Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Wyposażenie strzelców wyborowych- wczoraj i dziś.

No description
by

Jaskier Ranunculus

on 15 May 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Wyposażenie strzelców wyborowych- wczoraj i dziś.

Witam serdecznie! Podczas tej prezentacji poznacie kilka najważniejszych informacji o wyposażeniu strzelców wyborowych kiedyś i dzisiaj.
Na początek zacznijmy od zapoznania się z terminem strzelec wyborowy, czy też bardziej popularnym- snajper.
Strzelec wyborowy – żołnierz lub członek innej uzbrojonej formacji wyszkolony w precyzyjnym strzelaniu na dużą odległość, obserwacji i maskowaniu.
A oto i nasz snajper. Dla celów prezentacji powiedzmy, że ma na imię Janusz :P
Janusz musi pozbyć się celu o dużym znaczeniu dla powodzenia misji. Powiedzmy, że tym celem jest inny snajper pilnujący dziennika klasy 2B.
Zastanawiacie się jak on to zrobi? Otóż wykorzysta on do tego celu karabin wyborowy. Są one podstawowym wyposażeniem każdego snajpera. Poza dodatkową bielizną i wodorostami które potocznie określa się mianem kamuflażu.
Zacznijmy więc właściwą i najlepszą część prezentacji. Mianowicie przejdźmy do karabinów snajperskich. :D
Naszym pierwszym przystankiem będzie sprigfield m1903a4. Amerykański karabin powtarzalny. Opracowany został przez firmę "Springfield Armory". Produkcja seryjna przypada na lata 1903-1957. Korzysta on z naboi kalibru 7,62; jego masa wynosi ok 4kg. Prędkość początkowa pocisków opuszczających lufę wynosi 700-850 m/s, a zasięg z którego można prowadzić skuteczny ogień szacuje się na 800 metrów.
A oto i springfiled m1903a4.
Naszym drugim karabinem jest Karabiner 98k. Jest to niemiecki karabin, który był na wyposażeniu prawie każdego żołnierza niemieckiego podczas II wojny światowej. Po zamontowaniu na nim lunety optycznej zmienił się on w idealny karabin wyborowy. Wynaleziony przez firmę Mauser, produkowany w latach od 1935 do 1945. Przez 10 lat wyprodukowano ponad 7 milionów egzemplarzy! Korzysta z naboi kalibru 7,92; jego masa wynosi 4,1kg bez załadowanego magazynka. Prędkość początkowa pocisków wynosi 860m/s.
A teraz przejdźmy do kilku karabinów z naszych czasów :)
Pierwszym karabinem dzisiejszych czasów jakim się zajmiemy to karabin M24. Amerykański karabin wyborowy, którego producentem jest firma Remington. Jest to bardzo powszechnie stosowany karabin nawet przez policyjnych snajperów. Jego produkcja rozpoczęła się w roku 1987 i trwa aż do dziś. Strzela pociskami kalibru 7,62. Jego masa to 5,49 kg. Prędkość początkowa wystrzelonej kuli to 853m/s, a zasięg tego karabinu to ok 2km.
Drugim karabinem jest Barrett M82. Kolejny karabin amerykański. Wyprodukowany przez firmę Barrett. Jego początki sięgają roku 1982, i jest on produkowany do dzisiaj. Strzela on pociskami kalibru 12,7. Jego masa wynosi 14kg. Prędkość początkowa wystrzelonej kuli osiąga 854m/s. Jego zasięg maksymalny to ponad 6,8 km!
Trzecim i ostatnim już karabinem jest CheyTac Intervention. Również amerykański. Jego producentem jest firma CheyTacLLC. Począwszy od roku 2001 jest produkowany aż do dzisiaj. Korzysta on z naboi kalibru 12,7. Masa tego karabinu wynosi srogie 16,1kg. Jego zasięg to 2km. Ciekawostką jest fakt iż jest on na wyposażeniu naszych chłopców z GROMu (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego).
I to by było na tyle. Dziękuję za uwagę :)
ALE... Jest jeszcze jedna ważna rzecz... Do wykonania jest zadanie dla prawdziwych bohaterów. Zadanie, którego żaden snajper nie odważyłby się wykonać. Jeśli chcecie wiedzieć więcej to przejdźcie do kolejnego slajdu, ale pamiętajcie- jeśli to zrobicie to wiedzcie, że nie ma odwrotu.
Czyli jednak zdecydowałeś/aś się aby przyjąć tą niezwykle trudną wręcz samobójczą misję tak? Dobrze więc... oto i ona. -> Twoim zadaniem jest przynieść 2 jabłka jutro do szkoły dla twórcy tej prezentacji :P (pamiętaj... nie ma odwrotu!)
Twórca prezentacji: Mateusz Gniatczyk kl. II B. ZAPRASZAM :D
START TUTAJ :)
HYHY ;]
Full transcript