Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Untitled Prezi

No description
by

Projekt Biologia

on 23 May 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Untitled Prezi

-wystąpienie objawów sugerujących chorobę AIDS takich jak: •przewlekłe powiększenie węzłów chłonnych (zwłaszcza szyjnych, karkowych, nadobojczykowych),
•nocne poty,
•gorączka o niewyjaśnionej przyczynie,
•niewyjaśniona utrata wagi ciała,
•przewlekła biegunka

-nietypowe zmiany skórne powodują dyskwalifikację do czasu wyjanienia ich przyczyny

-6 miesięcy od powrotu z rejonów, gdzie endemicznie wystpują choroby tropikalne i malaria, (jeli nie wystąpiły w tym okresie objawy choroby)

-2 lata od potwierdzonego wyleczenia brucelozy i gorczki Q

-3 lata po zakoczeniu leczenia i braku objawów malarii PODARUJ KOMUś ŻYCIE! Transplantologia & Krwiodawstwo Dziękujemy za uwagę! http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ludwik_Hirszfeld1.jpg Historia krwiodawstwa Dawstwo szpiku kostnego Transplantologia Dawstwo narządów Prezentacja stworzona przez
uczniów klasy II B Gimnazjum
nr23 we Wrocawiu, w składzie:
#Agnieszka Kielar,
#Maja Micewicz,
#Agnieszka Smolnicka,
#Emilia Guth,
#Aleksandra Koszkul,
#Piotr Teplicki Polski wkład w krwiodawstwo organizacje promujące i harytatywne busy i autokary do oddania krwi plakaty i ulotki reklamowe reklamy internetowe i telewizyjne Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Straży Miejskiej Wrocławia zorganizował i przeprowadził akcję „Bądź Trendy – PODZIEL SIĘ SZPIKIEM”. http://www.smwroclaw.pl/index.php/ogloszenia/342-podziel-sie-szpikiem Gwiazdy TVP na rzecz akcji krwiodawstwa
Najbardziej znani dziennikarze sportowi Telewizji Polskiej zagrają na warszawskim Torwarze w turnieju piłkarskim. Impreza odbędzie się w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Twoja krew – Moje życie” realizowanej przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowe Centrum Krwi. http://sport.tvp.pl/3449986/inne/rozmaitosci/aktualnosci/gwiazdy-tvp-na-rzecz-akcji-krwiodawstwa W Polsce oddawanie krwi stało się popularne od około 1945 roku (koniec II wojny światowej). "Oddając krew - darujesz życie" - to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od ponad 50 lat - od czasu, gdy PCK zajął się organizacją i propagowaniem honorowego krwiodawstwa oraz uświadamianiem znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.

„Drodzy Krwiodawcy, jesteśmy Wam wdzięczni za Wasze poświęcenie oraz wkład w istnienie Ruchu HDK. Krwiodawstwo to dla Was satysfakcja, a dla potrzebujących Waszej krwi - szansa i bezcenny dar życia. Dziękujemy.” http://pck.org.pl/bydgoszcz/odpal.php?katalog=krwiodawstwo&plik=pojecia.php Podaruj komuś życie!
Krwiodawstwo i transplantologia. http://www.nndb.com/people/698/000091425/ 1901- odkrycie dwóch antygenów
i wyróżnienie 3 grup krwi: A, B i 0 1930- Nagroda Nobla 1940- odkrycie wraz z A. Wienerem
czynnika Rh (Rhesus) Stwierdzenie istnienia
konfliktu serologicznego odkrycie praw dziedziczenia grup krwi nazwanie grup krwi:
O, A, B i AB oznaczenie czynnika Rh Jak Polacy dzisiaj uczestniczą w krwiodastwie: Polacy którzy mieli wkład w krwiodawstwo:
Ludwik Bierkowski

Marian Krzykowski
Ludwik Hirszfeld Władysław Banin-Świątkowski Transplantologia i krwiodawstwo a Religie Bibliografia:
*Internet
*wiedza własna
*"Transfuzjologia kliniczna" J. Korsak i M. Łetowska Ludwik Hirszfeld Religie popierające transplantologię i transfuzję krwi:
• Kościół katolicki
• Kościół anglikański
• Kościół protestancki
• Kościół luterański
• Kościół metodystów
• Kościół adwentystów
• Kościół baptystów
• Kościół prawosławny
• Kościół judaistyczny
• Islam
• Buddyzm
• Hinduizm
• Agnostycyzm Religie sprzeciwiające się transplantologii i transfuzji krwi:
• Szintoizm
• Świadkowie Jehowy
• Romowie Przeciwwskazania do oddawania krwi: -okres miesiączkowania i do 3 dni po zakończeniu

