Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Gençlik Turizmi

Özel İlgi Turizmi
by

İbrahim İnanır

on 14 February 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Gençlik Turizmi

YASIN KOZAN 155811058
Türkiyedeki Mevcut Durumu
Gençler için güven içinde, temiz ve uygun fiyatlı dinlence ve eğlence imkânları yaratılarak, turizme katılımlarının teşvik edilmesi, Türkiye’de de kamu kurumlarının ve özel sektör kuruluşlarının önemli görevleri arasında kabul edilmektedir. Bu nedenlerle, gerek yurt içinden, gerekse yurt dışından gelen gençlere ucuz tatil yapma olanağı veren tesisler ve kamp merkezleri büyük önem taşırlar.
Çeşitli kaynaklarda Gençlik Turizmi; öğrenciler, sırt çantalılar, hem çalış hem gez (WAT) gönüllü ya da çalışarak tatil yapanlar, dil öğrenimi için seyahat edenler, kültürel değişim programına katılanlar gibi gruplara ayrılıyor.
Gençlik Turizmi Nedir?
Dünya Genç ve Öğrenci Seyahatleri Konferansı (WYSTC) verilerine göre, “Gençlik Turizmi”; yaşları 15-29 arasında değişen, macera ve heyecanı seven, çoğu kez karşımıza sırt çantalı olarak çıkan bir kesimden oluşuyor.
İİİİİ**istatistik**
Gençlere uygun fiyatlı tatil imkanları sağlayan resmi kurum ve kuruluşlar arasında; YURTKUR’a bağlı öğrenci yurtlarının, Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne bağlı gençlik kamplarının, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı TUREM’lerin, Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Içi Dinlenme Kamplarının önemli bir yeri vardır.
Türkiyedeki Mevcut Durumu
Türkiyedeki Mevcut Durumu
Ülke içinde herhangi bir nedenle seyahat eden yerli veya yabancı gençler, belli koşullara uymaları kaydıyla gençliğe yönelik turizm ve tatil imkanlarından yararlanabilirler.

