Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Barış Manço Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı ve TV programı

No description
by

ayşenur dikici

on 8 November 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Barış Manço Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı ve TV programı

Barış Manço, aileden gelen yetenekle 2 yaşından itibaren şarkı söylemeye ve Ortaokul 2.sınıf öğrencisiyken de amatör olarak müzikle uğraşmaya başlamıştır.Müziğe başlangıcı Galatasaray Lisesi ile 1957’de olmuştur.1958 yılında ilk müzik grubu olan Kafadarlar’ı kurmuştur..Bu dönemde ilk bestesi olan “Dream Girl” ile Ankara’da küçük bir müzik ödülü de almıştır.
Barış Manço Kimdir ?
Barış Manço Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı ve TV programı yapımcısıdır. Türkiye'de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılır.
Kısaca Hayatı
Türk rock müziğinin efsane isimlerinden biri olan Barış Manço 1943 yılında İstanbul Üsküdar’da dünyaya gözlerini açmıştır. Rikkat Uyanık ve Hakkı Manço çiftinin ikinci çocuğu olan Mehmet Barış Manço, Barış adını İkinci Dünya Savaşı sırasında doğduğundan dolayı almıştır. Üç yaşında annesi ile babası ayrılmış ve Barış babasının yanında yaşamına devam etmiştir.
Müzik Kariyerinin Başlangıcı
1963 yılında Belçika Kraliyet Akademisinde eğitim görmek için Belçika’ya gitmeden önce bir kamyon ile Fransa’ya gitmiştir. Daha önce de görüştüğü Fransız şarkıcı Henri Salvador ile yüz yüze görüşmüş ancak bu görüşme Salvador’un isteksizliği üzere olumsuz sonuçlanmıştır ve Barış abisinin ,Savaş Manço’nun, yanına Belçika’ya gitmiştir. Bu sırada Belçikalı şair Andre Soulac ile tanışmıştır. Soulac, Manço’nun Fransızca’sının ilerlemesine yardımcı olmuş hatta Soulac Barış’ın yaptığı bestelere söz yazmıştır.
Barış Manço 1964 yılında Rigolo plak şirketiyle anlaşmıştır. Şarkıları beğenilmeye başlanmış ve Barış Manço bir üne kavuşmuştur. Kısa bir süre Türkiye’de Fransız sanatçı olarak anılmaya başlanmıştır. 1966’da The Folk 4 grubu ile Türk müziğinden örnekler sergileyerek Türk müziğindeki başarısını da kanıtlamıştır. Ancak Fransız bir müzisyenin Barış Manço'nun aksanını beğenmediği için onun plağının çalınmasını yasaklaması Barış Manço'yu derinden etkilemiş ve Avrupa kariyerini sona erdiren nedenlerden biri olmuştur. Aynı yıl "L'Alba" adlı bir grup Barış Manço ve André Soulac tarafından yazılan ilk parçayı seslendirmiştir.
Barış Manço Şarkılarındaki Didaktik Unsurlar
Barış Manço eserlerinde doğruluk. dürüstlük, helal kazanç, çağdaşlık, cumhuriyetin önemi, genç ve çocuklara doğru ve faydalı olanın gösterilmesi vede örneklenerek öğretilmesi, hayatın siyaseti, dil ve Türk milletinin özelliklerini vurgulamış ve şarkılarında atasözlerini sürekli kullanmıştır. Barış Manco eserlerinde iyi olanı söylemiş yanlış olanı anlatmış ne yaparsak sonunda ne olur gibi veriler vermiştir. Şöyle yaparsan boyle olur gibi yargılar uyandırmıştır. Atasözleri ile söylediklerini doğrulamış ve pekiştirmiştir. Çağdaşozan edasinda Barış der, Barış bilir, gibi sözlere yer vermiştir. Barış Manço eserlerinde çocuklar, yaşlılar, sevdalılar ve hatta hayvanlara yönelik unsurlar kullanmıştır. Kimseyi kırmadan ,incitmeden söylemek istediklerini belirtir ve bunları ispatları ile şarkılarının içine serpiştirerek pekiştirir.
