Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Haberler, Röportajlar, Fotoğraflar

No description
by

Emine Hapeloglu

on 7 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Haberler, Röportajlar, Fotoğraflar

HABERLER
TIMING NEWS - ZAMANLAMA HABERLERİ

MAKALELER

RÖPORTAJLAR

FOTOĞRAFLAR
FOTOĞRAFLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER
İnsanlar gazeteleri haber içeriği için satın alırlar. Zamanla gazeteler ya hiç haber değeri taşımayan ya da haber değeri düşük olan makaleleri içermeye başladılar.
İşverenler ve müşteriler, onlara iyi bir yol gösteren haber koverajının değerini bileceklerdir.
Başarılı kuruluşlar sınırlı bir coğrafi alanda ya da özel bir uzmanlık alanı içerisinde olsalar bile, sadece haber yapmazlar.


İlgili bir okuyucuya yeni bir arabayı sokakta tanıtabilmek için sadece kelimeleri kullanmak zorunda olan birini hayal edin.

Finans kurumlarında bile, kurumun tipik şubelerinin, kurumdaki üst düzey insanların ve kurumun tarihi materyalleri ile ilgili modern fotoğrafların kullanımından yararlanmak oldukça önemlidir.
HABERLER
Müşteriler ya da işverenler çoğunlukla bir gelişme ile ilgili haberlerin önemini, objektif olarak dikkate almadıkları gibi, habere yeterince değer vermez ya da haberin değerini fazla abartırlar.

Gösterişsizlik; haberlerin bir konuşma (demeç, bildiri) ya da bir kağıt (rapor, bülten) olarak sunulması, haberlerin değerinin insanlar tarafından ciddiye alınmamasına sebep olabilir.
Objektiflik, haberlerin değerini belirlemek için de en önemli disiplindir; bir şirketin ürününün ünlü bir rakipten daha iyi olduğunun belirtilmesi gerekirse; "en büyük, en küçük, en iyi, en uzun ya da ilk" gibi üstün kelimelerden kaçınılmalıdır.

İlkler ve en iyi gibi ifadelerde, samimiyete az rastlanır.

Teknik yayınlarda, gazetecilerin kendi profesyonel güvenilirliği için, kendi kendilerine böyle iddialar hakkında oldukça emin bir durumda olmaları çok nadirdir; böyle iddialar gazetecilerin kendi kendilerini yok etmelerine neden olurlar.
“Which” dergisinin işe aldığı denemeciler ve araştırmacılar, özellikle kişisel finans sütunlarını içeren genel basının tüketici (sektör) sayfalarında; bazı gazeteciler, ürünlerin karşılaştırmalarını yaparlar ve algıladıkları ürünü en değerli olarak tavsiye ederler.

Çoğu yayınlar ise bu tip desteğe izin vermezler.

Haberler, bazı şeylerin yeni ve farklı olduğunu belirtirler.Gazetelerin demiryolu rötarlarını ya da yol (liman) kazalarını yazma olasılığının daha çok olmasının sebebi, tam zamanında varışların ve güvenli seyahatlerin beklenen bir norm olmasıdır.
1970’lerin başında, endüstriyel anlaşmazlıklar Britanya limanlarında yaygındı, hemen hemen hiçbir gün, bir ya da daha çok anlaşmazlık olmadan geçmezdi; deniz ticareti ve günlük sigorta gazetesi “Lloyds List” te bir zamanlar,
'önceki gün Liverpool Limanında endüstriyel anlaşmazlıklar olmadığına dair'
bir etki bırakmak için küçük bir haber geçmişti.

Liman itibarının zarar görmesi dışında iyi haber bir kereliktir.
Haberler;
Yeni bir ürün,
Önemli ve yeni bir anlaşma,
Üst düzey bir görev (atama),
Geliştirilmiş (iyileştirilmiş) ürünler,
Büyük yatırımlar,
Büyük bir kampanya ya da proje,
Araştırma bulguları,
Bir kazanç, bir satın alma, bir şirket alma ya da bir birleşme durumu (şirketlerin birleşmesi),
Büyük bir başarı yakalayan personel,
Belki bir hayır kurumu için fon sağlamak,
hakkında olabilir.
Bunların hepsi eşit öneme sahip değillerdir. Genel basın ilgilense de ilgilenmese de yeni bir ürün ya da yeni bir anlaşmanın önemine bağlı olarak basının ilgisi gerçekleşecektir.

Para, gazetecilere kitaplar doldurtabilir, çünkü bu işveren ya da müşteriye göre yeni bir anlaşmanın ya da büyük bir yatırımın öneminin nesnel bir ölçütüdür.

