunur.
DUYU NÖRONLARI

MOTOR NÖRONLAR

ARA NÖRONLAR -Omurga kanalı içerisinde yer alır.Vücut ile merkezi sinir sistemi arasındaki bağlantıyı sağlar.
-Vücudun sağ tarafını beynin sol tarafına,vücudun sol tarafını beynin sağ tarafına bağlar. -Omurga kemikleri içerisinde beyinle omurilik arasında bulunur.Omuriliğin devamı şeklinde görülüp yapısı beyne benzemez.Dış kısmı düzdür.İç organların yönetimi ile sinirsel iletimde görev yapar. -Merkezi sinir sisteminin en önemli organı olan beyin,kafatası içerisinde bulunur.Vücudun irade merkezi olan beyin vücutta bilinçli şekilde yapılabilen yaşamsal olayları yönetir. -BEYİN

-BEYİNCİK

-OMURİLİK SOĞANI

-OMURİLİK 4.Sinir sisteminin organlarını sayınız ? -Kafatasının arka tarafında beyinle omurilik soğanı arasında bulunur.Yapısı ve görünüşü beyine benzediği için bu ismi almıştır.İskelet kaslarının çalışma temposunu ve düzenini ayarlar. Duyu organlarına yapılan ani,hızlı ve güçlü uyarılara karşı kaslar bezler… yardımıyla aynı şekilde tepki gösterilmesine refleks denir.Refleks davranışları bilinçsiz olarak yapılır ve omurilik tarafından yönetilir.Refleks olayı vücudu koruyan bir mekanizmadır. Uyarıları alma ve iletme görevini yapar.Uzantılar,iki çeşit olup kısa ve çok sayıda olanına dentrit,uzun ve bir tane olana akson denir.
Sinir hücrelerinde taşınan sinirsel bilgilere (mesajlara) uyartı (impuls) denir. Bir sinir hücresi üzerinde uyartıların taşınma hızı sabittir.Sinir sistemindeki duyu nöronları merkezi sinir sistemine uyartıları taşırken,motor nöronlarda merkezi sinir sisteminden organlara doğru uyartıları taşır. -Lifsi yapıdaki sinir tellerinden (hücrelerinden) oluşur.Merkezi sinir sistemi organları ile vücut organları arasında uyarı,emir ve duyuları taşır.Duyu organlarından beyine uyarıları taşırken,beyin ve omurilikten kas ve salgı bezlerine emirleri iletir. -Beyin ile omurilik arasında sinirsel bilgi iletimini sağlamak.

-Kalp, akciğer, bağırsak, mide gibi iç organların istemsiz çalışmasını sağlamak.

-Çiğneme, yutma nefes alma, aksırma gibi olayları kontrol eder. - Merkezi Sinir Sistemi:
Sinir sisteminin yönetim ve değerlendirme ile ilgili kısmıdır.Vücudun idare merkezi olup organ ve sistemlerin çalışma düzenini ayarlar.Merkezi sinir sistemi özel sinirsel organlarsan oluşur.Kafatası ve omurga kemikleri arasında korunan bu sinirsel organlar beyin,beyincik,omurilik soğanı ve omuriliktir. Sinir sistemi vücudu etkileyen iç ve dış etkiler karşısında organ ve sistemlerin çalışmasını düzenler.Sinir sistemi vücuttaki uyarılma,değerlendirme,uyarma görevlerini etkili ve hızlı bir şekilde gerçekleştirir. 11. 11. SORU YOK Kİ ? :D

TEŞEKKÜRLER…


 Vücut ile merkezi sinir sistemi arasındaki bağlantıyı sağlar.
-Vücudun sağ tarafını beynin sol tarafına,vücudun sol tarafını beynin sağ tarafına bağlar. 9.Omurilik nedir ? Sinir sistemi vücudu etkileyen iç ve dış etkiler karşısında organ ve sistemlerin çalışmasını düzenler.Sinir sistemi vücuttaki uyarılma,değerlendirme,uyarma görevlerini etkili ve hızlı bir şekilde gerçekleştirir. 7.Sinir sistemini tanımlayınız ? -BEYİN

-BEYİNCİK

-OMURİLİK SOĞANI

-OMURİLİK 4.Sinir sisteminin organlarını sayınız ? Diken batan parmağın çekilmesi
Diz kapağına vurulduğunda ayağın uzatılması
Yüksek ışıkta göz bebeğinin küçülmesi
Gürültülü sesle yere kapanma… 3.Şartlı reflekse 3 örnek veriniz ? CEVAP:C 1.Aşağıdakilerden hangisi şartsız refleksin tanımıdır ?
a.Bilgi-işlem merkezleri olup sinirsel bilgi değerlendirmesini yaparlar.
b. Sinir hücresinin yönetilmesini ve yaşatılmasını sağlar.
c. Kişinin kalıtsal yapısında bulunur.Doğumdan itibaren hayat boyu yaşamı etkiler.Nesilden nesile aktarılır.
d.Hiçbiri. Kişinin kalıtsal yapısından olmayıp öğrenilme sonucu sonradan kazanılır. Örnek olarak :
Diken batan parmağın çekilmesi
Diz kapağına vurulduğunda ayağın uzatılması
Yüksek ışıkta göz bebeğinin küçülmesi
Gürültülü sesle yere kapanma… Kişinin kalıtsal yapısında bulunur.Doğumdan itibaren hayat boyu yaşamı etkiler.Nesilden nesile aktarılır. Refleksler kazanım şekline göre ikiye ayrılır:

