Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TEKNOLOJİNİN GELİŞİMİ

No description
by

zehra dönmez

on 21 May 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TEKNOLOJİNİN GELİŞİMİ

ZEHRA DÖNMEZ
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TEKNOLOJİK GELİŞMELER
CV
Teknoloji ve teknolojik gelişimler insanın yaşamının hemen hemen her anında var olmuşturlar. Bundan 50 yıl öncede teknoloji ve gelişimi vardı, bundan 5000 yıl öncede vardı.
Yakın geçmişten bahsedersek, yani zaman aralığını biraz kısarsak işimiz çok daha kolaylaşır. Son yüzyıl içindeki teknolojik gelişmelerden bahsetmek çok daha kolay. O zaman geçmişten günümüze teknolojik gelişmeleri resimlerle, örneklerle göstermeye çalışalım.

Peki, teknoloji ne kadar büyük bir değişim geçirdi?
Telefon teknolojisinin 1983 - 2013 yılları arasındaki değişimini görüyorsunuz. İnanılmaz hızla gelişen teknolojinin çok açık bir teknolojisi.
1900 yılların başlarında yük taşımacılığı at arabası ile yapılırken,


19940'lara doğru at arabalarının yerleri kamyonlar aldı. 2000'li yıllara girdiğimizde küçük ve teknoloji eski olan kamyonların yeri büyük ve teknolojik kamyonlar aldı.
Büyük teknolojik gelişim yaşayan bir diğer sektör de uçak sektörüdür. 120 yıllık bir zaman zarfında tek kişiyle bile zorla havalanan, hızı 30-40 km/s olan uçak teknolojisinden, bugünlerde 2000 km/s hıza ulaşabilen sesten hızlı uçak teknolojisine gelindi.
teknolojik alet denildiği zaman akla gelen ilk cihaz kuşkusuz telefondur çünkü günümüz şartlarında en çok ihtiyaç duyduğumuz cihazlar arasındadır
benimde günlük hayatta en çok kulllandığım elektronik cihazlar arasında telefon olduğundan kısaca telefon geçmişinden de bahsetmek istiyorum
insanoğlu yüzyüllardır iletişime önem vermiş ve iletişim için pek çok yol kullanmıştır
teknolojinin gelişimine paralel olrak iletişim yöntemleride değişmiştir
Posta güvercini enildiğinde günümüzden 200 yıl önce yetiştirilmiş olan ve artık yarış amaçlı kullanılan güvercin ırkı akla gelir. Bu amaçla kullanılan güvercinlere Posta güvercini ya da Postalı adı verilmektedir. 1800 yılların başından itibaren Belçika’da yetiştirildikleri bilinmektedir. Bugün bilinen güvercin ırkı 1900 yıllarının başında son şeklini almış oldu. Posta güvercinlerinin ırkı dünyada çok eskiye dayanmaktadır. Bu konudaki ilk kanıtlar M.Ö. 1200 yıllarından gelmektedir, Mısırlılar kullanmaktaydılar. Günümüzden yaklaşık 3200 yıl kadar önce posta güvercinlerinin ilk ataları yetiştirilmekteydi. 1. ve 2. Dünya Savaşı’nda da güvercinler önemli rol oynamışlardır.
Günmüzde ise en yaygın iletişim aracı telefondur
1876 yılında Alexander Graham Bell telefonu icat ettiğinde insan iletişiminde yeni bir çığır açıldı. Bell’in buluşundan önce bir mesajı en hızlı iletmenin yolu Mors alfabesiyle telgraf hatlarından ulaştırmaktı. Ancak telgraf kullanımında insan sesinin teller aracılığıyla aktarılmasına olanak yoktu.
Graham Bell ve İlk Telefon

Annesi işitme engelli olan Graham yıllarca ömrünü işitme engellilere adayan dede ve babasının yolundan gitmeye karar verdi. Bu kararından sonra hayatı boyunca işitme engelliler için çalışmalarda bulundu. Bunlardan en önemlisi ise telefondur. Graham, işitme engellilerin sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışırken elektrik mühendisi olan arkadaşı Thomas Watson ile birlikte Amerika’da ilk telefonu icat etmiştir. Bu aygıta Radyofon ismini vermiştir.
Full transcript