Yerel ve bölgesel gazeteler, dağıtım alanlarından kaynaklanan konularla daha fazla ilgili olan haberleri çıkarırlar. Okuyucuyu çeken sorunun ne olduğudur.

Şüphesiz yeni bir yazıhane, önceden var olan süreli yayınlarda uzmanlaşmadıkça, herhangi birinden önemli ölçüde farklı bir özelliğe sahip olmadıkça ilgi çekmeyecektir.
Büyük bir sanayicinin yeni bir arabası genel bir haber önemine sahip olabilir; ama bir şekilde ekstra bir özelliği, kayda değer kapsamı olmadıkça, düzenli otomobil kullanımı ile ilgili köşe yazılarının (sütunların) içinde sırasını beklemek zorunda kalacaktır. Otomobilcilikte uzmanlaşmış (sektörel) basın muhtemelen bunu kapsayacaktır.
TIMING NEWS
ZAMANLAMA HABERLERİ

Gazeteler her konu için standart bir formata sahiptir. Sessiz bir haber gününde, başka bir günde geçerliliğini sürdürmeyecek bir haber kullanılabilir.
Bir yere kadar bu bir şans işidir ama rakip bir firma bir basın duyurusu yaparken ya da parlamento binasının açılması gibi büyük bir etkinliğin olduğu bu günlerden kaçınılmalıdır.

Örneğin; noel ve yeni yıl arasında, haber yayın izni olan süreli yayınlara haberler yeterli gelmediğinde, haber yayınlamak başarılı olabilir ama böyle dönemler insanların gazeteleri çok fazla takmadığı (ilişmediği) anlamına da gelebilir.
Zamanlama öyküleri (Günlük öyküler), hafta sonu boyunca ara verebilmeleri, pazartesi sabahının gazetelerine hazır olmaları bakımından başarılı olabilirler; özellikle de hayır işleri hakkındaki hikayeler ve diğerlerine rağmen, gazeteciler ilaveten bazı ek araştırmaları ve kendi kendilerinin haberciliğini kapsayabilirler, yine de iyi bir hafta sonu olması görevli basın çalışanının başarısına bağlı olarak değişecektir.
RÖPORTAJLAR
Röportajlar; otomobilcilik, bahçıvanlık ya da gezi gibi düzenli bir serinin parçası olabilir ya da arka plandaki gelişmeleri sağlayarak haberlerin yayın süresini destekleyebilirler. Röportajların yayın alanı reklam için bir araç olabilir.
Ayrıca, konu hakkında yetkili bir görüşe sahip olanların, özel bir bilim dalında makaleler yazıp, seçkin insanlarla ya da uzmanlarla konuyu derinlemesine ele almak için imkanları vardır.
Genel basında, bu gibi örnekler ekonomi, sağlık konularında, nadiren politikayla ilgilidir; ama sektörel süreli yayınlarda, editörler kendi alanlarında seçkin işletmelerden katkı yazısı isteyebilirler.
Halkla ilişkiler uygulayıcısı müşteri veya işveren için böyle bölümleri başkasının adına yazabilir.
Uzman insanlarla yapılan görüşmeler, çoğunlukla iyi bir röportaj materyali ihtiyacını karşılar. Sektörel süreli yayınlar, çoğunlukla yeni bir projedeki gelişmelerle ya da yeniliklerle ilgili röportajları içermekten memnundurlar.
Bu durum başlangıçtaki haber değeri kaybolduktan çok sonra, basında yeni bir çabanın gelişmesini muhafaza etmede çok değerli bir imkandır.

Röportajlar, haberin değerini arttırmaktan çok daha fazlasını yaparlar, ayrıca basının ilgisini devam ettirirler.
Mevcut bir ürünün ya da hizmetin haber değerini muhafaza etmek zordur. Üretimde önemli olaylar, bir hizmetten milyonda bir faydalanan yolcu ya da büyük yeni anlaşmalar ilgiyi sürdürebilir ama böyle hikayelerin de kendi sınırlılıkları vardır.
Bununla birlikte, sıradan bir görüş ya da araştırma haber koverajında önemlidir. Tatil sektöründeki bir kuruluş için; tatil köşelerine yazan ve aynı zamanda tatiller hakkında yayın yapan gazeteciler, kuruluşun ürünlerinin, son fiyatlarının ve ayrıca onları deneme imkanlarının farkında olmalıdırlar.
Aynı durum; otomobilcilik köşelerinde, yeni aracın deneme sürüşlerini anlatmayı sağlayanlar ve diğer sektörlerdeki kuruluşlar içinde geçerlidir.
Bölgesel ve yerel gazetelerdeki haber koverajını arttırmak için, sektörel basının serbest çalışan yazarları ürünü denemek için davet edilmelidir. Alternatif olarak yerel bayiler ya da distrübütörler, bölgesel ve yerel gazetelerde otomobilcilik yazarlarına deneme sürüşü imkanı tanınmalıdır.

