Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

historia muzyki rockowej

No description
by

Lukasz Roginski

on 14 June 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of historia muzyki rockowej

ROcK & ROLL \m/
narodziny nowego stylu
2000 i później
'80
(ur. 6 lipca 1925, zmarł 9 lutego 1981) - amerykański muzyk i wokalista, jeden z pionierów rock and rolla. Bill Haley wywodził się z kręgów muzyki country. Jego styl był miksem country, dixieland i tradycyjnego rhythm and bluesa.
Bill Haley
ROCK AROUND THE CLOCK
Rock Around the Clock – piosenka z 1952 roku, napisana przez duet Max C. Freedman i James E. Myers.

Mimo tego, że prawdopodobnie inna piosenka rock and rollowa była w rzeczywistości tą pierwszą (utwór Rocket 88 z 1951 roku), to uważa się ją za pierwsze nagranie powszechnie uznane za rock and roll
utwór pojawił się później w filmie Blackboard Jungle, który stał się przebojem kinowym w Wielkiej Brytanii i Ameryce. Film był przyczyną niespotykanych dotąd w salach kinowych ekscesów. W trakcie seansów młodzież wyrywała siedzenia, żeby zrobić sobie miejsce do tańca. Rock Around The Clock wszedł na amerykańskie listy przebojów w maju 1954 r. i 9 lipca dotarł do miejsca pierwszego, na którym pozostawał przez siedem tygodni.
'50/'60
Król rock & rolla
(ur. 8 stycznia 1935 w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor. Często nazywany Królem rock'n'rolla lub po prostu, Królem. Elvis Presley był prekursorem rock and rolla i znaczącą postacią w kulturze masowej XX wieku.
najsłynniejszym wykonawcą muzyki rockowej był w latach 60. „król rocka” – Elvis Presley doskonale łączący murzyńską żywiołowość z sentymentalizmem country and western. Pierwszy telewizyjny występ Presleya, 9 września 1956 r. obejrzało 54 miliony Amerykanów. Światowy rozgłos zdobyła nagrana w 1956 roku w Nashville piosenka Hearthbreak Hotel – od tej pory Presley stał się idolem młodego pokolenia. Wystąpił on także w około 30 filmach, wielokrotnie tworzonych specjalnie dla niego. Po śmierci artysty jego popularność nabrała swoistego kultu. W Memphis wzniesiono jego pomnik, a siedziba Presleya – Graceland, zamieniona została w muzeum. Presleya śmiało uznać można za jeden z symboli amerykańskiej kultury XX wieku.
zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni
John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, jeden z Beatlesów.

W 1994 roku John Lennon został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame
amym roku w sponsorowanym przez BBC plebiscycie na 100 najważniejszych Brytyjczyków wszech czasów Lennon uplasował się w pierwszej dziesiątce.

W 1965 John Lennon otrzymał od królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego (MBE). Zwrócił go jednak w 1969 roku, uzasadniając swoje postanowienie w dołączonym liście:

"Wasza Wysokość, zwracam moje odznaczenie jako znak sprzeciwu. Protestuję przeciwko brytyjskiej ingerencji w konflikt na linii Nigeria – Biafra oraz wspieraniu Ameryki w wojnie z Wietnamem oraz temu, że piosenka "Cold Turkey" słabo radzi sobie na liście przebojów. Z wyrazami szacunku John Lennon."
Paul McCartney, właśc. James Paul McCartney (ur. 18 czerwca 1942 w Liverpoolu w Anglii) – brytyjski kompozytor, multiinstrumentalista i piosenkarz, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Znany głównie jako członek grupy The Beatles. Był członkiem spółki kompozytorskiej Lennon/McCartney, która odniosła największy sukces w historii muzyki i miała ogromny wpływ na innych twórców. Po rozpadzie "bajecznej czwórki" wraz z żoną, Lindą McCartney, założył zespół Wings. Po jego rozwiązaniu z powodzeniem kontynuował karierę solową. Paul jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród.
Ringo Starr (właściwie Richard Starkey, ur. 7 lipca 1940 w Liverpoolu) – muzyk, perkusista grupy muzycznej The Beatles od roku 1962 do rozpadu zespołu w 1970. Występował jako aktor w filmach fabularnych, takich jak A Hard Day's Night (1964), Help! (1965), Magical Mystery Tour (1967), Magic Christian (1969), Let It Be (1970), Son Of Dracula (1974), Lisztomania (1975) czy Caveman (1981).

