Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Zwierzęta żyjące w Alpach

No description
by

Natalia Hoshii

on 26 April 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Zwierzęta żyjące w Alpach

Zwierzęta żyjące w Alpach
Alpy
Dziękuję
Natalia Curlej, VIa
Ssaki
kozica
koziorożec alpejski
świstak
niedzwiedź brunatny
polnik śnieżny
zając bielak
Świstak
Świstaki to gryzonie. Długość jego ciała wynosi od 42cm do 54cm i waży o 2,3kg do 5,7 kg. Samice są mniejsze od samców. Mają kolor od żółtobrązowego do szarego. Świstak rodzi raz w roku od 1 do 7 młodych. Ciąża trwa ok. 34 dni. Młode rodzą się całkiem nieprzystosowane do życia. Oczy otwierają po 20 dniach, a z nory wychodzą po 40 dniach. Karmione są mlekiem przez 2 miesiące. Pełną dojrzałość płciową osiągają po 4 latach. Żyją 15-18 lat.
Kozica
Koziorożec alpejski
Samice są znacznie mniejsze od samców. Mają od 121 cm do 141 cm długości i od 73 cm do 84 cm wysokości. Ważą od 17 kg do 32 kg. Długość rogów wynosi od 18 cm do 35 cm. Samce, natomiast mają długość od 149 cm do 171 cm i wysokość od 90 cm do 101 cm. Ważą od 67 kg do 116 kg. Długość ich rogów wynosi od 69 cm do 98 cm. Są brązowe tylko brzuch i tylną część ciała przechodzą w żółty. Cechą charakterystyczną ich gatunku jest tz. bródka. Gody zaczynają się w grudniu i trwają ok. 6 tygodni, ciąża trwa 167 dni. Młode waży 3 kg i do pierwszego roku życia jest karmione mlekiem, a kiedy dostatecznie rozwiną mu się rogi (ok. 6 roku życia) zaczyna walczyć o samice.
Alpy, najwyższe góry Europy, są miejscem zamieszkania licznych zwierząt. Żyją tam przedstawiciele ssaków, ptaków i płazów.
Zwierzęta te występują w wysokich górach. W przetrwaniu pomagają im długie tylnie nogi, które pozwalają im utrzymać się na stromych zboczach, przeskakiwaniu z kamienia na kamień i wspinać się sprawniej po zboczach, jednak bardzo utrudniają im schodzenie, a przez specyficzną budowę racic mają, aż osiem punktów podparcia. Mają długość od 120 cm do 135 cm i wysokość do 90 cm, ważą pomiędzy 34kg, a 64kg. Są brązowe z ciemniejszym paskiem na grzbiecie. I samce i samice mają rogi. Rozmnażają się wiosną, ciąża trwa 150-200 dni i rodzą przeważnie jedno młode. Dojrzałe płciowo są po 20 miesiącach. Rozmnażają się po skończeniu 3 lat życia. Żyją od 18 lat do 25 lat.
Niedźwiedź brunatny
Niedźwiedź jest wszystkożerny. Zjada ryby, ptaki i ich jajka, łosie, gryzonie, grzyby, itp. Gdy tego brakuje zadowoli się trawą. Samica ma 150-210cm długości i waży ok. 207 kg. Samiec ma 160-280cm długości i waży ok. 389kg. Wysokie są od 90 cm do 2,8 m. Gody trwają od maja do lipca. Po ciąży trwającej 180-266 dni młode waży 340-680g, ale po sześciu miesiącach waży już 25 kg. Żywią się mlekiem przez 30 miesięcy, ale już pięciomiesięczne młode zaczyna szukać sobie innego pokarmu. Po ok. dwóch latach są samowystarczalne, a rozmnażają się po ok. czterech latach. Żyją 30-40 lat na wolności, a w niewoli nawet 50 lat.
Polnik śnieżny
Polnik śnieżny (nornik śnieżny) jest gryzoniem. Żyje na terenach położonych 1200 m. n. p. m. Żywi się roślinami górskimi. Polniki są niewielkie. Mają do 14 cm długości i ważą 20-40g. Futerko mają szarobrązowe, a brzuch biały. Nie hibernuje zimą. Rodzi 2 lub 3 młode ok. 2 razy w roku.
Zając bielak
Zając bielak nie mieszka w norkach pod ziemią. Przeważnie je nocą, a w dzień chowa się w krzakach. Jest smacznym kąskiem dla rysia, lisa śnieżnego, sowy śnieżnej, itp. Ma do 67 cm długości i waży 2-5,8 kg. Uszy mają do 10.5 cm. Zmienia futro w zależności od pory roku. Zimą ma całkiem białe futro, a w lecie w czerwonobrązowe lub brązowoszare cętki. Gody trwają od lutego-marca do września października . Ciąża trwa ok. 50 dni rodzi się 2-8 młodych. Rodzą się owłosione i widzą. Matka karmi je przez 3 tygodnie, ale już po 10 dniach zaczynają jadać samodzielnie. Dojrzałe płciowo są po roku, a najstarszy zając zmarł w wieku 6 lat. Mogą mieć nawet do 3 miotów.
Ptaki
pomurnik
orzeł przedni
pardwa
płochacz halny
wrończyk
wieszczek
Pomurnik
Pomurnik to niewielki ptaszek. Ma 16,5 cm, na 6cm długi ogon, rozpiętość skrzydeł wynosi 27cm, a ich szerokość 9cm. Waży od 16g do 22g. Wyróżnia się czerwoną barwą na skrzydłach, a ogólnie ma szare pióra. Charakteryzuje się długim zagiętym dziobem. Ma również krótkie, czarne nóżki. Samica składa 3-5 jaj o wadze ok.2,55g. Jaja te są białe z czerwonymi plamkami. Samica wysiaduje jajka od 19 do 21 dni. Jest gniazdownikiem, więc pisklęta są do 10 dni całkowicie nieopierzone i ślepe. Przebywają w gnieździe 29 dni.