Bazı bölgesel ve yerel gazeteler ayrıca bir satış parçası olarak algılanmaması şartıyla, zorunlu olarak reklamın yanında olması beklenmeden, halkla ilişkilerin oluşturduğu röportaj materyallerinin değerini arttırırlar.

Böyle materyaller yerel yapının farkındalığını arttırmak için kullanılırlar ve belirli bir alanda uzman yerel yönetici imajının değerini arttırırlar.
Röportaj makaleleri kuruluş tarafından karar verilen özel bir konu hakkında olmadıkça; gazeteler, kuruluşla ilgili ya da kuruluşun ürünleri ile ilgili referanslarla, makaleye itiraz edebilirler.

Makaleler tüm değerler sistemini, tarafsız uzman görüşü ile sağlar ve makalede belirtilen haberi yazan gazetecinin imzası şartıyla kuruluşun itibarı ile ilgili intiba bırakır.
FOTOĞRAFLAR
Basın tarafından kullanılan iyi bir fotoğraf, işveren ya da müşteriye avantaj sağlar.

Broşürlerin ya da reklamcılığın pazarlamaya dayalı fotoğrafçılığı genellikle ürüne odaklanır, gazeteler genel olarak eylem fotoğraflarını tercih ederler.
Faydasız ürün görüntülerinin yerine ürünü kullanan modellerle bir fotoğraf toplantısına zaman harcayarak yarar sağlayacak.
Fotoğraflarda klişelerden kaçınmak gerekir.

Modeller herhangi bir özel renk ya da cinsiyette olmak zorunda değil, sekreterler kadın olmak zorunda değil ve ev işleri bundan böyle bayanlara özel bir alan değil.

Fotoğraflarda kuruluşun görevlileri de kullanılabilir.
Fotoğraflarda hedef kitleye özel dikilmiş kostümler giydirilebilir;
modeller, laboratuvar çalışanları, doktorlar ya da veteriner cerrahları için beyaz önlük;
bir depo ya da endüstriyel uygulamalar için kahverengi ya da mavi önlük
farklı uygulamalar için takım elbiseler gibi.
Gazeteler; yan yana dizilmiş kişilerden oluşan sürü fotoğrafı türünden nefret ederler. Fotoğraflarda insanlar, kurumun aktiviteleri hakkında bir şeyler anlatan sıradan bir durum içinde olmalıdırlar.
Bu ayrıca, bir uçakta havayolu amirinin kaptan koltuğunda olması ya da bir gemi şirketinin başkanının kaptan köşkünde olması gibi bireylerin fotoğraflarında da işe yarar.

Karışık motifli, ekoseli takımlar ve kravatların olduğu fotoğraflar çoğaltılırken probleme neden olurlar. Farklı bir görüş açısı, 'havada asılı bulut yükleri' gibi yaratıcı fotoğraflar sağlayabilir.
İyi bir fotoğrafçı, gazetelerdeki resim editörleri tarafından takdir edilir.
Müşterinin ihtiyaçlarını değerlendirdiğinde çok miktarda değerli tavsiyeler verebilmelidir.
Böyle insanlar; kısa sürede ve karşılamalar için hazırlıklarda gerekli etkiyi sağlamayı bilirler.

Fotoğrafçıların uzmanlıkları oldukça farklıdır. Öncelikli görevi düğün fotoğrafçılığından ibaret olanlar, mimarı açıdan yaratıcı çekimler için donanımlı olmayabilirler.
İyi fotoğraf ya da fotoğrafçı en pahalısı olmak zorunda değildir. Birçok yönetici, fotoğrafçıları uzmanlık alanları ile ilgili verilen detaylara göre listeler. Eğer ihtiyaç duyulan fotoğrafçı merkez bürodan çok uzak bir kasabadaysa, seyahat ve geçim masraflarını ödemekten kaçınılır.

Halkla ilişkiler birimi, çoğunlukla yerel haberleri ve fotoğraf ajanslarını kullanır.
Geleneksel fotoğrafçılık medyası, CD malzemesi, internet aracılığı ile yayınlananları kontrol eden medya, ihtiyaçlarına en uygun olanlarıdır.
Gazete fotoğrafçıları çoğunlukla denetim ya da gözetim olmadan, şipşak çalışırlar. Onlar çok önemli insanların (vip) trenden adımını atması gibi bir anı yakalamaya alışkındırlar.
Dijital fotoğrafçılık birçok yönden bu durumların hepsini değiştirdi ama bunun avantajları ve dezavantajları vardır.

