Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Zagrożenia wynikające z uprawiania rożnych doscyplin sportu

No description
by

Weronika Maciejewska

on 9 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Zagrożenia wynikające z uprawiania rożnych doscyplin sportu

PIŁKA NOŻNA GOLF ZAGROŻENIA WYNIKAJĄCE Z UPRAWIANIA SPORTU Sztuki walki - karate obciążają przede wszystkim stawy kolanowe, ale poza tym mogą wystąpić stłuczenia, skręcenia, a przy intensywnym treningu naprawdę można sobie zaszkodzić. Zanim zacznie się ćwiczyć karate powinno się więc dobrze się rozgrzać i prawidłowo wykonywać pozycje, trzeba także pamiętać o swoich możliwościach, bo przeliczenie sił może nas dużo kosztować.
Bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiedniej postawy z lekko ugiętymi kolanami i niewielkim pochyleniem tułowia w przód. Zbyt duże pochylenie może spowodować zmiany przeciążeniowe kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.
Dużą rolę odgrywa praca bioder, które podążają za ruchem skrętnym tułowia. Zablokowanie stawów biodrowych może doprowadzić do poważnej kontuzji kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego
Również okolica kręgosłupa szyjnego jest narażona na urazy przy nieumiejętnym wykonaniu ruchu rotacji tułowia i głowy. Sport działa prozdrowotnie, ale też może stanowić pewne zagrożenie zdrowia i życia. Powoduje bowiem urazy i wypadki. Np. zdarzają się zarówno kontuzje wynikające z przetrenowania, jak i ostre urazy, będące wynikiem walki. Uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego potrafią na zawsze wyeliminować z gry. Po kontuzji nigdy nie ma pewności, że kolano będzie jeszcze prawidłowo funkcjonować. Często potrzebna jest operacyjna rekonstrukcja więzadła.
Częste u piłkarzy są też skręcenia stawu skokowo-goleniowego (niemal 20% wszystkich urazów), urazy stopy (skręcenia śródstopia, złamania kości śródstopia, złamania paliczków, stłuczenia palców stóp).
Urazy rąk – 15% wszystkich wypadków, bramkarz najczęsciej będzie cierpiał z powodu kontuzji ręki i palców, a pozostali zawodnicy padając na „wyciągniętą rękę” mogą nabawić się zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego.
W tym ponurym bilansie muszą się jeszcze znaleźć urazy sportowe klatki piersiowej, brzucha i miednicy – 10% przypadków, urazy głowy, szyi, zębów, oczu – 5-15% przypadków. Ponad 50 % wszystkich urazów wiąże się z kopaniem piłki.
Ponad 80 % kontuzji stanowią urazy nóg – stłuczenia goleni, stłuczenia uda, naderwanie ścięgien.
Zapalenia okostnej piszczeli, złamania, urazy kolana – to 15 % wszystkich kontuzji u mężczyzn i u kobiet.
Kolano jest najbardziej narażone na uszkodzenia. Każdy duży uraz czy odpowiednio duża liczba mikro urazów mogą sprawić, że kolano przestanie prawidłowo funkcjonować.
Skręcenie, rozluźnienie, naderwanie, zerwanie więzadeł przytrafia się, gdy dwaj gracze wpadają na siebie kolanami. KARATE DBAJMY O NASZE ZDROWIE! Dodatkowo należy powiedzieć o możliwości wystąpienia kontuzji stawów barkowych i łokciowych. Szczególnie staw łokciowy jest narażony na przeciążenia i wystąpienie stanu zapalnego zwanego zespołem „łokcia golfisty” co wiąże się z długim leczeniem i wyłączeniem z gry.
Full transcript