Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

TARNOWSCY Z DZIKOWA

No description
by

Anna Niedbal

on 7 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of TARNOWSCY Z DZIKOWA

TARNOWSCY Z DZIKOWA
BIOGRAFIA
Artur Tarnowski (1903-1984) syn Zdzisława i Zofii z Potockich. Jego żoną była Róża Tarnowska (1911 - 2005), córka Maurycego Zamoyskiego. Mieli czwórkę dzieci - Marię (12 lat), Jana (11 lat), Marcina (9 lat) i Pawła (7 lat).
W 1951 r. Artur i Róża Tarnowscy wraz z dziećmi wyemigrowali do Kanady i zamieszkali w Montrealu.
KSIĘGOZBIÓR
W odnowionej siedzibie Tarnowscy zgromadzili wspaniałe zbiory. W XIX w. było tu 250 obrazów, m.in. Tycjana, Rubensa, Rembrandta, Van Dycka Malczewskiego, Matejki.
Archiwum i biblioteka, gdzie znajdowały się ważne dokumenty, dotyczące historii Polski i rodziny oraz wartościowe starodruki i rękopisy sprawiały, że zbiory Dzikowskie były jednymi z najciekawszych i najpiękniejszych w Polsce. To właśnie w Dzikowie przechowywano najstarszy rękopis „Kroniki Polskiej” Galla Anonima, pierwszy odpis Bogurodzicy, oryginał „Kronik” Wincentego Kadłubka i Statutów Wiślickich czy rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Tarnowscy z Dzikowa herbu Leliwa :
hetman Jan Tarnowski
Stanisław Tarnowski
Władysław Tarnowski
ZAMEK W DZIKOWIE
Zamek w Dzikowie - zbudowany w XV wieku, pełnił funkcje wieży obronnej. W 1522 r. został wykupiony przez Tarnowskich od rodziny Ossolińskich.
W 1734 r. w Dzikowie odbyła się tzw. konfederacja dzikowska zawiązana w celu obrony tronu polskiego dla króla Stanisława Leszczyńskiego.
1830 r. miała miejsce kolejna przebudowa.
Ten piękny obiekt został w dużej części zniszczony podczas pożaru, w 1927 roku. W 1931 r. pałac odbudowano, ale nadano mu już inny wygląd. Pracami kierował Wacław Krzyżanowski, który zaproponował przebudowę w stylu wczesnobarokowym.
Elewacja południowa zamku w 1925 r. niedługo przed wybuchem pożaru
Zamek w 1927 r. po wybuchu pożaru


Jeździec polski lub Lisowczyk – jeden z dwóch portretów konnych w twórczości Rembrandta powstały ok. 1655-57 r.
„(...)Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego podjęta została przez rodzinę taka decyzja, trzeba pamiętać, że żyli oni wtedy w innej epoce. Żyli pod zaborami. Tendencją narodową było wtedy nie sprzedanie ani piędzi ziemi obcemu, a jeżeli możliwe, wykupywanie jej, by w ręce polskie znowu wróciła. Wtedy ziemia w rękach polskich była problemem znacznie ważniejszym, niż posiadanie nawet najcenniejszego płótna Rembrandta. To był punkt widzenia narodowy, nie wszystkich może, ale bardzo wielu Polaków. Grał tu także sentyment rodzinny do „puszczy”, która przez długie wieki, w części co prawda, do rodziny należała, a utracona została w konsekwencji przejęcia jej po rozbiorach przez zaborcze władze austriackie”.
„Dziś po pięćdziesięciu przeszło latach, może inaczej sprawa wygląda.
Ziemia nadal jest w Polsce i polska. Nie ma żadnych właścicieli, ani Tarnowskich od 18 pokoleń osiadłych w Wielowsi, a od 13 w Dzikowie (...) Lisowczyka oglądać można u Frick’a w New Yorku, a autoportret Rembrandta, drugi obraz tego malarza ze zbiorów dzikowskich i inne cenne pamiątki zostawione przeze mnie w polskim Lwowie – gdzie są? – Czy do Polski wrócą? – przyszłość pokaże”.

„Pożar bardzo wiele zniszczył, ale to, co zostało, pieczołowicie znowu skatalogowano. Książki i archiwum opracował dr Marczak. Obrazy wszystkie były spisane, a spis uzupełniony fotografiami, które wykonał fotograf z Krakowa, o ile mnie pamięć nie myli, specjalista z „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Może więc tam uchowały się fotografie obrazów dzikowskich, jeżeli katalog dzikowski nie istnieje.”

„To co zostało w moim ręku, to zaledwie miniatury, które z radością ofiarowałbym Polsce, gdyby połączone zostały razem z resztą zbiorów dzikowskich i suskich rozproszonych po muzeach, bibliotekach i archiwach polskich i gdyby utworzona z nich została jedna całość np. w Krakowie w Muzeum Narodowym i nazwane po wieczne czasy zbiorami Tarnowskich z Dzikowa i Suchej.”
Biblioteka Tarnowskich z Dzikowa (depozyt w BN) licząca obecnie ponad 3500 woluminów obejmujących prawie 4500 tytułów. To największy w zbiorach jednorodny zespół poloników XVI-XVIII w. z licznymi unikatami najwybitniejszych dzieł literatury staropolskiej (np. Dryas Zamchana Jana Kochanowskiego tłoczona w tzw. drukarni latającej w 1578 r.). Wśród 26 inkunabułów jest unikatowa Agenda (Gdańsk 1499) drukowana dla diecezji wileńskiej i pergaminowy egzemplarz Revelationes S. Birgittae (Lubeka 1492) w oprawie z superekslibrisem ojca króla Zygmunta III Wazy.
Full transcript