Orzeł przedni
Orzeł przedni jest drapieżnikiem. Żywi się świstakami, susłami, zającami, kunami, lisami, owcami, rybami, owadami, krukami, wężami, głuszcami i wieloma innymi. Je również padlinę. Jest cały brązowy tylko głowę ma trochę jaśniejszą. Ma czarny dziób i żółte nogi. Końcówki skrzydeł ma czarne. Ma 65-100cm długości i 150-240cm rozpiętości skrzydeł. Ogon ma od 28 cm do 37 cm. Samiec waży 2,8-4,5kg, a samica 3,8-6,7kg. Na wolności żyją ponad 20 lat, a w niewoli ok. 40. Gody odbywają się w marcu i kwietniu. Raz w roku samica składa dwa ciemne nakrapiane jaja i wysiaduje je 42-45 dni. Zazwyczaj przeżywa tylko to, które się pierwsze wykluło. 10 tygodni po urodzeniu mogą już latać, samodzielne są po 3 miesiącach i wtedy opuszczają gniazdo.
Pardwa
Pardwa to ptak średniej wielkości. Ma 41 cm długości i 65cm rozpiętości skrzydeł. Waży 600g. Zmienia upierzenie 3 razy w roku. Samca odróżnia się po dużej czerwonej narośli nad okiem. Ma krótkie nogi i mocny dziób. Jaja pardwy są czarno-żółte. Składa je raz w roku w maju lub czerwcu ( 8-12 jaj). Samica wysiaduje jaja przez ok. 21 dni, a już po 1,5 tygodnia młode zaczyna latać. Dojrzewają płciowo po roku.
Płochacz halny
Płochacz halny jest szary i ma duże, brązowe, trójkątne plamki na grzbiecie. Dziób jest szpiczasty i żółty. Często jest mylony z wróblem, chociaż jest od niego trochę większy. Płochacz ma ok. 17cm długości i ok. 30 cm rozpiętości skrzydeł. Waży 35-40 g. Gdy przychodzi okres lęgowy (maj-lipiec), zbierają się w grupy (3-4 samców i 3-4 samic). Najpierw najstarszy samiec kopuluje ze wszystkimi samicami, a potem cała reszta. Młodymi zajmują się również w grupach. Samica składa 4-5 jaj. Wysiadują je ok. 15 dni. Młode siedzą w gnieździe 14-16 dni.
Wrończyk
Wrończyk to ptak o czarnych piórkach i czerwonym, zakrzywionym dziobie. Ma ok. 40cm długości i 73-90 cm rozpiętości skrzydeł. Wazy 310g. Je małe owady. W szczelinach, samica składa 4-5 jaj. Wysiaduje ok. 18 dni.
Wieszczek
Wieszczek jest czarnym ptakiem o czerwonych nogach i żółtym dziobie. Żywi się owadami, mięczakami i roślinami. Ma ok. 40cm długości i ok. 80cm rozpiętości skrzydeł. Waży ok. 200-300g. Gniazda buduje w trudno dostępnych miejscach. Lęg trwa od maja do lipca. Składa 3-5 białych jaj z ciemnobrązowymi lub czerwonymi plamkami. Samica wysiaduje jaja 18-21 dni.
Płazy
salamandra czarna
salamandra plamista
Salamandra czarna
Salamandra czarna jest jednym z dwóch gatunków płazów występujących w Alpach. Jest nieduża, ma od 10 cm do 15 cm. Ma czarne, połyskujące ciało. W brodawkach znajdujących się po bokach ciała są ujścia gruczołów jadowych. Aktywna jest w nocy, a w dzień ukrywa się wśród skał. Żywi się bezkręgowcami np. ślimakami i dżdżownicami. Nawet na 8 miesięcy zapada w sen zimowy. Jest żyworodna. Na świat przychodzi od 2 do 5 młodych. Żyje ponad 10 lat. Jest zagrożona wyginięciem.
Salamandra plamista
Salamandra plamista ma żółte, pomarańczowe, brązowe lub białe plamy na czarnym ciele. Jej skóra zawiera gruczoły jadowe. Ma do 30 cm długości. Jest aktywna nocą i w czasie deszczu. Nie jest zwinna. Zapada w sen zimowy. Żywi się bezkręgowcami. Gody odbywają się w maju i czerwcu. Samica rodzi 8-70 młodych. Dojrzałość płciową osiągają po 2-5 latach. Nie grozi jej wyginięcie, ale jest pod ochroną. Żyje 20 lat, a w niewoli nawet do 40.
Przy wykonaniu prezentacji korzystałam ze stron:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Alpy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kozica
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kozioro%C5%BCec_alpejski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaj%C4%85c_bielak
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nornik_%C5%9Bnie%C5%BCny
http://portalwiedzy.onet.pl/36575,,,,nornik_sniezny,haslo.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nied%C5%BAwied%C5%BA_brunatny
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awistak
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomurnik
http://pl.wikipedia.org/wiki/Orze%C5%82_przedni
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pardwa_mszarna
http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82ochacz_halny
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wro%C5%84czyk
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wieszczek
http://www.medianauka.pl/salamandra-czarna
http://www.medianauka.pl/salamandra_plamista
Full transcript