-7 dni po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu przewodowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych

-do następnego dnia po leczeniu zęba

-6 miesięcy w przypadku większych operacji i innych zabiegów medycznych wykonywanych sprzętem wielokrotnego użytku i przebiegających z naruszeniem skóry lub błon śluzowych

-6 miesięcy po wykonaniu tatuażu, zakładaniu kolczyków, itp

-6 miesięcy od zabiegu akupunktury (chyba, że została wykonana igłami do akupunktury jednorazowego użytku przez wykwalifikowanego lekarza)

-6 miesięcy od kontaktu z obcą krwią (kontakt śluzówki z krwią lub ukłucie igłą)

-czas do pełnego wyleczenia w przypadku ostrych chorób Rodzaje krwiodawstwa: Każda osoba w dobrym stanie zdrowia w wieku 18 – 50 lat może zostać dawcą szpiku. Metoda pobrania szpiku zależy od decyzji dawcy. Pobieranie krwiotwórczych komórek macierzystych, czyli szpiku, może odbyć się w dwojaki sposób. Poprzez:
pobranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej (zabieg trwa w sposób ciągły 3-4 godziny)
pobieranie szpiku z talerza kości biodrowej (zabieg trwa 60-90 min) Zalety pobrania komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej w porównaniu do pobrania szpiku:
aparatura jest podobna do tej w stacjach krwiodawstwa, która służy do pobierania płytek krwi od dawcy
możliwość pobrania materiału przeszczepowego bez potrzeby zastosowania znieczulenia ogólnego, co stanowi mniejsze obciążenie dla dawcy
możliwość wykonania zabiegu w warunkach ambulatoryjnych, gdyż dawca zgłasza się do Kliniki Hematologicznej jedynie na czas wykonania zbiegu
po wykonanym zabiegu dawca komórek krwiotwórczych może udać się do domu. Narządy pobiera się od osób w wieku 5-70 lat, głównym czynnikiem kwalifikującym do zostania dawcą narządów jest ich stan biologiczny i brak rozległej miażdżycy. W przypadku dzieci decyzja podejmowana jest przez rodziców lub opiekunów prawnych. Transplantologia w Polsce https://www.dawca.pl/aktualnosci/24711,nowe-urzadzenie-zrewolucjonizuje-transplantologie Na Oxford University powstało urządzenie, które przez 24 godziny podtrzymuje pracę wątroby przeznaczonej do przeszczepu. Znajdujący się poza organizmem człowieka organ funkcjonuje tak, jakby nadal w nim był. Dzięki takiemu rozwiązaniu liczba organów dostępnych do przeszczepów powinna znacząco się zwiększyć.

Obecne techniki pozwalają na przechowywanie wątroby poza ciałem człowieka przez maksymalnie 12 godzin. Organ przechowywany jest w specjalnym roztworze w obniżonej temperaturze, co niejednokrotnie prowadzi do jego uszkodzenia. W sobotę 9 lutego po raz trzeci w Wiśle oraz po raz pierwszy w Szczyrku odbył się Bieg po Nowe Życie – impreza promująca ideę transplantacji narządów. Ambasadorem przedsięwzięcia jest Przemysław Saleta, który oddał nerkę swojej chorej córce. W imprezie wzieli udział znani i lubiani aktorzy, muzycy, tancerze, dziennikarze i sportowcy, a także osoby, którym transplantacja dała "nowe" życie oraz przedstawiciele sponsorów. http://eurosport.onet.pl/zimowe/biegi/bieg-po-nowe-zycie-gwiazdy-mowia-tak-transplantolo,1,5417135,wiadomosc.html O 13.00 na stadionie Polonii w Warszawie "Gra o życie" - wielki mecz charytatywny na rzecz transplantologii. W piłkę nożną zagrają drużyny Dziennikarzy i Gwiazd. Kapitanem zespołu gwiazd będzie premier Donald Tusk.
Dochód z całej imprezy zostanie przekazany na rzecz Unii Medycyny Transplantacyjnej oraz oddziału chirurgii transplantacyjnej w Centrum Zdrowia Dziecka. http://www.news.portalisko.pl/news/view/26162/_warszawa_gra_o_zycie___wielki_mecz_charytatywny_na_rzecz_transplantologii Stowarzyszenia i organizacje charytatywne w Polsce:
Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej
Poltransplant
Daj Życie Po Życiu
Polskie Stowarzyszenie Sportu Po Transplantacji Ciekawostki: Polacy działają!!! Reszta osób możze spokojnie oddacć krew!!! ;) Zgodnie z prawem polskim, obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza, iż w przypadku braku sprzeciwu, uznaje się daną osobę potencjalnym dawcą narządu. Jednak w Polsce jak i na świecie promuje się noszenie oświadczenia woli, które jest wyrażeniem woli osoby, który taki dokument posiada.

