Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

BIONIKA 2012

INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA II sem.
by

Kasia Lis

on 17 September 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of BIONIKA 2012

BIONICZNE PROTEZY Co to jest bionika i czym się zajmuje? BIONIKA Bioniczne oko
polega na wszczepieniu do wnętrza oka mikroskopijnych elektrod, które przekazują impulsy prosto do mózgu Jak to jest zrobione?
Cały system składa się z trzech elementów:
okularów z wbudowaną kamerą
jednostki centralnej
elektrod Okulary przechwytują obraz w zasięgu obiektywu w rozdzielczości 5 megapikseli. Jednostka centralna przekształca otrzymany obraz tak, aby móc go "narysować" przy pomocy 100 jednobarwnych kropek.
Elektrody zaś odpowiednio stymulują nerwy, aby mózg "zobaczył" obraz w zasięgu okularów. Bibliografia
http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,7732941,Bioniczne_oko_od_Bionic_Vision___szansa_na_odzyskanie.html

http://www.tvn24.pl/internet-hi-tech-media,40/pierwszy-krok-ku-cyberprzyszlosci-udane-wszczepienie-bionicznego-oka,274043.html

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/12531

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bionika

http://pl.wikipedia.org/wiki/Velcro

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zastosowanie_ultrad%C5%BAwi%C4%99k%C3%B3w_w_medycynie

http://www.inzynieria-biomedyczna.com.pl/biomechanika/193-bioniczne-protezy.html

http://gizmodo.pl/bioniczna-proteza-biom-nasladuje-naturalny-ruch-stopy/

http://www.inzynieria-biomedyczna.com.pl/biomechanika/136-inteligentna-stopa-bioniczna.html Eksperyment Naukowcy z Australii zaprezentowali szansę na przywrócenie wzroku milionom niewidomych ludzi.
Udało im się wszczepić pacjentce pierwsze bioniczne oko, czyli hybrydę normalnego ludzkiego organu i elektrod. Kobieta może już dostrzec kształty.

"Ulepszona" kobieta to Dianne Ashworth, która cierpi na dziedziczne barwnikowe zwyrodnienie siatkówki. Przez chorobę do tej pory nie widziała prawie nic.

Dzięki bionicznemu oku Ashwort jest w stanie zobaczyć poruszające się przed nią kształty. Implant jest prototypem elektronicznej siatkówki i składa się z 24 elektrod wszczepionych tuż pod biologiczną siatkówką. Impulsy do elektrod biegną przewodem poprowadzonym od dna oka do "wyjścia" tuż za uchem i dalej do specjalnej aparatury laboratoryjnej. Oko składa się z chipu umiejscowionego z tyłu oka podłączonego do mini-kamery video wbudowanej w okulary noszone przez osobę niewidomą. Obrazy sfilmowane kamerą przesyłane są do chipa, który przekształca je w impulsy zrozumiałe dla mózgu.

Urządzenie zostało skonstruowane na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore. (od gr. bios – życie i mimesis – naśladować; inne nazwy: biomimetyka, biomimikra, inżynieria bioniczna) – interdyscyplinarna nauka badająca budowę i zasady działania organizmów oraz ich adaptowanie w technice (zwłaszcza w automatyce) i budowie urządzeń technicznych na wzór organizmu. W medycynie bionika oznacza zastępowanie lub wspomaganie różnych organów i części ciała urządzeniami, które bardzo dobrze naśladują naturalne funkcjonowanie, w przeciwieństwie do protez. Stara się poznawać i wykorzystać procesy sterujące działaniem organizmów w różnych działach techniki, głównie w automatyce, elektronice i mechanice.


Patenty przygotowane przez naukowców wykorzystują rozwiązania występujące w naturze.

Opracowanie nowych rozwiązań dzięki biomimetyce pozwoli na zmniejszenie przypadkowości w badaniach naukowych oraz umożliwi łatwiejsze generowanie nowych rozwiązań. Patenty biologiczne Każdy projektant, czy uczony, może uzyskać patent. Prawo do niego ma firma, która ten patent odkryła i go zgłosiła. Sposoby badań prowadzących do nowej technologii

studiowanie zasad organizacyjnych społecznego zachowania organizmów, takich jak stadne zachowanie
ptaków, pszczół lub
mrówek. naśladowanie naturalnych metod wytwarzania związków chemicznych, by utworzyć nowe imitowanie mechanizmów znalezionych w naturze PRZYKŁADY
biomimetyki Ssaki ultradźwięki Są wykorzystywane przez istoty żywe, wiele gatunków posługuje się nimi w celu
Na przykład większość nietoperzy wytwarza ultradźwięki krtanią i emituje je przez pysk lub nos.

