Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Operace Platinum - Pewter

No description
by

Kateřina Doubravová

on 16 June 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Operace Platinum - Pewter

Operace Platinum - Pewter
Složení
Definitivní složení skupiny bylo kpt. Jaromír Nechanský ve funkci velitele, jeho zástupce rotný Alois Vyhňák. Rotný Jaroslav Pešán a četař Jaroslav Klemeš byli zařazeni jako radiotelegrafisté.


Úkoly
Úkolem výsadku byla zpravodajská činnost, zajištění příjmu dalších osob a výzbroje a udržování radiového spojení v prostoru Českomoravské vysočiny. Pro tento úkol byli vybaveni dvěma radiovými stanicemi Věra/Betty a Anna/Helena. K nim byl vlastní šifrovací klíč Spojovací plány HELENA a BETY.
Činnost
Výsadek se povedl až na třetí pokus, první dva neúspěšné pokusy o výsadek desantu byly provedeny 3. října a 22. prosince 1944 z letiště v Brindisi v Itálii, které byly vráceny během letu zpět pro nepříznivé počasí a tedy nemožnost přesného navedení. Třetí pokus v noci z 16. na 17. února 1945 byl již úspěšný a skupina byla vysazena poblíž Nasavrk u obce Javorné v Železných horách.
Skupina po celou dobu své činnosti spolupracovala s Radou tří, odbojovou skupinou působící na Českomoravské vrchovině.
Vyhňák se koncem války, v dubnu dostal při přemisťování vysílačky do přestřelky s Němci, kterou přežil. Na konci války, 20. dubna 1945 se příslušníci výsadku Klemeš a Nechanský přesunuli do Prahy, kde zabezpečovali České národní radě a velení Pražského povstání spojení s Londýnem. Pokusili se i o spojení s vládou v Košicích, což se ale nepodařilo. Poskytovali své služby i Zpravodajské brigádě a Klemeš odeslal několik desítek depeší.
Pešán s Vyhňákem působili ve Velkém Meziříčí ve prospěch Rady tří a Zpravodajské brigády. Zúčastnili se i Květnového povstání.
Vytvořeno dne 16.6.2013, žáky 9.C ze školy ZŠ Štefánikova Pardubice.
Operace PLATINUM - PEWTER
Operace Platinum - Pewter byl krycí název pro paradesantní výsadek vyslaný během II. světové války z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava. Původně to měli byt skupiny dvě - Platinum a Pewter, z organizačních důvodů ale byly obě skupiny sloučeny pod operační název PLATINUM.


Zdroje: wikipedia.cz , jednotky.webnode.cz
Full transcript