Trzeba stanowczo podkreślić, że oświadczenie woli jest wyłącznie drukiem informacyjnym i jego podpisanie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji wśród rodziny, znajomych, przyjaciół by wyrazić swoją wolę oraz chęć oddania narządów po śmierci. W przypadku nerek, płatów wątroby, szpiku kostnego i krwi można wykonać przeszczep od osoby żyjącej. Sytuacja taka ma najczęściej miejsce wśród osób spokrewnionych. W przypadku osób innych niż spokrewnione w linii prostej, rodzeństwa, osób przysposobionych lub małżonków do pobrania transplantatu wymagana jest zgoda sądu rejonowego. Zasada ta nie dotyczy przeszczepiania szpiku i innych szybko regenerujących się tkanek. Potencjalny dawca informowany jest o ewentualnym ryzyku związanym z zabiegiem oraz poddawany szczegółowym badaniom celem określenia zgodności immunologicznej oraz klinicznego stanu zdrowia ogólnego i stanu narządu, który ma by przedmiotem przeszczepienia. Karl Landsteiner 1628 – liczne badania prowadzone przez Williama Harveya na zwierzętach prowadzą do przedstawienia serca jako pompy tłoczącej 1667 – pierwsza udana transfuzja krwi jagnięcia do człowieka XX-lecie międzywojenne – badania prowadzone są głównie w Rosji, krwiodawcy zyskują szacunek społeczeństwa 1936 – Otworzono pierwszy w Polsce Instytut Przetaczania i Konserwacji Krwi z Ośrodkiem Krwiodawstwa 1958 – w Polsce rozpoczął się planowy rozwój honorowego, czyli niepłatnego, krwiodawstwa. 1992 – rozpoczyna się stosowanie plastikowych pojemników do pobierania krwi, a stacje zostają wyposażone w separatory do pobierania osocza 1997 – na terenie Polski wchodzi w życie Ustawa o publicznej Służbie Krwi, która reguluje zasady pobierania, przechowywania i przetwarzania ludzkiej krwi Historia transplantologii honorowe:
# jest dobrowolny "darem serca" dla osób potrzebujących płatne:
# za oddanie krwi krwiodawca dostaje pieniądze Piotr Kaliciński 1990 - pierwsze udane przeszczepienie wątroby w Polsce 1999 - pierwsze przeszczepienie od żywego dawcy części wątroby w Polsce 2002 - pierwsze przeszczepienie wątroby i jelita w Polsce 2001 - pierwsze przeszczepienie w tym samym czasie nerki i wątroby w Polsce
Transplantacja to duży krok naprzód w służbie nauki dla człowieka i obecnie wielu ludzi zawdzięcza swoje życie przeszczepionemu narządowi. Co więcej, technika transplantacji udowodniła, że jest znaczącym sposobem osiągnięcia głównego celu całej medycyny – służenia ludzkiemu życiu. Dlatego też w Liście Encykliki „Evangelium Vitae” sugerowałem, że jedną z dróg pielęgnowania prawdziwej kultury życia jest dawstwo narządów, wykonywane w sposób etycznie akceptowalny, z zamiarem oferowania szansy na zdrowie, a nawet życie, chorym, którzy czasem nie mają innej nadziei”