-DOĞUŞTAN KAZANILAN (ŞARTSIZ)REFLEKS

-SONRADAN KAZANILAN (ŞARTLI) REFLEKS NOT:SİNİRSEL BİLGİLER (UYARTILAR):Nöronların dendrit ve aksonları üzerinde elektriksel değişmelerle iletilirken,nöronlar arasında da kimyasal değişmelerle iletilir. Beyin,beyincik,omurilik,omurilik soğanından vücut organlarına emirleri taşır. Duyu organlarından beyine bilgi taşır. Sinir sisteminde görevlerine göre üç çeşit sinir hücresi bulunur.
DUYU NÖRONLARI

MOTOR NÖRONLAR

ARA NÖRONLAR Ayrıca akson üzerindeki mumsu yapıda yağlı miyelin tabakası bulunur. Miyelin tabakası akson ile çevresi arasında yalıtımı sağlayarak uyartıların iletim hızını artırır.Sinir sistemini oluşturan milyonlarca nöron arasındaki bağlantı yerine sinaps denir.Sinapslarda uyartılar kimyasal olarak taşınır.Sinapslar sayesinde tüm sinirler doğrudan ya da dolaylı olarak birinrleriyle bağlantı kurar. Merkezi ve çevresel sinir sistemleri yapısal birim olan sinir hücrelerinden oluşur.Sinir hücrelerinin bir adı da nörondur.
Sinir sisteminde milyonlarca nöron bulunur.Nöronlar genel olarak hücre gövdesi ve uzantılar olmak üzere iki kısımdan oluşur. -Beyin,omurilik,omurilik soğanı ile vücut organları arasındaki sinirsel iletimi sağlar.

-Ani ve güçlü etkilere karşı istemsiz tepki gösterilmesi (refleks) olaylarını kontrol eder. -Omurga kanalı içerisinde yer alır.Vücut ile merkezi sinir sistemi arasındaki bağlantıyı sağlar.
-Vücudun sağ tarafını beynin sol tarafına,vücudun sol tarafını beynin sağ tarafına bağlar. -Kafatasının arka tarafında beyinle omurilik soğanı arasında bulunur.Yapısı ve görünüşü beyine benzediği için bu ismi almıştır.İskelet kaslarının çalışma temposunu ve düzenini ayarlar. -İskelet (kol-bacak) kaslarının çalıştırılması

-Öğrenme,düşünme,hafıza,hayal kurma.

-Bilgi üretme,problem çözme,konuşma… -Merkezi sinir sisteminin en önemli organı olan beyin,kafatası içerisinde bulunur.Vücudun irade merkezi olan beyin vücutta bilinçli şekilde yapılabilen yaşamsal olayları yönetir. Organları şunlardır:
-BEYİN

-BEYİNCİK

-OMURİLİK SOĞANI

-OMURİLİK Sinir sistemi ikiye ayrılır:

MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ

ÇEVRESEL SİNİR SİSTEMİ SİNİR SİSTEMİ

HAZIRLAYANLAR
DENİZ İMANCI
A.SUDE ATALAY
SİNEM YILMAZ
ZEYNEP HİLAL YAMAN Beyin ile omurilik arasında sinirsel bilgi iletimini sağlamak.

-Kalp, akciğer, bağırsak, mide gibi iç organların istemsiz çalışmasını sağlamak.

-Çiğneme, yutma nefes alma, aksırma gibi olayları kontrol eder. 10.Omurilik soğanının görevlerini açıklayınız ? CEVAP:HÜCRE GÖVDESİ “Çekirdek,sitoplazma ve organelleri içerir.Sinir hücresinin yönetilmesini ve yaşatılmasını sağlar.” Bu neyin tanımıdır ? 8. Duyu organlarına yapılan ani,hızlı ve güçlü uyarılara karşı kaslar bezler… yardımıyla aynı şekilde tepki gösterilmesine refleks denir.Refleks davranışları bilinçsiz olarak yapılır ve omurilik tarafından yönetilir.Refleks olayı vücudu koruyan bir mekanizmadır. 6.Refleks nedir ? CEVAP:A 5.Ara nöron nedir ?
a.Bilgi-işlem merkezleri olup sinirsel bilgi değerlendirmesini yaparlar.
b. Duyu organlarından beyine bilgi taşır.
c. Beyin,beyincik,omurilik,omurilik soğanından vücut organlarına emirleri taşır.
d. Sinir sistemini oluşturan milyonlarca nöron arasındaki bağlantı yerine denir. CEVAP: D 2.Aşağıdakilerden hangisi bir merkezi sinir sistemi organıdır ?
a.Kalp

b.Ayak

c.Parmak

d.Hiçbiri Örnek olarak :
-Limon sesini duyunca ağzın sulanması
-Zil sesini duyan köpeklerin ağzının salya çıkarması
-Bisiklet ve araba sürme davranışları Beyin,beyincik,omurilik,omurilik soğanının yapısını oluşturur.Bilgi-işlem merkezleri olup sinirsel bilgi değerlendirmesini yaparlar. -Çekirdek,sitoplazma ve organelleri içerir.Sinir hücresinin yönetilmesini ve yaşatılmasını sağlar. -Omurga kemikleri içerisinde beyinle omurilik arasında bulunur.Omuriliğin devamı şeklinde görülüp yapısı beyne benzemez.Dış kısmı düzdür.İç organların yönetimi ile sinirsel iletimde görev yapar.

- İnsanların ritimsel yürümesi,koşması.
-Kuşların havada ahenkli uçması
-Balıkların suda yüzmesi…
Full transcript