Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

unesco

No description
by

Agnieszka Frydrych

on 3 November 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of unesco

unesco
Światowa lista obiektów
obiekty
w polsce
Obiekty
Światowe
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jest rejestrem najcenniejszych obiektów na świecie. Została utworzona w 1978 roku, aby chronić światową spuściznę kulturalną i naturalną.
Stare Miasto w Krakowie (1978)

Stare Miasto w Krakowie jako pierwszy zabytek z Polski zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto kupieckie z XIII wieku ma największy w Europie rynek, zabytkowe kamienice, pałace i kościoły.

O wspaniałej przeszłości Krakowa świadczą zachowane fragmenty XIV- wiecznych murów miejskich, średniowieczna, żydowska dzielnica Kazimierz, Uniwersytet Jagielloński, renesansowy Zamek Królewski, gotycka katedra na Wawelu, w której pochowani są królowie Polski.
Puszcza Białowieska (1979/1992)

Białowieski Park Narodowy jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym na liście UNESCO. Obiekt Dziedzictwa Światowego. W 2014 roku na listę wciągnięto niemal całą puszczę po obu stronach granicy. Polska część chroniona przez UNESCO zwiększyła się dzięki temu ponad 10-krotnie.
Puszcza Białowieska jest ostatnim naturalnym ekosystemem leśnym w Europie, o niespotykanym gdzie indziej bogactwie fauny i flory. Żyją tu wilki, rysie, wydry i największe europejskie ssaki – żubry. Średni wiek drzew w puszczy wynosi 126 lat.

Kalwaria Zebrzydowska

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej powstało na początku XVII wieku i stworzone było na wzór drogi krzyżowej w Jerozolimie. Pomysłodawcą jego budowy był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Istnieje tu barokowa bazylika z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, klasztor, zespół barokowych i manierystycznych kościołów i kaplic. Wszystkie obiekty i symboliczne miejsca Męki Pańskiej i życia Matki Boskiej, wkomponowane są malowniczo w krajobraz beskidzki.
Do sanktuarium nieustannie przybywają kilkudziesięciotysięczne rzesze pielgrzymów.
Kopalnia soli w Wieliczce (1978)

Historia wydobywania soli w Wieliczce sięga XIII wieku, a kopalnia jest najstarszą, czynną na świecie. Kopalnia ilustruje wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. Unikatowe w skali światowej są wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i całe kaplice podziemne z płaskorzeźbami i żyrandolami, które przenoszą zwiedzających w baśniowy, niezwykły świat.

W kopalni znajduje się podziemna poczta, restauracja, kino, a także sanatorium, w którym leczy się alergię i astmę. Obywają się tu koncerty, spektakle teatralne, bale.
Hala Stulecia we Wrocławiu (2006)

Hala wzniesiona została w latach 1911-1913 przez architekta Maxa Berga na terenach Wystawy Stulecia jako budowla wielofunkcyjna, służąca rekreacji. Jest konstrukcją przełomową w historii architektury, wykorzystującą żelazobeton. To pionierskie pod względem architektonicznym i inżynierskim dzieło wczesnych lat XX-wieku zajmuje ważnie miejsce w rozwoju budownictwa dużych konstrukcji zbrojonych.
Pałac Stocleta – prywatna rezydencja zbudowana w latach 1905–1911 w Brukseli przez austriackiego architekta Josefa Hoffmanna dla belgijskiego finansisty Adolphe'a Stocleta.

Pałac Stocleta uważany jest za jeden z najpiękniejszych przykładów prywatnego budownictwa mieszkaniowego XX w. Stanowi własność prywatną i choć państwo partycypuje w kosztach jego utrzymania, nie jest on udostępniony do zwiedzania.
Park narodowy Pirynu leży w górach Piryn, którego najwyższym wierzchołkiem jest Wichren, w Bułgarii. Został założony w 1962 r. pod nazwą Parku Narodowego Wichrenu. W 1983 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.

Park narodowy Pirynu obejmuje tereny porośnięte najcenniejszymi gatunkami flory. Rośnie w nim około 100 gatunków roślin. Najokazalszym drzewem jest sosna Bajkuszewa, mająca 22 m wysokości, 8 m obwodu i wiek szacowany na 1300 lat. Atrakcją turystyczną są piaskowcowe piramidy, którym erozja nadała regularne kształty. Szlaki turystyczne prowadzą stąd do miasta Melnik.
Grobowiec tracki w Swesztari (bułg. Свещарската гробница) – grobowiec wodza trackiego plemienia Getów, odkryty w 1982 roku w kurhanie w okolicach bułgarskiej wsi Swesztari w Obwodzie Razgrad. W 1985 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Katedra w Chartres (fr. Cathédrale Notre-Dame de Chartres) – gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, w Chartres, we Francji.
Katedra w Amiens (fr. Cathédrale Notre-Dame de Amiens) – gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, w Amiens (Pikardia), we Francji.
wykonała

Agnieszka Frydrych klasa 2h
Full transcript