1971 yılında askerlik yılları başlamıştır.Askerdeki ilk ayları; hem ani olarak askere alınması, diplomasına rağmen üniversite mezunu olmasının tartışılması, hem de saçlarının kesilmesi nedeniyle çok keyifli başlamamıştır.Askerliğini Polatlı'da Topçu asteğmen olarak yapmıştır.Askerliğin son ayları ise güzel dostluklar ve askeriyede bir dizi konserlerle üretken bir hale dönüşmüştür.
Askerliği
Tv Programları
Barış Manço, yapmak istediği televizyon programlarını yıllarca planlamış ve kafasında tasarlamıştı. Ancak, dönemin TRT yönetiminden bir türlü olumlu yanıt alamıyordu. Takvimler 1988 yılının Ekim ayını gösterdiğinde ise, Barış Manço televizyon hayatına atılmış ve 7’den 77’ye adlı programı Trt’de yayınlanmaya başlamıştır. 1998 yılına dek tam 370 kez ekranlara gelmiş ve bu programla Türk televizyonculuk tarihinde ulaşılması zor bir rekora imza atmıştır. Aynı zamanda Ekvatordan Kutuplara adlı televizyon programıyla bir çok yöreyi gezmiştir.
7'den 77'ye
Barış Manço o güne kadar benzeri yapılmamış bir program önerdi. "Çocuk ve aileye yönelik eğitici ve eğlendirici bir dünya belgeseli" olan ve yayına girdiği günden beri, milyonlarca izleyicinin ilgisini çeken ve ekran başına toplayan, "Barış Manço ile 7'den 77'ye" programı 1988 yılında doğdu ve böylece Barış Manço'yu başta çocukların olmak üzere herkesin sevgilisi yapacak "7'den 77'ye" programı başladı. TRT'de yayınlanan bu programda TV ekibi 150'den fazla ülkeye gidip, oraları seyircilere tanıttı. "Adam Olacak Çocuk" ile de çocuklara öğütler vermeyi, onlara yeteneklerini sergileme fırsatı verip dönemin en başarılı televizyon yüzü oldu. Barış Manço ile 7'den 77'ye" kendi içerisinde özel bölümlerden oluşuyordu. "Adam Olacak Çocuk" ile çocuklara, "İkinci Kahvaltı" ile büyüklerimize ve yaşlılara, "Dönence" ve "Dere Tepe Türkiye" ile yetişkinlere; dolayısıyla adında anlaşılacağı gibi herkese hitap ediyordu. Ve bu program Hürriyet gazetesi tarafından verilen Altın Kelebek Ödülü'nü en iyi çocuk programı dalında beş kez kazanmıştır.
Başarıları
Türkiye'deki en uzun ve en başarılı televizyon programlarını yaptı ve bu televizyon programıyla dünyanın pek çok ülkesine gittiği için "Barış Çelebi" olarak adlandırılırdı. 200'den fazla şarkısı O'na; 12 altın ve 1 platin albüm/kaset ödülü kazandırdı. Şarkılarının bir bölümü Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Japonca, İbranice, Fransızca, İngilizce ve Flemenkçe'ye çevrildi. Her ülkede şarkıları çok sevildi. Örneğin Kongo'daki 12-13 bin kişinin katıldığı konserde "Domates Biber Patlıcan"ı söylerken, Kongoluların koro halinde şarkıya eşlik etmişlerdi. Bu konuya başka bir örnek de Mısır'da yaşanmıştı. Barış Manço, Mısır Televizyonu'nda canlı yayında Dağlar Dağlar'ı Arapça söylemişti, bu programın sonunda Mısırlılar sokağa döküldüğü gibi, program da defalarca tekrarlandı.
Vefatı
Önemli olmaktan çok değerli olmayı tercih ettiğini söyleyen Barış Manço, duygusallığı, seçtiği bir yaşam biçimi olduğunu her zaman vurgulamıştı. '' İnsan en son anıldığı gün ölür '' sözüyle hatırlanan Barış Manço takvimler 1 Şubat 1999 tarihini gösterirken hayata veda etti.
Full transcript