Jan Paweł II , No. 86 1954 r. – pierwszy udany przeszczep nerki
1966 r. – pierwsze jednoczesne przeszczepienie nerki i trzustki
1967 r. – pierwsze udane przeszczepienie wątroby
1967 r. – pierwsze przeszczepienie serca
1981 r. – pierwsze jednoczesne przeszczepienie serca i płuca
2005 r. – pierwsze przeszczepienie fragmentu twarzy ze zwłok
2010 r. – pierwszy udany przeszczep całej twarzy 1965 r. – pierwsza próba przeszczepienia nerki pobranej ze zwłok (wykonana we Wrocławiu!) (Wiktor Bross i Władysław Wrężlewicz)
1983 r. – pierwszy udany przeszczep szpiku kostnego w Polsce wykonany w Centralnym Szpitalu Klinicznym Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie
1985 r. – pierwsze udane przeszczepienie serca (Zbigniew Religa)
1988 r. – pierwsze udane przeszczepienie nerki i trzustki jednocześnie
1999 r. – pierwsze przeszczepienie części wątroby od żywego dawcy (Piotr Kaliciński, Marek Krawczyk)
2006 r. – pierwsze przeszczepienie ręki
2006 r. – pierwszy przeszczepienie wątroby i jelita Zbigniew Religa http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Zbigniew_Religa.jpg 1985 r. – pierwsze udane przeszczepienie serca w Polsce objął patronat Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"
Pacjentka Marii Siemionow:
Przed i Po

Operacji Maria Siemionow 2008 – pierwsze udane przeszczepienie ponad 80% powierzchni twarzy wraz z podniebieniem, nosem, policzkami, powiek Wizyta w Centrum Krwiodawstwa w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką przy ul. Weigla we Wrocławiu Każdy z nas może zostać honorowym dawcą. Jednak nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Bez szkody dla swojego zdrowia można zostać dawcą szpiku.

Jak stać się dawcą szpiku? To nie jest trudne!
Wystarczy tylko, że udasz się na badania, na których pobiorą Ci jedynie 10 ml krwi, co nie jest szkodliwe dla Twojego organizmu. Resztą zajmą się już specjaliści, którzy znajdą osobę, do której pasujesz. Po tym zapiszą Cię do Rejestru Dawców Szpiku Kostnego. Nic nie stracisz, a możesz podarować komuś życie.

Gdzie mogę się zgłosić, żeby zostać dawcą?
We Wrocławiu możemy zgłosić się do placówki naukowo – medycznej – Krajowego Banku Dawców Szpiku przy Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych. Więcej adresów można znaleźć na stronie internetowej: http://www.pkt.pl/transplantologia/4-1/ Kto może być krwiodawcą?
Krwiodawcą może zostać każda zdrowa, pełnoletnia osoba. Na badania powinno się przyjść wypoczętym oraz po spożyciu niskokalorycznego posiłku i wypiciu ok. 1,5 litra płynów w ciągu 24h przed oddaniem krwi. https://www.dawca.pl/jak-zostac-dawca/dawstwo-narzadow
http://rckik.krakow.pl/jak_oddac_krew/ http://rckikol.pl/

Ile krwi można oddać na raz?

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Jest to ilość nie szkodząca naszemu organizmu.

Ile czasu trwa pobieranie krwi?

Zabieg nie trwa długo, bo jedynie 5 do 8 min. Można także poprosić o zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, na uczelni, w szkole. Dowiedz się więcej na : http://www.krewniacy.com.pl/ ULOTKA Sławni naukowcy: Ważne daty... Polska Świat Wywiad z Panią Doktor Natalią Haffner . ' Analizator krwi Wagomieszarka Zamrażarka do osocza Wirówka do preparacji krwi pełnej Lodówka do przechowywania krwi Worek z koncentratem
krwinek czerwonych
(KKCz) Osocze świeżo mrożone
(FFP) Aparat do rozmrażania osocza suchym powietrzem typu Sahara Jan Paweł II wielokrotnie dawał wyraz swojej akceptacji dla przeszczepów, np. podczas XVIII Międzynarodowego Kongresu Towarzystwa Transplantologicznego w 2001 roku: "Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów." Cytrynian sodu - C3H4(OH)(COONa)3 Sławni naukowcy: Najważniejsze daty dla... ...Świata: ...Polski: Urządzenia stosowane w stacji krwiodawstwa TRANSPLANTACJA AUTOGENICZNA IZOGENICZNA ALLOGENICZNA KSENOGENICZNA Hemoglobinometr
Full transcript