Obecnie (2011) nadal jest czynnym perkusistą i wokalistą. Koncertuje ze swoją supergrupą All-Starr Band w składzie: Ringo Starr, Rod Argent, Hamish Stuart, Richard Marx, Billy Squier, Sheila E., Edgar Winter.
George Harrison (ur. 25 lutego 1943 w Liverpoolu, zm. 29 listopada 2001 w Los Angeles w Kalifornii[2]) – angielski muzyk i kompozytor muzyki rockowej.

Członek zespołu muzycznego The Beatles. Po rozwiązaniu zespołu kontynuował karierę muzyczną zarówno jako solista, jak i współzałożyciel Traveling Wilburys. Od końca lat 70. do początku lat 90. aktywnie działał jako producent filmowy – założona przez niego i jego ówczesnego menadżera, Denisa O'Briana, firma HandMade Films wyprodukowała między innymi takie filmy, jak: Żywot Briana Monty Pythona, Bandyci czasu (1981) i Brazil (1985) Terry'ego Gilliama oraz Niespodziankę z Szanghaju z Seanem Pennem i Madonną. W 1999 Harrison został zaatakowany i raniony w płuco nożem przez niezrównoważonego fana.
Rolling Stones
The Beatles
w nazwie tej zawiera się chyba cała historia rocka drugiej połowy XX wieku. To z nimi wiążą się największe i najgłośniejsze wydarzenia, skandale i ekscesy, czyli sex & drugs & rock'n'roll. To do nich nawiązuje większość dzisiejszych muzyków rockowych. Zespół, który był lansowany jako przeciwieństwo The Beatles, stał się wyrocznią, wzorem, twórcą standardów, klasyką.
'70
DODATEK NADZWYCZAJNY!!!!- piosenka która na zawsze odmieniła oblicze rock & rolla
AC/DC – australijski zespół hardrockowy założony w Sydney w 1973 roku przez braci Angusa i Malcolma Youngów. Zespół jest uznawany m.in. za pioniera muzyki hardrockowej i heavymetalowej wraz z grupami Black Sabbath i Led Zeppelin. Członkowie zespołu, mimo wszystko, zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako "rock & roll".
amerykański zespół rockowy założony przez Paula Stanleya i Gene'a Simmonsa na przełomie roku 1972/1973.

Zespół ma w swoim repertuarze utwory reprezentujące glam rock, hard rock, heavy metal, rock'n roll . Założyciele Paul Stanley i Gene Simmons w początkowym okresie twórczości byli pod silnymi wpływami muzyki The Beatles i rock'n'roll, dlatego próbując stworzyć własny styl i brzmienie określali go jako "Heavy Metal Beatles". Cechami charakterystycznymi wizerunku grupy były początkowo melodyjnie brzmiące nagrania oparte na gatunku rock'n'roll, z nieco cięższym brzmieniem gitar. W zespole nie było wyróżnionego jednego wokalisty, jednak większość utworów śpiewali Paul Stanley i Gene Simmons. Pod koniec lat 70. zespół znacząco złagodził klimat granej muzyki, zbliżając się do lekkich klimatów muzyki pop. Od połowy lat 80. zespół powraca do cięższego brzmienia.
brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury'ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.

Muzyka Queen odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą, że zespół trudno jest przypisać do konkretnego stylu. Większość utworów nosi cechy rocka i jego odmian (hard rock, glam rock, rock progresywny) oraz, w pewnym stopniu, muzyki pop. Charakterystyczną cechą zespołu są też wielowarstwowe aranżacje, harmonie wokalne oraz aktywny udział publiczności podczas koncertów.

