Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Choroby pasożytnicze

No description
by

Ala Zagulska

on 4 April 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Choroby pasożytnicze

Glistnica-choroba brudnych rąk
Choroby pasożytnicze
Podział pasożytów
Tasiemczyca
Tasiemczyca to pasożytnicze zakażenie przewodu pokarmowego przez tasiemca - uzbrojonego lub nieuzbrojonego. Tasiemiec nieuzbrojony osiąga długość od 4 do10 m. Natomiast tasiemiec uzbrojony ma ogół osiąga do 4 m długości. Głowa tasiemca uzbrojonego ma haczyki, którymi przyczepia się do ścian jelita cienkiego człowieka - jego ostatecznego żywiciela
Włośnica
choroba pasożytnicza człowieka wywoływanej przez glisty , które są pasożytami jelita cienkiego. Nosi je w sobie miliard ludzi, na szczęście w Europie nie jest już częsta.Najwięcej zarażonych jest w Azji i Afryce, a więc kontynentach, na których są problemy z kanalizacją i higieną osobistąChorobę trudno szybko zdiagnozować. Najczęściej dokonuje się tego poprzez znalezienie jaj lub całego pasożyta w kale zarażonego. Można je tam wypatrzyć dopiero wtedy, gdy samice glisty są już dojrzałe płciowo i zaczęły składać jaja. A to następuje dopiero po ok. 10 tygodniach od zarażenia.Wbrew pozorom nie jest to mały robaczek, glista ludzka osiąga wielkość 60 cm! Zdecydowanie najczęściej zarażają się nimi dzieci, które spożywają pokarmy zanieczyszczone jajami z larwami. Dlatego właśnie nazywa się ją chorobą brudnych rąk. Najczęściej brudne od kału ręce mają bowiem dzieci, które przekazują sobie nimi jedzenie lub napoje.
Owsica
to choroba wywołana przez pasożyty - owsiki ludzkie. które najczęściej dostają się do organizmu przez połknięcie jaj lub inny kontakt z nimi. Z tego powodu owsica najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, kiedy mają one kontakt z innymi osobami, które są potencjalnymi nosicielami.Jajeczka owsików utrzymują zdolność do zakażania przez około 4 tygodnie, a przedostają się do organizmu zdrowego osobnika przez jego kontakt z osobą, która dotykała np. swojego odbytu i w ten sposób na jej dłonie przedostały się jajeczka. Szczególnie ważne w zapobieganiu owsicy jest właśnie dokładne mycie rąk - rano po wstaniu, po wizycie w toalecie, przed jedzeniem. Regularna higiena osobista utrzymuje nasz organizm z dala od jajeczek owsików.
to choroba pasożytnicza, wywoływana przez włośnia krętego rozwija się po spożyciu mięsa zakażonego włośniami - nie można się nią zarazić od innego człowieka.

rozwija się po spożyciu mięsa zakażonego włośniami - nie można się nią zarazić od innego człowieka.Pierwsze objawy, związane przede wszystkim z zaburzeniami ze strony układu pokarmowego mogą wystąpić już następnego dnia po spożyciu zakażonego mięsa. Obrzęk oczu i bóle mięśni zwykle pojawiają się później, między pierwszym a szóstym tygodniem od spożycia zakażonego mięsa.Jeśli mięso z cystami włośnia zostanie niewłaściwie przygotowane i spożyte, sok żołądkowy rozpuszcza otoczkę i larwa ma otwartą drogę do jelita cienkiego. Tam, po osiągnięciu dojrzałości płciowej w ciągu najbliższych 7-8 tygodni rodzą 1000-1500 żywych larw. To one właśnie przenikają przez ściany jelita i z krwią wędrują po całym organizmie, by po 12-15 dniach osiedlić się w mięśniach poprzecznie prążkowanych. Najczęściej wybierają mięśnie przepony, ale znajduje się je również w mięśniach międzyżebrowych, języku, krtani, mięśniach grzbietu. Po osiedleniu się otorbiają się, tworząc tzw. wągry, których otoczka ulega z czasem zwapnieniu. W tej postaci, odizolowane od organizmu, larwy mogą przeżyć w organizmie człowieka nawet 20–40 lat.


