Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Facebook jako źródło informacji - branżowej, marketingowej,

No description
by

Marcin Jodłowski

on 31 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Facebook jako źródło informacji - branżowej, marketingowej,

Serwisy społecznościowe łączą ludzi niewielkim kosztem, co może być niezwykle korzystne dla przedsiębiorców i sektora małych i średnich firm, chcących poszerzyć zakres swoich kontaktów. Bardzo często firmy wykorzystują serwisy aby wpłynąć na potencjalnego klienta. Firmy mogą również wykorzystywać serwisy na potrzeby kampanii reklamowej w formie ogłoszeń. Ponieważ biznes działa w skali globalnej, serwisy ułatwiają utrzymywanie kontaktów na całym świecie. Dzięki Facebook'owi możemy łatwiej zdobywać kontakty ze specjalistami z danej branży poprzez dołączanie do grup stworzonych w celu zebrania takich osób. Fanpage danej firmy także jest dobrym źródłem informacji ponieważ firma dzieli się różnymi nowinkami z branży ze swoimi potencjalnymi klientami w celach marketingowych.
Źródło informacji branżowej
Facebook jest administratorem danych osobowych, ale użytkownicy tego portalu muszą pamiętać, że korzystając z niego, mogą nieświadomie naruszać prawo do ochrony danych innych osób. twórcy serwisów społecznościowych są odpowiedzialni za przestrzeganie ustawy o ochronie danych osobowych oraz do przetwarzania danych użytkowników. Jednak musimy pamiętać, że powinniśmy ostrożnie używać narzędzi, które oferuje portal. Jeśli podajemy jakiekolwiek informacje na temat innej osoby poprzez umieszczenie informacji na jej tablicy, dopuszczamy się ujawnienia danych osobowych, co może w wielu przypadkach naruszać dobra osobiste. Według GIODO, próbując dołączać znajomych do jakichkolwiek grup lub wysyłać im zaproszenia, należy zdawać sobie sprawę, że już w tym momencie dysponuje się cudzymi danymi osobowymi. Dlatego powinniśmy zastanowić się zawsze, czy dana osoba zgadza się na otrzymanie danego zaproszenia.
Facebook jako źródło informacji osobowej
Firmy wykorzystują też coraz chętniej społecznościowe media w druga stronę, czyli w procesie rekrutacji lub w kontrolowaniu własnych pracowników. Społeczności okazują się być bowiem całkiem pokaźnym źródłem informacji na temat osób, które aplikują do pracy w danej firmie, lub są już w niej zatrudnione.
Badanie internetowej reputacji, określanej na podstawie aktywności w społecznościach prowadzi w procesie rekrutacji 43 procent firm przepytanych w ubiegłym roku przez Microsoft. Co więcej, prawie jedna czwarta takich kontroli zakończyła się odrzuceniem kandydatury potencjalnego pracownika. Właśnie ze względu na to co i jak w mediach społecznościowych pisze i pokazuje. Podobne wyniki uzyskała firma Eurocom Worldwide, badająca w tym roku analogiczne zagadnienie przez pryzmat firm z sektora IT.
Facebook jako źródło informacji rekrutacyjnej
Bardzo często naruszenie prywatności ma miejsce podczas tagowania zdjęć. Jeśli przez pomyłkę oznaczymy złą osobę na zdjęciu, naruszymy prawa dwóch osób: tej, która została nieprawidłowo otagowana, bo to nie ona jest na fotografii, i tej, która faktycznie występuje na zdjęciu, a której przypisano niewłaściwy profil. Kwestie związane z ochroną danych osobowych w serwisach społecznościowych znacznie się komplikują w przypadku korzystania przez nas z gier i aplikacji. Grając np. W FarmVille, musimy pamiętać, że nasze dane przeszły w inne ręce. Uczestnicząc w niej, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że administratorem naszych danych zaczyna być Zynga, czyli firma, która tę grę tworzy.
Facebook jako źródło informacji osobowej
Facebook jako źródło informacji - branżowej, marketingowej, osobowej, rekrutacyjnej
Społeczności zrzeszają użytkowników wokół zainteresowań, znajomych etc, spędzają na nich dużo czasu a jednocześnie kontaktują ich ze sobą. Dużą zaletą społeczności jest możliwość aktywizacji użytkowników oraz zaangażowania ich wokół marki. Dzięki nim możemy zbudować zasięg, jak również być blisko klienta. Będąc na społeczności zbudowanej wokół danej marki nie musimy użytkownika przekierowywać na zewnątrz.
Facebook jako źródło informacji marketingowej
Facebook jako źródło informacji marketingowej
Jak pokazują wyniki uzyskane przez firmę Ad-Vice w ramach Raportu Digital Young 2011, opinie znajomych, ale również innych internautów mogą gruntownie zmienić postrzeganie firmy lub marki, co przekłada sie niemal wprost na decyzje zakupowe. Prym pod względem opiniotwórczości wiodą tu fora internetowe, choć wysoką pozycję mają również serwisy społecznosciowe i blogi, które - zdaniem autorów badania - będą jeszcze zyskiwać na znaczeniu.
Okazuje sie, że z siłą internetowych społeczności nie może równać się nawet najbardziej atrakcyjna promocja, ani najbardziej wymyślna i skuteczna kampania reklamowa. Opinia znajomych - choćby tylko tych z sieci – jest w stanie markę wypromować, bądź zniszczyć. Toteż o opinie warto dbać, pielęgnować i o nią zabiegać.

jak pokazują z kolei opublikowane w maju badania Instytutu Badawczego Randstad - aż 67 procent internautów aktywnych w społecznościach doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ich prywatne profile są monitorowane. To może - i zapewne będzie w coraz większym stopniu - wpływać na wiarygodność danych, uzyskiwanych przez rekruterów. Tym bardziej, ze już 37 procent badanych przez Randstad internautów wprost przyznaje, ze zdając sobie sprawę z praktyki potencjalnych pracodawców, tak tworzy swoje profile w społecznościach, by zaprezentować się jak najlepiej.
Z drugiej strony aż jedna trzecia ankietowanych wie lub jest przekonana, że ich poczynania w społecznościach są monitorowane i kontrolowane przez zatrudniające ich firmy. Co nie przeszkadza im jednak korzystać z nich również w godzinach pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że taka kontrola – czy to przez aktualnego, czy przez potencjalnego pracodawcę - akceptowalna jest dla jedynie 7,5 procenta młodych ludzi, przynajmniej, jeśli chodzi o społeczności rozrywkowe
Facebook jako źródło informacji rekrutacyjnej
Full transcript