W 2001 grupa Queen została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame w USA, a 11 listopada 2004 do Hall of Fame w Wielkiej Brytanii. W 2007 Queen została wybrana najlepszą brytyjską grupą wszech czasów przez słuchaczy BBC Radio 2
Dżem – polska grupa muzyczna grająca rocka i blues. Zaliczana jest do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej (blues rock). Nazwa zespołu pochodzi od jamu – zbiorowego muzykowania, improwizowania na zaproponowany temat, popularnego między innymi wśród zespołów grających jam rocka, jak np. Grateful Dead czy The Band. Polski zapis nazwy pojawił się – zupełnym przypadkiem kierującym ręką organizatorki jednego z koncertów – w roku 1974.
Metallica jest metalowym (dawniej thrash metalowym) zespołem założonym w Los Angeles (USA) w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Grupa jest uważana za najlepszy i najbardziej wpływowy zespół thrash metalowy lat 80. oraz najbardziej innowacyjny zespół metalowy drugiej połowy lat 80. i lat 90. Wraz z Megadeth, Anthrax i Slayerem zaliczana jest do wielkiej czwórki thrash metalu.
Amerykańska grupa rockowa spod znaku grunge i alternatywnego rocka. Istniała w latach 1987 – 1994. Założycielem grupy był Kurt Cobain (gitara, wokal) oraz imigrant chorwackiego pochodzenia - Krist Novoselic (bas). Przez formację przewinęło się w sumie 7 perkusistów, ostatnim był Dave Grohl (od 1990 roku). Wspólnie z Pearl Jam, Alice in Chains, czy Soundgarden nadawała kierunek rockowej scenie przełomu lat 80. i 90.
Guns N’ Roses – amerykańska grupa hard rockowa powstała w 1985 z połączenia dwóch zespołów - L.A. Guns i Hollywood Rose (Axl Rose, Izzy Stradlin). Później do zespołu dołączył basista Duff McKagan, a na końcu jego koledzy, Slash i Steven Adler. Zespół znany jest ze swego charakterystycznego brzmienia, w którym dominują melodyjne duety gitar elektrycznych Slasha i Izzy’ego Stradlina oraz skrzeczącego, bardzo charakterystycznego głosu Axla Rose. Na swoim koncie ma również szereg chwytających za serce ballad rockowych.
'90
Pearl Jam to, obok Nirvany, Soundgarden oraz Alice In Chains, przedstawiciele grunge'u, jednej z odmian muzyki rockowej. Ich debiutancki album "Ten" wspiął się w 1992 roku na szczyty list przebojów. Hity takie jak "Jeremy", "Evenflow" czy "Alive" śpiewane były przez nastolatków na całym świecie.
wywodzi się z Los Angeles chociaż korzenie ma aż w Armenii. Wszystko zaczęło się w LA w 1993 roku, Serj poznał młodego gitarzystę - Daron'a Malakian'a. Obaj byli wtedy w zupełnie różnych grupach, ale zauważyli u siebie wiele wspólnych cech, m.in. ormiańskie pochodzenie. Razem z perkusistą Andranik'iem "Andy" Khatchadurian'em założyli zespół z początku nazwany "soil". Wkrótcę basistę grupy zastąpił Shavarsh "Shavo" Odadjian, który najpierw był tylko managerem grupy, a w 1995 roku stał się jej członkiem. Shavo chodził do tej samej Ormiańskiej szkoły w Hollywood co Serj. Był wielkim fanem zespołu Kiss. Pracował wtedy w banku. W międzyczasie doszło do zmiany perkusisty na John'a Dolmayan'a. W ten sposób zespół stał się kompletny. Odtąd byli znani jako System of a down.
Blink-182 – amerykański zespół grający punk rock kalifornijski zwany często pop punk. Grupa powstała w Poway, w Kalifornii w roku 1992, był aktywny do roku 2005, wtedy też członkowie Blinka zawiesili działalność i założyli swoje własne zespoły. Mark i Travis zaczęli nagrywać płyty z Plus 44, a Tom zajął się grupą Angels & Airwaves. 8 lutego oficjalnie ogłosili reaktywację zespołu a 15 maja zagrali pierwszy od 4 lat koncert na żywo
ogólnie zespoły i wykonawczy "tworzący" po roku 2000 ciągną rocka coraz bardziej w dół co jest dosyć smutnym zjawiskiem
Prezentację wykonał Miłosz Rogiński
Full transcript