Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Historia Street Art-u

No description
by

Paweł Chrobok

on 29 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Historia Street Art-u

Street Art
Historia Street Art-u
Starożytne graffiti
Historia Street Art-u
,,Świat"
Katowice
Wrocław
Definicja
– brytyjski artysta graffiti urodzony w 1974 roku w Yate blisko Bristolu w Anglii. Jego prace pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie.
Banksy używa różnych technik do przekazywania swoich wiadomości, najczęściej humorystycznych lub związanych z polityką. Jego oryginalna forma sztuki ulicznej, łącząca ze sobą graffiti i charakterystyczną technikę szablonową oraz odważne i często bardzo ryzykowne umiejscowienie prac, zyskała uznanie artystów i została zauważona przez media.
Vlepka
- mała, samoprzylepna forma plastyczna, tworzona z myślą o ingerencji w przestrzeń publiczną. Przylepiana na ogół bez zezwolenia, przez co traktowana jako wandalizm. Początkowo była to naklejka zawierająca rysunek (grafika, fotomontaż, zdjęcie), tekst, albo jedno i drugie.
Subvertising
– działanie wymierzone najczęściej w reklamę (rodzaj antyreklamy), bywa uznawane za wandalizm jednak za działaniem tym stoi zwykle pewna filozofia. Subvertising polega na ingerencji w pierwotną semantykę, zakłóca, podważa pierwotny przekaz. Taka reinterpretacja (przekształcenie) zachowuje i wykorzystuje pierwotny kształt i wygląd (jest to więc jedynie swego rodzaju podłączenie się do medium przekazu, jego przechwycenie), jednak dodaje też nową treść, nowe przedstawienie, nowy obrazek lub nowy napis a co za tym idzie daje w efekcie nową wymowę niezamierzoną przez oryginał albo nawet całkowicie mu przeciwną
Szablon
Banksy
-technika malarska typowa dla street artu. Do malowania wykorzystuje się matryce (również nazywane szablonami), wycięte zazwyczaj w tekturze lub grubej folii, które przykłada się do malowanej powierzchni, a następnie pokrywa farbą. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu farbę w sprayu, można jednak nakładać farbę również pędzlem lub wałkiem. Techniką tą można wykonać zarówno proste, jednokolorowe prace jak i prace bardziej skomplikowane, wymagające wykonania wielu matryc i dokładnego zaplanowania kolejności nakładania farb.
Jednym z bardziej znanych artystów posługujących się tą techniką jest Brytyjczyk - Robert Banks (Banksy).
Poza wartością estetyczną, szablony często niosą ze sobą przekaz o wydźwięku politycznym lub społecznym.
W Polsce szablony zostały po raz pierwszy użyte do walki politycznej w czasie niemieckiej okupacji, kiedy za ich pomocą Polacy nanosili na mury i pomniki m.in. kotwicę - Znak Polski Walczącej.
Graffiti
– nazwa zbiorcza dla różniących się tematem i przeznaczeniem elementów wizualnych, np. obrazów, podpisów lub rysunków, które są umieszczane w przestrzeni publicznej lub prywatnej za pomocą różnych technik. Zazwyczaj tworzone jest anonimowo i bez odpowiednich zezwoleń lub – rzadziej – za zgodą albo na zamówienie właściciela pomalowanego obiektu, jak np. graffiti „Łobez – plan miasta” wykonany przez miejscowych twórców.

Graffiti, szczególnie nielegalnie umieszczane w przestrzeni publicznej, przez jednych traktowane jest jako akt wandalizmu, przez innych – jako forma sztuki.
Happening
(z ang. „dzianie się”, „zdarzenie”) – zorganizowane wydarzenie o charakterze artystycznym, ograniczone czasowo, mające swoją dramaturgię, tworzącą logiczną narrację, lub zestaw znaków: haseł, obrazów, gestów, przedmiotów, postaci w przestrzeni.
Szablon luksusowy
Street art – dziedzina sztuki tworzona w miejscu publicznym, najczęściej "na ulicy" w formie bezprawnej ingerencji. Termin zawiera w sobie tradycyjne graffiti, lecz często jest użyty dla odróżnienia aktywności artystycznej w przestrzeni miejskiej od wandalizmu.
Plakat
-Druk jednostronny dużego formatu, o charakterze propagandowym lub reklamowym (nigdy wyłącznie informacyjnym), służący do umieszczania w stałych, publicznych miejscach.
Plakat tym różni się od afiszu, że nie jest wykonany ze składu, lecz w całości stanowi formę graficzną. Zadrukowywany jest z reguły na całej powierzchni papieru i najczęściej posiada bogatą kolorystykę. Elementy graficzne co najmniej dorównują informacji tekstowej, z reguły jednak dominują. Napisy są często przetworzone artystycznie.
O ile typowy afisz, jako druk czysto informacyjny, jest zazwyczaj jedynie rodzajem rzemiosła, to forma plakatu jest również jedną z dziedzin sztuki.
Do druku plakatów służy produkowany wyłącznie w tym celu papier plakatowy.
Pierwotnie mianem graffiti określano anonimowe napisy i rysunki, wyryte na murach starożytnych miast takich jak Pompeje czy Rzym, zazwyczaj o treści politycznej, nierzadko zabarwionej humorem.

Na początku był Nowy Jork
Współczesne graffiti kojarzone jest przede wszystkim z dwudziestowieczną przestrzenią miasta i traktuje się je jako rodzaj sztuki lub częściej działania artystycznego w miejscach publicznych, obejmującego wszystkie style. / (tagi, napisy, wrzuty, rysunki, szablony)
Miastem które na zawsze połączyło graffiti ze sztuką był Nowy Jork.
Śmiej się, Warszawo !
Pojawienie sie graffiti w polskiej przestrzeni miejskiej wiązało się ze ściśle zaplanowaną strategią Komendy Głównej Armi Krajowej.
Jednostką realizującą bezkrwawą walkę uliczną zpropagandą okupanta była Organizacja Małego Sabotażu ,,Wawer"
Solidarnościowe graffiti
Plastycy należący do opozycji skupili się wokół kościoła, który zapewniał im przestrzeń do aktywnośći artystycznej. W parafiach organizowano wystawy, w okresach światecznych, sczególnie z okazji Wielkiej Nocy.
W czasie stanu wojennego studenci Państwowej Wyższej Szkoły Plastycznej we Wroclawiu wykorzystali szablony do kreacji artzinu. Z użyciem szablonu reprodukowali i modyfikowali z dadaistycznym zacięciem ,,poważne" dzieła sztuki.
Happeningi Pomarańczowej Alternatywy
,,Geneza polskiego graffiti związana jest , choćby i pośrednio z solidarnościową walką bez przemocy, z humorem Pomarańczowej Alternatywy"
Maluj mury
Hasło Majora ,,Maluj mury" wielokrotnie realizowane w czasie happenningów zaktywizowało młodych sympatyków do powielania w przestrzeni miejskiej surrealistycznych kolorowych napisów a przede wszystkim krasnali.
Szablonowe graffiti w galerii
Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku graffiti stało się dominującym elementem polskich miast. Miasta na zachodzie i wschodzie Europy - Rzym i Praga, Warszawa i Londyn - są tak samo zamalowane od dołu kolorowymi zygzakami, napisami czy rysunkami.
Awangardowe korzenie?
Istotną zmianą jaka zaszła w szeroko rozumianym graffiti w ostatnich dekadach XX wieku jest to że po raz pierwszy graffiti zaczęło być postrzegane w kategoriach sztuki.
Full transcript