Genel Kurallar

1- Kurumlardan yararlanma süreleri sınırlıdır.
2- Yaş sınırlaması uygulanmaktadır.
3- Başvurular doğrudan tesislerin adres ve telefonlarına yapılmalıdır.
4- Kurumlara ait özel açıklamalar ilgili bölümün içinde yer alır.
Gençlik Turizmi Nedir?
Türkiyedeki Mevcut Durumu
2006 yılında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre Türk öğrenciler özellikle İngilizce eğitim veren okulların önemli bir nüfusunu oluşturuyor. 2006 yılında ABD’de yüksek öğrenim gören öğrenciler arasında Türklerin 8. sırada bulunduğu söyleniyor. İngiltere, Almanya Fransa, ABD Türk öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen ülkeler. İngiltere Türk öğrenciler tarafından tercih sıralamasında ilk sırada yer alırken, onu Kanada ve Avustralya izliyor. Son yıllarda Erasmus ve Sokrates Programları sayesinde AB üyesi ülkelerde öğrenim gören gençlerin sayısında da önemli bir artış söz konusu.
3.691.886
Türkiye'de Nerelerde Yapılıyor?
Antalya Duacı Doğa Kampı:
Kamp merkezi Antalya'ya 12 km uzaklıktadır. Kampta konaklama konteynerlerde yapılmaktadır. 4 kişilik konteynerlerin içinde banyo, tuvalet ve dolaplar bulunmaktadır. Ayrıca kampta voleybol, basketbol, tenis, badminton, mini futbol, masa tenisi aktivelerinin yapılabileceği sahalar ile amfi tiyatro ve yapay tırmanış duvarı bulunmaktadır. Kamp kapasitesi 225 kişidir.
Aydın-Kuşadası Davutlar Deniz Kampı:
Kamp merkezi Aydın iline 70 km uzaklıktaki Kuşadası Davutlar mevkiindedir. Kamp 3 kişilik bungalovlardan oluşmakta olup içlerinde duş, tuvalet ve dolaplar bulunmaktadır. Ayrıca kampta voleybol, basketbol, tenis, badminton, mini futbol, masa tenisi aktivelerinin yapılabileceği sahalar ile amfi tiyatro ve yüzme havuzu bulunmaktadır.
Türkiye'de Nerelerde Yapılıyor?
Bolu Gençlik Kampı:
Kamp merkezi Bolu' ya 30 km uzaklıkta bulunan Aladağ orman serisi içindedir. Kamp yeri deniz seviyesinden yaklaşık 1200 m. yüksekliktedir. Kampta konaklama Kızılay’dan temin edilen Mehmetçik tipi çadırlarda yapılmaktadır. Her çadırda 4 ila 6 kişi kalabilmektedir. Duş ve tuvalet kamp yerinde bulunan konteynerlerde sağlanmaktadır.
Çanakkale-Güzelyalı Gençlik Kampı:
30 oda, odalar 2 ve 3 yataklı, banyo ve tuvalet oda içerisindedir. Tenis kortu- spor salonu- voleybol ve basketbol sahası mevcuttur.
Denizli Cankurtaran Doğa Kampı:
Kamp merkezi Denizli'ye 25 km uzaklıkta bulunan Cankurtaran'dadır. Denizli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile kamp merkezi arası yaklaşık 30 dakika sürmekte olup deniz seviyesinden 1000 m. yüksekliktedir. Kampta konaklama sabit tesiste yapılmaktadır. Her odada 3 ila 4 kişi kalmaktadır.
Türkiye'de Nerelerde Yapılıyor?
İzmir-Çeşme-Büyükliman Gençlik Kampı:
48 oda, her odada 6 yatak, banyo ve tuvalet odaların içerisindedir. Tenis kortu, basketbol, voleybol ve badminton sahası ile yelken ve sualtı sporları çalışmaları yapılabilecek bir ortam mevcuttur.
Karabük Ovacık Kamp Merkezi:
Kamp merkezi Karabük’e 48 km uzaklıkta bulunan Ovacık’tadır. Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile kamp merkezi arası yaklaşık 1 saat sürmekte olup deniz seviyesinden 1400 m. yüksekliktedir. Kampta konaklama sabit tesis ve çadırlarda yapılmaktadır. Her odada ve çadırda 4 ila 6 kişi kalabilmektedir. Kampçılara uyku tulumu ve kampet verilmektedir.
Kastamonu Kadıdağı Doğa Kampı:
Kamp merkezi Kastamonu'ya 10 km uzaklıkta bulunan Kadıdağı Yaylası Mevkiindedir. Kastamonu şehir merkezi ile kamp alanı yaklaşık 10 dakika sürmekte olup deniz seviyesinden 800 m. yüksekliktedir. Kampta konaklama 4 kişilik duşu ve tuvaleti içinde bulunan kamp konteynerlerinde yapılmaktadır.