Düşük kalitede ekipmanların kullanılması, yüksek çözünürlüklü, bozulmamış kopyalama gerektiği için riskli olur.
Avantajları, materyalin işlenme süresini ve eğer e-mail kullanılırsa da dağıtımın zamanını azaltmasıdır. Görüntüler, en düşük maliyetle dakikalar içinde milyonlarca alıcıya gönderilebilir. Ayrıca eski görüntüleri muhafaza etmek ve dosyalamak daha kolaydır.
FOTOĞRAFLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER
Fotoğrafları işleme koyarken, baskıya gönderirken ve bir kolleksiyonu muhafaza ederken; dikkate almanız gereken birçok ayrıntı vardır.
Fotoğraflara isim verin, görüntülerin depolandığı CD’leri içeren dosyaların dışına da verilen başlıkların bir kopyasını koyun.
Referans numarası ile fotoğrafın kaydını tutun, böylelikle tekrar düzenlemek daha kolay olur.
Renkli fotoğraf filmleri için özel saklama dosyaları temin edin.
Eğer siyah beyaz fotoğraflar, renkliler kadar gerekliyse; renkli film negatiflerine ek olarak siyah beyaz film negatiflerini kullanın. Birçok gazete renkli fotoğrafların çıktılarını kabul edecektir ama renkli negatifler daha iyi kopyalama sağlarlar. Siyah beyaz renkteki baskı günümüzde eskiden çok daha iyi bir durumdadır yani siyah beyaz fotoğraf hala yepyenidir (canlı) ve daha iyi kontrast (zıtlık) sağlar.
İyi, yüksek çözünürlüklü materyal internet aracılığıyla ya da bir CD’den de sağlanabilir ancak yüksek kalitede çoğaltma için yeterli çözünürlükte olduğuna emin olunmalıdır.
Gazeteler ya da dergilere fotoğrafları belirleme de, çözünürlükleri yeterince iyi olmayan ucuz dijital fotoğraf makinalarından uzak durun.
Portre fotoğrafları için siyah beyaz ya da renkli fotoğrafların 10X8 inchlik, 8x6 inch’ten daha küçük alana sahip olanı, hatta 5x4 inchliği yeterli olacaktır.
Fotoğrafların ve filmlerin postalanırken eğilip bükülmesini önlemek için her zaman stokta destekli karton zarflar olmalı.
Fotoğrafçılar, işlerindeki telif hakkını saklı tutarlar; fotoğrafların tekrar basım maliyetinin belli olması önemlidir.

Bazı halkla ilişkiler uzmanları, fotoğrafçıya görev verirken bütünüyle telif haklarını satın almak için çabalarlar ve proof (prova) baskı ya da kontak baskının her ikisini gördükten sonra hangi görüntüyü kullanmak istediklerine karar verebilirler.

Eğer basın bültenleri için bir takım fotoğrafların yedekleri gerekliyse; telif haklarını almak, toplantı ve baskı maliyetini ödemekten çok daha pahalı olabilir.

Eğer farklı ve kapsamlı materyallerin kullanımı gerekliyse, telif hakkını satın almak için uğraşmaya değebilir.
Hazırlayan
Emine HAPELOĞLU

eminehapeloglu@gmail.com


Fotoğraflar, işlev gösterecekleri yeri alırlar.
Görseller, basitçe bir noktayı vurgulayarak dikkati sayfanın o bölümüne çekerler.
Renk, ekstra bir derinlik sağlar ve ilgi çeker.
Ayrıca gazeteler;
yönetim grubunun önemli üyeleriyle yapılan röportajları,
ürünün varacağı yer ile ilgili daha çok hedef yazılarını,
bir ürün incelemesini
ürün hakkında bir eleştiri yazısını
sektörel bir gelişime dair
makaleleri içerirler.
Mutluluk ile ilgili fotoğraflar, güler yüzlü tüketiciler; bir ipoteği ya da bir hayat sigortası poliçesini tasvir edemezler.
Önemli olan istikrar ve uzun ömürlülüktür; hem kuruluşun tarihini gözler önüne serer, hem de kurumu tanıtmaya kesin bir şekilde yardım eder.
Halkla ilişkiler fotoğrafçılığını organize etmek diğer türlere göre daha zordur. Yeni bir ürünün fotoğrafları, yeni bir binanın içi ya da yönetim kurulunun grup fotoğrafı, çoğunlukla aydınlatmak için zaman harcamayı gerektirir, bu sebeple bir tek her şeyin iyi görüntülenmesi için değil, ayrıca yansıyan görüntülerden ve beklenmedik gölge alanlarından kaçınmalıdır.
Full transcript