Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Kim są duchy?

No description
by

Kinga Luty

on 24 February 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Kim są duchy?

Kim są duchy?
Duch to ludzka istota, żyjącja po śmierci fizycznej człowieka, bytująca w świecie pozamaterialnym. Zgodnie z doktryną spirytyzmu duchy żyją w świecie niewidzialnym, znajdującym się poza czasoprzestrzenią świata materialnego; w innym wymiarze bytowania są wszędzie, przesyłają komunikaty za pośrednictwem mediów lub bezpośrednio. Według tej koncepcji duch i dusza są synonimami.
Spirytyzm
Spirytyzm to dokoryna stworzona w połowie XIX w. przez francuskiego naukowca Hipolita Rivaila, głosząca istnienie w każdym człowieku "czynnika myślącego", który po śmierci odłącza się od ciała fizycznego i wciela przez reinkarnację w kolejne istoty. Zmarli, a jeszcze nie reinkarnowani ludzie mogą się porozumiewać z żywymi bezpośrednio, albo za pośrednictwem specjalnie uzdolnionych w tym kierunku osób (medium).
Reinkarnacja
Reinkarnacja to pogląd, według którego dusza (bądź świadomość) po śmierci ciała może wcielić się w nowy byt fizyczny. Np. dusza jednego człowieka może przejść w ciało nowonarodzonego dziecka lub zwierzęcia czy nawet według niektórych poglądów rośliny. Samo słowo reinkarnacja jest zestawieniem dwóch członów: inkarnacja (wcielenie) i przedrostka re (oznaczającego powtórzenie czegoś). Dosłownie więc reinkarnacja oznacza powtórne wcielenie.
Duchy wystepujace w filmach
Zjawa
Zjawy to bezcieleśni nieumarli, którzy za życia popełnili plugawe czyny, lub ich śmierci towarzyszył tak ogromny ładunek emocjonalny, że w rezultacie zostali przeklęci klątwą nieśmierci. Zjawy pojawiają się nocą lub w miejscach ogarniętych ciemnością. Najczęściej nienawidzą życia i dobra, dążąc do wyssania z żyjących istot ich życiowej esencji. Rzadziej ich egzystencja służy dokończeniu jakichś niezałatwionych za życia spraw. Zwykle przypominają istoty, którymi były za życia, jednak ich kształt jest rozmazany a kolory wyblakłe.
Paranormal Activit
y
Jest to film na faktach. Pokazuje on zjawiska nadprzyrodzone.

Topielica (demon)
Duch niemiłe
W wierzeniach słowiańskich złowrogi demon zamieszkujący zbiorniki wodne, uznawana za partnerkę topielca. Topielica była duszą młodej dziewczyny, która utopiła się z rozpaczy lub ze zgryzoty, bądź została celowo przez kogoś utopiona.
Topielice ukazywały się pod postacią młodych dziewczyn z długimi jasnymi włosami. Wołaniem o pomoc lub śpiewem wabiły młodych mężczyzn, których następnie topiły.
Duchy miłe

Miłe duchy występujące w bajkach dla najmłodszych dzieci.
Rozmowa o duchach w radiu

Przykładem takiej bajki jest "Duszek Casper".
Występują także w pojedynczych odcinkach.
Jak ludzie spostrzegają duchy w życiu codziennym ?
Nawiedzone miejsca
Większość ludzi boi się duchów, zjaw. Jest to przejaw paniki. Są jednak tacy, którzy nie boją się. Takich ludzi jest niewielu. Podobno małe dzieci do 7 roku życia także je widzą.
Podział duchów
Jedna z głównych zasad spirytyzmu mówi, że istnieją różne kategorie duchów. Co za tym idzie, w zaświatach jaki i na Ziemi musi być pewna hierarchia. A to oznacze, że nie każdy jest równy sobie.
Kategoria I (najważniejsza) - DUCHY CZYSTE
-

Duchy doskonałe

Kategoria II (średnia) - DUCHY DOBRE
-

Duchy najważniejsze
-

Duchy mądre
-
Duchy uczone
-
Duchy życzliwe

Kategoria III (najniższa) - DUCHY NIEDOSKONAŁE
-
Duchy neutralne
-
Duchy niedouczone
-
Duchy lekkie
-
Duchy nieczyste


Komisariat policji w Konstancinie-Jeziornej
Pracujący tu niegdyś funkcjonariu­sze zgodnie przyznają, że często słyszeli niepokojące dźwięki kroków i odgłosy dochodzące z pierwszego piętra. Tak jakby ktoś schodził stamtąd na dół, jednak później dźwięki mijały. Zdarzały się też przypadki, że drzwi same się otwierały po wciśnięciu klamki przez niewidzialną siłę.
Zamek w Bobolicach
Legendy głoszą, że w tym pięknym zamku położonym na skale na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, straszy szlochająca dama.
Nawiedzony dom w Wierchomli
W Parku Etnograficznym w Wierchomli znajduje się skansen z ponad 70 chatami z różnych zakątków ziemi sądeckiej. Jedna z nich jest nawiedzona. Była ona niegdyś własnością bogatego gospodarza, który miał córkę. Nieszczęśliwa miłość parobka do niej doprowadziła do samobójczej śmierci chłopaka. Powiesił się na strychu tej chaty. Od tamtego feralnego dnia, w okolicach zagrody, można było usłyszeć niepokojące dźwięki.
Plac Grzybowski w Warszawie
Obecnie stoją tu budynki mieszkalne, których to mieszkańcy ponoć często skarżą się na występowanie dziwnych zjawisk paranormalnych. W ich mieszkaniach potrafią same przesuwać się oraz znikać różne przedmioty, często też ukazują się dziwnie wyglądające postacie.
Stara Cerkiew w Chrościnie
Straszy tam duch małego chłopca, który - według opowieści - wypytuje spotkanych o swoich rodziców.
Szpital Psychiatryczny w Owińsku
Opuszczony budynek szpitala psychiatrycz­ne­go od lat budzi skrajne emocje mieszkańców okolicy. Nie brakuje osób, które widziały przemykające w dali dziecięce postaci i słyszały nieziemskie odgłosy. Paranormalne zjawiska nasilają się w listopadzie, w rocznicę masowej egzekucji. Mieszkańcy twierdzą, że ciągle w okolicy przepalają się żarówki. Dlaczego? Nie ma na to racjonalnej odpowiedzi.
Czy katolicy mogą wierzyć w duchy?
- A skoro już o zmarłych mowa… Co z wiarą w duchy? Chodzi oczywiście o potoczne rozumienie tego określenia, że np. w jakimś starym domu straszy…

- Duchy jako takie istnieją i jest to prawda wiary. Istnieją aniołowie - duchy dobre i duchy zbuntowane. Pismo Święte mówi nam o tym jasno. Mówi też „badajcie duchy”. Ale nie jest to zachęta do eksperymentowania - czy jak pójdę nocą na cmentarz, to coś mi się ukaże. Takie praktyki z chrześcijaństwem nie mają nic wspólnego. Człowiek wiary nie wywołuje duchów. Czasami dzieci boją się ciemności albo cienia w pokoju i myślą, że to jakiś duch. I jeśli rodzic powie: „Nie bój się, duchów nie ma”, to nie będzie to sprzeczne z prawdami wiary, zwłaszcza jeśli doda: „Są dobre aniołki, które cię strzegą…”. Tak więc duchy rzeczywiście istnieją, ale nie musimy się ich bać, jeśli tylko ufamy Panu Bogu.
A na koniec przedstawiamy zdjęcia duchów . :D
Kinga Luty i Patrycja Dymek
Dziękujemy :D
Full transcript