Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Nowoczesne technologie w branży turystyczno-hotelarskiej

No description
by

Joanna Lenard

on 6 January 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Nowoczesne technologie w branży turystyczno-hotelarskiej

Nowoczesne technologie w branży turystyczno-hotelarskiej
Systemy GDS
GDS – to globalne systemy dystrybucji, głównie sprzedaży wolnych pokoi hotelowych przez biura i firmy pośredniczące posiadające dostęp do danego systemu.
Cztery największe systmy to: Sabre, Amadeus, Galileo i Worldspan.
MerlinX
MerlinX to system rezerwacyjny na miarę oczekiwań nowoczesnego biura podróży. To nie tylko znakomita możliwość łączenia lepszej i bardziej efektywnej obsługi Klienta, ale również przejrzystość dostępnych ofert. Wszystkie te czynniki skutkują ogromną popularnością wśród biur podróży, podnosząc znaczenie ESS.
Zastosowanie urzadzeń typu smartfon w turystyce i hotelarstwie
Portale sprzedażowe i zakupowe
Portale tematyczne
CZASOPISMA BRANŻY HOTELARSKIEJ:
HOTELARZ
to popularny miesięcznik business-to-business skierowany do branży hotelarskiej.
HOTELARSTWO
to nowy miesięcznik B2B adresowany do branży noclegowej, jest magazynem o charakterze informacyjnym, poradnikowym i narzędziowym.
HOTEL PROFIT
- profesjonalny miesięcznik o charakterze „business - to business" skierowany do szeroko rozumianej branży hotelarskiej, uzdrowiskowej i gastronomicznej.
ŚWIAT HOTELI
- jest to rozpowszechniane bezpłatnie czasopismo dla profesjonalistów branży hotelarskiej - osób podejmujących decyzje w zakresie zarządzania i wyposażania obiektów noclegowych oraz usługodawców dla sektora horeca w Polsce.
System Booking engine
Bookassist Booking Engine to najbardziej zaawansowany system rezerwacji online dla branży hotelarskiej, czyli rozwiązanie mające na celu zwiększenie ilości rezerwacji dokonywanych przez stronę internetową hotelu, zmniejszenie kosztów sprzedaży oraz budowę pozycji marki Państwa obiektu lub sieci obiektów.
Aplikacje na urządzenia mobilne
Geolokacja
Geolokalizacja jest procesem określania twojego położenia na Ziemi. Choć koncepcja geolokalizacji jest często powiązana z techniką GPS, istnieje więcej sposobów określenia twojego położenia, gdy korzystasz z Internetu. Na przykład twój adres internetowy (adres IP) może być wykorzystany do przybliżonego określenia, gdzie jesteś, nawet bez stosowania zaawansowanych technik geolokalizacji.
Geotagowanie
Pozycjonowanie stron internetowych
Kody dwuwymiarowe
Kody 2DKody dwuwymiarowe – oznaczane często jako kody 2D – stanowią uporządkowany zbiór jasnych i ciemnych komórek o regularnych kształtach (kwadrat, prostokąt, koło, sześciokąt) przedstawiający dane w postaci zgodnej z opisem dla określonej symboliki 2D.
Tagowanie zdjęć w postaci danych EXIF istnieje już od wielu lat, mimo że nie każdy o tym wie, ale praktycznie każde zdjęcia zrobione aparatem cyfrowym ma w sobie zapisane informacje na temat aparatu jakim zostało zrobione – przeważnie są to dane o marce aparatu, modelu / serii, podstawowe parametry aparatu, w jakich zostało wykonane zdjęcie, a także data i godzina jego zrobienia. Wraz z upływem czasu w danych EXIF można także znaleźć informacje o długości i szerokości geograficznej na jakiej zostało wykonane zdjęcie. Dane na temat miejsca zrobienia zdjęcia nie biorą się znikąd. Aby nasz aparat dodawała informacje o miejscu wykonania zdjęcia musi być wyposażony w moduł GPS. W nowszych modelach aparatów z wyższej półki taki moduł jest wbudowany w aparat w standardzie. Posiadacze starszych aparatów mogą się wyposażyć w np. urządzenia rejestrujące pozycję GPS, co określoną jednostkę czasu, a następnie na podstawie czasu zrobienia zdjęcia za pomocą komputer synchronizować zdjęcia i dane zebrane za pomocą GPS’a.
Elektroniczne systemy informacyjne i ostrzegawcze
Łączność bezprzewodowa WiFi
Digital Signage
Pay-TV
Centrale telefoniczne
Pozycjonowanie stron internetowych jest działaniem skutkującym zwiększeniem pozycji strony na liście wyników wyszukiwarek internetowych. Pozycjonowanie to przynosząca pożądane rezultaty i niedroga reklama internetowa.