Wieloryby używają ich do echolokacji w podobny sposób jak to się odbywa w technice morskiej. Dzięki temu mogą namierzać ławice ryb lub plankton. Najdoskonalszy zmysł echolokacji posiadają delfiny. Na ich głowach znajduje się rezonator pozwalający na generowanie precyzyjnie ukierunkowanego strumienia ultradźwięków. Jednocześnie ogromne mózgi delfinów są w stanie przetworzyć uzyskane w ten sposób dane w trójwymiarowy model otoczenia.. Ssaki te wykorzystują swoje zdolności podczas polowania. Mogą odnaleźć ukryte pod piaskiem zwierzęta. Niektórzy biolodzy uważają, że delfiny wykorzystują silne ultradźwięki również do ogłuszania swoich ofiar. Zastosowanie w medycynie Za pomocą urządzenia generującego i rejestrującego fale ultradźwiękowe (ultrasonograf) można uzyskać obraz narządów wewnętrznych.
Ultrasonografia (USG) to badanie narządów wewnętrznych za pomocą fal ultradźwiękowych. Metoda diagnostyczna jest oparta na zjawisku echa ultradźwiękowego. Informacje uzyskane tą metodą mogą być przedstawione na ekranie oscyloskopowym w postaci impulsów lub w postaci obrazu rozkładu tkanek normalnych i patologicznych.
Ultrasonograf holograficzny (ultradźwiękowy),
biopsja pod kontrolą USG,
badania serca (echokardiografia),
badania naczyń krwionośnych metodą ultrasonografii wewnątrznaczyniowej
w badaniach prenatalnych. zastosowanie
diagnostyczne zastosowanie terapeutyczne W urologii zastosowanie metody litotrypsji polega na zogniskowaniu wiązki ultradźwięków na kamieniach nerkowych w celu ich skruszenia.
W okulistyce do operacji zaćmy tzw. metodą fakoemulsifikacji. Fale ultradźwiękowe rozbijają zmętniałe jądro soczewki, którego kawałki zostają zasysane - usuwane z oka. Zabieg jest szybki, bezbolesny, lecz oczywiście jak każdy zabieg obarczony ryzykiem powikłań.
W fizykoterapii echolokacji. w medycynie Postęp technologiczny, a także naukowy otworzył nowy rozdział w historii, w którym praktycznie każdy uszkodzony narząd można wymienić na nowy, opracowany przez bioników, skonstruowany przez inżynierów, a wzorowany na milionach lat ewolucji człowieka. Naukowcy nie szukają nowych rozwiązań konstruktorskich dla kończyn, serca czy oka - pilnie podpatrują naturę, analizują strukturę anatomiczną człowieka i jak najwierniej starają się ją odtworzyć za pomocą materiałów biomedycznych. Sztuczne mięśnie Często w wyniku chorób dochodzi do uszkodzenia tkanki mięśniowej. W laboratoriach wytworzono już pierwsze sztuczne mięśnie. Jest to niewątpliwie pierwszy krok ku pomocy ludziom z uszkodzonym narządem ruchu.
Nowy typ sztucznych mięśni zbudowany został ze skręconych włókien węglowych nanorurek, dzięki czemu cechuje je ogromna twardość i wytrzymałość, a także lekkość (1 cm³ waży zaledwie 1,5 miligrama). Ich mechanizm jest oparty o działanie naturalnych mięśni - pod wpływem prądu elektrycznego rozszerzają się (aż o 220%), cały proces trwa milisekundy, a co ważne, ich długość nie zmienia się w ogóle. Warto też zaznaczyć, że mięśnie wykorzystują aż 70% energii, która zostaje im dostarczona. Sztuczne serce Powstało już w pełni sztuczne serce, pracujące całkowicie samodzielnie. Zostało wynalezione przez firmę Carmat, założoną przez grupę EADS, zajmującą się przemysłem zbrojeniowym i kosmicznym. Bioniczna proteza ręki Implanty uszu Implantu ślimakowego (CI) jest to chirurgicznie wszczepione elektroniczne urządzenie, które daje poczucie dźwięku dla osoby, która jest całkowicie głucha lub słabosłysząca. Elektroda części wewnętrznej umieszczona w ślimaku bezpośrednio pobudza nerw słuchowy, wywołując wrażenia słuchowe. Inteligentna stopa Jest to elektroniczna stopa protetyczna z włókna węglowego z siłownikiem sterowanym mikroprocesoremi zasilanym zewnętrzna baterią.

Naśladując działanie stopy, kostki, ścięgna Achillesa, łydki i tkanek miękkich, dostarcza dokładnie takich ilości energii jakie są potrzebne, aby proteza była tak efektywna jak prawdziwa kończyna.

Jest ona wyposażona w system czujników znajdujących się w stopie i dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, które odbiera sygnały możliwe jest samoistne ustawienie się protezy w zależności od warunków podłoża. Bibliografia
http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,7732941,Bioniczne_oko_od_Bionic_Vision___szansa_na_odzyskanie.html

http://www.tvn24.pl/internet-hi-tech-media,40/pierwszy-krok-ku-cyberprzyszlosci-udane-wszczepienie-bionicznego-oka,274043.html

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/12531

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bionika

http://pl.wikipedia.org/wiki/Velcro

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zastosowanie_ultrad%C5%BAwi%C4%99k%C3%B3w_w_medycynie

http://www.inzynieria-biomedyczna.com.pl/biomechanika/193-bioniczne-protezy.html

http://gizmodo.pl/bioniczna-proteza-biom-nasladuje-naturalny-ruch-stopy/

http://www.inzynieria-biomedyczna.com.pl/biomechanika/136-inteligentna-stopa-bioniczna.html DZIĘKUJE ;)
Full transcript