Tasiemiec nieuzbrojony
Żywicielem tasiemca nieuzbrojonego jest człowiek, jednak larwy pasożytów znaleźć można także w mięśniach bydła (podżuchwowych, międzyżebrowych i przepony). Przy przygotowywaniu np. mięsa wołowego warto zwrócić uwagę na obecność larw wyglądających jak pestki ogórka. Najczęściej do zakażeń dochodzi w trakcie spożywania np. tatara wołowego.Do zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym dochodzi właśnie przez spożycie zalarwionego mięsa bydlęcego - larwy przedostają się do przewodu pokarmowego. W jelicie cienkim rozpoczynają dalszy rozwój. W organizmie człowieka tasiemiec może żyć tak długo, jak długo żyje jego żywiciel. Długość jego może niekiedy dochodzić do 10 m.Jednoznacznym objawem tasiemca nieuzbrojonego jest stwierdzenie obecności jego jaj w kale. Pasożytowanie tasiemca nieuzbrojonego w organizmie człowieka prowadzi do ogólnego osłabienia, bólów brzucha, utraty apetytu, nudności, chudnięcia, niedokrwistości.
Rozpoznanie owsicy
Samica owsika składa swoje jaja w okolicach wejścia do odbytu oraz w przedniej części pochwy, dlatego to właśnie w tych miejscach zlokalizowane są objawy owsicy, tj. świąd, pieczenie odbytu, swędzenie, stany zapalne skóry. Samice są aktywne przede wszystkim nocą - to wtedy wędrują po organizmie składając jaja - może to wywoływać bezsenność, płaczliwość, apatię.Jeśli w okolicach odbytu rozpoznasz u siebie lub dziecka małe ruszające się osobniki lub jeśli pojawią się one na pościeli, to znaczy, że masz owsicę i należy udać się do lekarza.
Choroby pasożytnicze
choroby zwierząt wywoływane przez pasożyty.Pasożytnictwem nazywamy także sytuacje biologiczne, w których jeden organizm żyje i rozwija się, wykorzystując inny organizm jako środowisko swego życia i rozwoju. Organizmy, w których pasożyty żyją, czyli organizmy, które dostarczają im miejsca bytowania i pokarmu oraz zapewniają ochronę ich rozwoju nazywamy żywicielami lub gospodarzami. Pasożytami człowieka nazywamy takie organizmy żywe, które rozwijają się, rozmnażają i bytują w organizmie człowieka lub na jego skórze.
Są to inaczej endopasożyty. Żyją one wewnątrz narządów i tkanek. Odbywają w nich częściowy lup pełny cykl życiowy. Są to organizmy doskonale przystosowane do pasożytniczego trybu życia. Pasożyty żyjące w jelicie czerpią pokarm bezpośrednio przez powłoki ciała, dlatego mają zredukowany przewodu pokarmowego.
wewnętrzne
zewnętrzne
Są to ektopasożyty. Żyją na powierzchni ciała żywiciela. Do ciała przytwierdzają się dzięki różnego rodzaju haczykom i przyssawkom. Pasożyty te posiadają specjalne narządy gębowe, dzięki którym wysycają krew. Są to np. pijawki, wszy, wszoły, kleszcze, pchły. Do ektopasożytów roślinnych zalicza się m.in. rdzę źdźbłową, kaniankę i huby.
Człowiek zaraża się, zjadając mięso zarażone larwami, np. surową wołowinę (tatara) lub próbując nawet niewielką ilość mięsa mielonego podczas przygotowywania posiłków lub też jedząc niedogotowane mięso wieprzowe lub z dzika. Pod wpływem soków trawiennych larwy wychodzą z otoczek, przyczepiają się do jelita cienkiego i zaczynają rosnąć.
Ogólne przyczyny chorób pasożytniczych
- nieodpowiednia dieta
- zakażone lub surowe mięso
- nieumyte owoce/ warzywa
- brak higieny
- brudne ubrania
- sierść zwierząt
- ukąszenie zwierzęcia (choroba - malaria)

7 zasad profilaktyki chorób pasożytniczych
Zasada 1. Myj ręce. Jakkolwiek banalnie by to nie zabrzmiało, ale przyczyną większości chorób pasożytniczych są zaniedbania w zakresie higieny osobistej.
Zasada 2. Dokładnie myj owoce i warzywa, jagody i zieleninę.
Zasada 3. Nie obgryzaj paznokci, ołówków itp.
Zasada 4. Dbaj o to, aby ryba i mięso były dobrze ugotowane lub wysmażone.
Zasada 5. Pij tylko filtrowaną wodę.
Zasada 6. Ogranicz kontakty ze zwierzętami domowymi. Nie pozwól im na lizanie twarzy i wchodzenie na kanapę czy łóżko.
Zasada 7. W miarę możliwości usuń z mieszkania stare, zakurzone dywany – one również są źródłem pasożytów.
Dziekujemy za uwagę :)
Alicja Zagulska
Klaudia Skowrońska
Full transcript