Słowa kluczowe to wyrazy, które najlepiej oddają treść i tematykę danej strony internetowej. Po wpisaniu tych słów w wyszukiwarce strona będzie pojawiała się na liście wyników. Właśnie od pozycjonowania zależy, na którym miejscu znajdzie się dana strona.
Aplikacja mobilna (ang. mobile software / mobile application) – ogólna nazwa dla oprogramowania działającego na urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe, smartfony, palmtopy czy tablety, które pisane są przy użyciu różnych platform i języków programowania

Do tej pory większość z nich pisana jest w technologii Java ME. Przykładem zastosowania aplikacji mobilnych jest tzw. „bankowość mobilna”, która ułatwia klientom dostęp do konta bankowego z możliwością dokonywania operacji bankowych.

Wraz ze wzrostem liczby użytkowników urządzeń mobilnych rośnie liczba oferowanych aplikacji mobilnych. Coraz więcej usługodawców próbuje dostosować swoje oferty do stylu życia swoich klientów i użytkowników. Dzięki temu zaawansowane usługi dostępne za pośrednictwem smartfonów i tabletów będą w przyszłości dźwignią rynku mobilnego

System informacyjny – posiadająca wiele poziomów struktura pozwalająca użytkownikowi na przetwarzanie, za pomocą procedur i modeli, informacji wejściowych w wyjściowe. Natomiast system informatyczny jest wydzieloną, skomputeryzowaną, częścią systemu informacyjnego.
Dla każdego hotelu globalny zasięg systemów łączności jest walorem nie do przecenienia, ale tylko wtedy, gdy dostęp do niego będą mieli goście. Bez względu na wielkość hotelu i bez względu na to, jacy goście do niego trafiają, potrzebny jest sprawny system łączności - zarówno ten, z którego korzystają goście, jak i ten, z którego korzysta obsługa hotelu.
Hotel jest wyjątkowym wyzwaniem dla integratora sieci telekomunikacyjnej. W dobie powszechności telefonii IP i GSM centrala telefoniczna w hotelu jest w coraz większym stopniu środkiem i narzędziem integracji, a nie tylko pośrednikiem w komunikacji. Obecnie centrala wraz z aplikacją hotelową wspiera przede wszystkim pracowników hotelu w efektywnej i sprawnej obsłudze gościa hotelowego.
Centrala telefoniczna – zespół urządzeń przeznaczony do łączenia abonentów sieci telekomunikacyjnej na czas wymiany informacji. Składa się ona z urządzeń komutacyjnych odpowiedzialnych za zestawianie połączeń telekomunikacyjnych i urządzeń pomocniczych gwarantujących prawidłową pracę centrali. Możemy podzielić je na analogowe i nowocześniejsze cyfrowe.
System Digital Signage dla hotelu można zaprojektować dwutorowo, jako: cyfrową informację skierowaną do gościa hotelowego oraz jako informację wspomagającą pracę centrum konferencyjnego. W zależności od założeń danego obiektu hotelowego system DS może obsługiwać jeden lub dwa wymienione obszary.
Treść jaką można przekazywać dzięki systemowi Digital Signage jest bardzo obszerna: od powitań gości i informacji o hotelu, poprzez menu restauracji, promocji happy hours w barze, po informacje o usługach dodatkowych hotelu typu SPA, salon fryzjerski, sklepy i oferty biur podróży. Jednak sieć ekranów w hotelu to nie tylko informowanie o ofercie czy reklamy. Dzięki takiemu systemowi można w razie zagrożenia skutecznie wskazać gościom hotelowym drogę ewakuacyjną lub błyskawicznie wyświetlić zdjęcie dziecka, które zaginęło rodzicom. Kolejnym obszarem wspomaganym przez systemy Digital Signage są centra konferencyjne. Monitory LCD mogą być umieszczone zarówno wewnątrz sal konferencyjnych, jak i przed wejściami do nich informując przykładowo o imprezie, która aktualnie trwa wewnątrz, czy o prelegentach.
Systemy PAY-TV zostały stworzone dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy oczekują od telewizji czegoś więcej poza standardowym kanałem telewizyjnym. Nowatorskie urządzenia wzbudzają zainteresowanie wśród gości hotelowych, gdyż każdy element systemu jest starannie przemyślany i zoptymalizowany. W zależności od rodzaju systemu na jaki zdecyduje się właściciel obiektu lub inwestor, możemy dobrać odpowiednio dopasowany produkt zawierający wybrany pakiet kanałów, uwzględniając przy tym preferencje klientów. Przykładowo możemy utworzyć pakiet Premium zawierający wszystkie kanały płatne, bądź pakiet Standard z ograniczoną ilością kanałów lecz z zachowaniem programów bezpłatnych - ogólnodostępnych. Możliwość konfiguracji kanałów jest nieograniczona i zależy od predyspozycji.
W dzisiejszych czasach są nieodzownym elementem każdego zintegrowanego systemu informatycznego należy do nich system KS-FKW nowoczesny, kompleksowy system Finansowo-księgowy pracujący w środowisku Windows. Współpracuje z innymi systemami pozwalając na automatyczne przenoszenie dokumentów po między nimi, co eliminuje możliwość wystąpienia błędów.
Zamki cyfrowe i elektroniczne
Systemy gastronomiczne
Minibar (ang. mini-bar) to niewielki barek znajdujący się w pokojach hotelowych. Najczęściej ma postać szafki, w której znajduje się mała lodówka, szklanki, kieliszki i półka z przekąskami.
Systemy
finansowo-księgowe
Minibary
Systemy BMS
Telepresence
Building Management System czyli System Zarządzania Budynkiem powstał dla zapewnienia łatwiej możliwości komunikacji pomiędzy osobami zarządzającymi, a instalacjami technicznymi budynku opartymi na systemie informatycznym.
Systemy BMS realizują funkcje:

sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym
sterowanie ogrzewaniem pomieszczeń
sterowanie wentylacją, klimatyzacją, filtracją
systemy alarmowy i monitoringu
systemy sterowania zasilaniem UPS
system sterowania oddymianiem pożarowym, sterowanie i monitorowanie klap przeciwpożarowych
integracja innych systemów automatyki w budynku.

Spis treści
1. Technologie wspierające sprzedaż usług turystycznych:
Systemy GDS
Portale sprzedarzowe, zakupowe
Portale tematyczne
Czasopisma hotelarskie on-line
Tzw. systemy BOOking engine
Zastosowanie urządzeń typu "smartfon" w turystyce i hotelarstwie

2. Technologie wspierające informacje i promocje:
Geolokacja, geotagowanie
Pozycjonowanie stron internetowych (SEO)
Kody dwuwymiarowe
Aplikacje na urządzenia mobilne
Elektroniczne systemy informacyjne, ostrzegawcze

3. Technologie wspierające obsługe gości:
Centrale telefoniczne
Elektroniczne zamki hotelowe
Hotelowe WiFi
Digital Signage
MInibry
Systemy gastronomiczne
Systemy BMS
System Pay Tv
Systemy finansowo-księgowe
Telespance
Sprzedaż usług turystycznych
Informacje i promocje
Obsługa gości
W dzisiejszech czasach w turystyce i hotelarstwie używane są smartfony. Umożliwiają one np zarezerwanie:
stolika w restauracji
wizyty SPA
pokoju w hotelu
Istnieje możliwość, aby za ich pomocą włączyć i wyłączyć odtwarzacz audio lub telewizor, ustawić klimatyzację, a także dopasować preferowaną jasność oświetlenia.
Apilkacje na urządzenia mobilne

Centrale telefoniczne
Systemy dla gastronomi:
S4H Gastronomia
X2 System
Opieka IT dla restauracji
Głównym celem stosowania zamków drzwiowych na karty jest bezpieczeństwo prawne hotelu, a dokładnie właściciela. Po pierwsze: nie można oskarżyć hotelu o kradzież z pokoju podczas nieobecności gościa, bo zamki rejestrują w pamięci każde ich otwarcie, w dodatku rozpoznając karty personelu i gościa. A wydruk z pamięci zamka jest dowodem w postępowaniu sądowym. Po drugie personel recepcji nie ma jak sprzedawać pokoi hotelowych „na lewo”, tj. za pieniądze brane do własnej kieszeni zamiast do kasy hotelu. Nie okrada więc pracodawcy. O ile ten od czasu do czasu zleca wykonanie wydruków z pamięci zamków i analizuje wyniki. Po trzecie: goście czują się bezpieczniej w pokojach, których drzwi wejściowe są wyposażone w zamki na karty. Poczucie bezpieczeństwa daje świadomość, że ktoś kiedyś nie mógł dorobić klucza do naszego pokoju, by pod naszą nieobecność bez śladu wejść i ograbić pokój hotelowy.
Technologia telepresence wykorzystywana jest w hotelarstwie w swej zaawansowanej formie z wykorzystaniem obrazu wideo wysokiej rozdzielczości w naturalnych rozmiarach i szerokopasmowego dźwięku przestrzennego głównie do organizowania telekonferencji dla klientów biznesowych, zapewniając kontakt na żywo bliski rzeczywistości wirtualnej. Poza umożliwieniem organizacji biznesowych konferencji, technologia ta znajduje zastosowanie przy zwiększaniu atrakcyjności usług, a także podnosi sprawność operacyjną hotelu. Dla przykładu, istnieją na rynku hotelarskim zestawy, które umożliwiają gościom połączenie z recepcją. W takim przypadku, gość nie tylko usłyszy uprzejmy głos recepcjonistki, lecz będzie mógł także zobaczyć jej życzliwy uśmiech.
Koniec
Dziękuje za uwage.
Joanna Lenard
Full transcript