Türkiye'de Nerelerde Yapılıyor?
Mersin Silifke Kapızlı Kampı:
Kamp merkezi Mersin iline 90 km uzaklıktaki Silifke ilçesi Kapızlı mevkiindedir. Kamp 16 bloktan oluşmakta olup içlerinde duş, tuvalet ve dolaplar bulunmaktadır. Ayrıca kampta voleybol, basketbol, tenis, badminton, mini futbol, masa tenisi aktivelerinin yapılabileceği sahalar bulunmaktadır.
Osmaniye Aslantaş Doğa Kampı:
Kamp merkezi Kadirli İlçesine 14 km, şehir merkezine 34 km uzaklıktadır. Kampta 310 dönüm alana kurulu olarak; 20 Odalı bir bina (Her odada tuvalet banyo mevcut), 5 Adet müstakil ev (Her odada tuvalet banyo mevcut), 2 Adet basketbol sahası, 1 Plaj voleybolu sahası, 1 adet 20X40 m² içerisinde tenis kortu olan kapalı spor salonu ve yüzme havuzu bulunmaktadır.
Samsun 19 Mayıs Deniz Kampı:
Kamp merkezi Samsun iline 33 km uzaklıktadır. Kampta el sanatları, tiyatro, müzik, halk oyunları, deniz aktiviteleri, spor aktiviteleri, geziler yapılmaktadır. Ayrıca voleybol, basketbol, tenis, badminton, mini futbol, masa tenisi aktivelerinin yapılabileceği sahalar ile amfi tiyatro ve yüzme havuzu bulunmaktadır.
Türkiye'de Nerelerde Yapılıyor?
Trabzon Düzköy Doğa Kampı:
Trabzon'a 55 km. uzaklıkta Düzköy İlçesine bağlı Haçkalı Baba mevkiinde bulunan kamp alanında konaklama ağaç bungalov evlerde yapılmaktadır. Kamp alanında yemekhane, mutfak, sentetik futbol sahası, badminton, basketbol ve voleybol oyun alanları bulunmaktadır.
Trabzon Sultan Murat Gençlik Kampı:
Kampta konaklama Kızılay’dan temin edilen çadırlarda yapılmaktadır. Her çadırda 4 ila 6 kişi kalabilir. Kampçılara uyku tulumu ve kampet verilmektedir. Duş ve tuvalet kamp yerinde bulunan konteynerlerde sağlanmaktadır.
Van Gevaş Doğa Kampı:
Van’a 41 km uzaklıkta, Van Gölü’nün kıyısında Akdamar Adası karşısında yer almaktadır. Kamp tesisinde halı saha, basketbol sahası, sahil voleybolu sahası, etkinlik binası, kütüphane, misafirhane, sağlık odası, oyun parkı ve çok amaçlı salon bulunmaktadır. Kampta konaklama konteynerde yapılmaktadır. Kampçılar 3'er kişilik gruplar halinde konaklamaktadır. Konteynerlerde duş ve tuvalet bulunmaktadır.
Hatay-İskenderun Uluçınar Deniz Kampı:
Kamp merkezi İl Merkezine 35 km. İskenderun ilçesine ise 30 km. uzaklıktadır. Kamp 2 blok (her blok 12 oda ve iki katlı) ve 50 adet bungalovlardan (4 kişilik) oluşmakta olup içlerinde duş, tuvalet ve dolaplar bulunmaktadır.
Türkiye'de Nerelerde Yapılıyor?
Antalya-Akseki Gençlik Kampı:
Gençlerin serbest zamanlarını sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle değerlendirmek, bilgi ve beceri sahibi olmalarına yardımcı olmak amacıyla gençlik merkezleri açılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Akdeniz’in şirin kenti Antalya’ya bağlı Akseki’dir.
Dünya'dan Örnek 1
15 yıl önce başladı bu hikaye.
İlk olarak Avustralya mezuniyet yolculuğu idi.
Şimdi ise bütün Avrupa'nın en büyük mezuniyet yolculuğu oldu.
Peki 2013'de ne mi oldu?
Dünya'dan Örnek 2
Belçika'nın Boom şehrinde 2005 yılından bu yana yapılan 2-3 gün süren bir festivaldir.
Genellikle temmuz ayının son günlerinde yapılmaktadır.
Dünya çapındaki ünlü dj'lerin performanslarını sergiledikleri,
Eğlencenin doruk noktası,
Çılgınca dansın had safa da olduğu mükemmel bir festival.
*Kampet: Neredeyse yerle aynı hizada olan bir nevi divan, karyola.
http://www.gtd.org.tr/
Türsab Dergisi Sayı: 282/Eylül 2007 Sayı:7
http://www.gateofturkey.com/
http://www.genclikkamplari.gov.tr/
http://www.summersplash.at/
http://www.tomorrowland.com/home/
http://tuikapp.tuik.gov.tr/turizmapp/cikis.zul?
KAYNAKÇA
Full transcript