Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Untitled Prezi

No description
by

Hatice ATÇEKEN

on 2 May 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Untitled Prezi

GÜNEŞ ARABASI Güneş arabaları, çalışma enerjisi büyük bölümünü güneş enerjisi ile sağlayan bir otomobil türüdür. Bundan dolayı dış yüzeyi, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren güneş gözleri ile kaplıdır. Genellikle elektrik enerjisini saklamak için akümülatör'e sahiptirler. Böylece bulutlu veya güneşsiz hava şartlarında, en azından belli bir süre kullanılması mümkündür. GÜNEŞ ARABASI Güneşten gelen enerjiyi tam bir gün boyunca yeryüzüne çarpar. Ancak enerji miktarı gün içerisinde zamana, hava durumuna ve geometrik konuma göre değişir. Kullanılabilir güneş enerjisi miktarı güneş ışınımı olarak bilinir ve genelde birim alana düşen güneş gücü (W/m) olarak ölçülür. Hazırlayan: Hatice Sude ATÇEKEN GÜNEŞ ARABASI GÜNEŞ ARABASI GÜNEŞ ARABASI FARKLI ENERJİ KAYNAKLARI KAYNAKÇA: http://aeskytu.net/gunes-arabasi-nasil-calisir KAYNAKÇA: http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCne%C5%9F_arabas%C4%B1 KAYNAKÇA: http://aeskytu.net/gunes-arabasi-nasil-calisir Güneş arabası hafif, düşük güçte tasarlanmış ve özel yarışlar için yapılmıştır. Tıpkı formula 1 araçları gibi güneş arabaları da pratik anlamda ulaşım amaçlı değildir. Güneş arabalarında koltuk sayısı sınırlıdır (genellikle bir nadiren iki) çok ufak bir yük kapasiteleri vardır. Fosil yakıtlar ve radyoaktif elementler sürdürülemez enerji kaynağıdır. Bu kaynaklarının bu ismi almalarının nedeni bitmeleri ve yenisinin gelmemesi.
Enerji Kaynakları:
1.Güneş enerjisi
2.Rüzgar enerjisi
3.Jeotermal enerji
4.Dalga enerjisi
5.Geltik ve akıntı enerjisi SÜRDÜRÜLEBLİR VE SÜRDÜRÜLEMEZ ENERJİ KAYNAKLARI ujyfyujhjhj Enerji kaynakları ikiye ayrılır biri sürdürülebilir bir ise sürdürülenemez enerjidir. Sürdürülebilir enerji olarak güneş, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal, biokütle, dalga ve hidrojen enerjisi örnek verilebilir. Sürdürülemez enerji olarak fosil yakıtlar, nükleer enerji gibi örnek verebiliriz. ENERJİNİN GÜNLÜK YAŞAMIMIZDA KULLANIMI 1. Aydınlatma
2. Isıtma
3. Soğutma
4. Haberleşme
5. Ulaşım
6. Sanayi üretimi
7. Tarımsal üretim
8. Spor KAYNAKÇA:
fenokulu.net KAYNAKÇA:
fenokulu.net KAYNAKÇA:
Kendim ve çevremdeki insanlar ENERJİ NE DEMEK? Maddede var olan ve ısı, ışık biçiminde ortaya çıkan güçtür. Sonunda sende iyi ve enerji hakkında bilgi bilen bir insansın.
Full transcript