Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Atrakcje turystyczne Europy Południowej.

No description
by

Asia Asiałke

on 11 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Atrakcje turystyczne Europy Południowej.

Atrakcje turystyczne Europy Południowej
Portugalia
Grecja
Włochy
Malta
Hiszpania
Pałac królewski w Madrycie
Wewnątrz bogato zdobione komnaty w różnych stylach, m.in. gabinet porcelanowy, od podłogi do sufitu wypełniony porcelanowymi figurkami, sala apteczna pełna fiolek z lekarstwami. W sali tronowej
znajduje się piękny sufit pokryty freskami, trony obecnie panujących Juana Carlosa i królowej Zofii. W Zbrojowni można podziwiać bogaty zbiór broni z różnych epok.
Katedra la Sagrada Familia
Alkazar w Sewilli
Sławny pałac królewski, którego początki sięgają XI w., kiedy rezydowali tutaj przedstawiciele kalifatu kordobańskiego. Zalicza się do najwspanialszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii.
Santiago de Compostela
Miejsce spoczynku Św. Jakuba Większego jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Od średniowiecza znany ośrodek kultu i cel pielgrzymek.
Secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii o statusie bazyliki mniejszej, uważany za główne osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego. Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku do dzisiaj jej nie skończono.
Casa Batlló
Budynek znajdujący się przy Passeig de Gràcia 43 w Barcelonie, przebudowany w latach 1904–1906 przez Antoniego Gaudíego. Budynek składa się z elementy nawiązujące do motywów zwierzęcych, takich jak: kości (forma balkonów), łusek (dach), rybie łuski (płytki pokrywające ściany). Ponadto łuskowany dach przypomina smoka, co nawiązuje być może do legendy o św. Jerzym i smoku, stanowiącej element narodowej tożsamości Katalończyków.
Casa Milà (La Pedrera)
Znaczy Dom Mili - to budynek w Barcelonie powstały w latach 1906-1910. Zaprojektował go i wykonał Antoni Gaudí. Jest to najbardziej dojrzały i ostatni projekt "świecki" tego architekta. Casa Milá, jak pragnął sam Gaudí, miała być odpowiedzią na brak interesujących budynków w mieście. Ze względu na prezencję (budynek wygląda jak potężny skalny blok) barcelończycy przezwali go La Pedrera, co znaczy Kamieniołom.
Quinta da Regaleira
Pałac pełen symboli i niezwykłych metafor wraz z przylegającym pięknym ogrodem, wpisany jest na światową listę dziedzictwa UNESCO. Nieruchomość składa się z romantycznego pałacu i kaplicy oraz luksusowego parku, który oferuje jeziora, groty , studnie, ławki, fontanny, i szeroki wachlarz wykwintnych budowli.
Pałac Pena
Położony w Sintrze, jest jedną z najbardziej widowiskowych portugalskich wizytówek. Został wybudowany w latach 40-tych XIX wieku na miejscu XV-wiecznego klasztoru Hieronimitów. Pałac wygląda jak skupisko różnokolorowych kopuł, wież i krętych schodów. Niezwykła ilość ozdób, zdobień, brama wejściowa jednym się podoba, innym zupełnie nie przypada do gustu. Jedno jest pewne, będąc w Portugalii warto na własne oczy przekonać się, jak wygląda Pałac Pena.
Most Dom Luis I
Wizytówka portugalskiego Porto. Dwukondygnacyjny stalowy most wybudowany w drugiej połowie XIX wieku jest obecnie wizytówką miasta. Został tak nazwany na cześć króla Ludwika I. Projektantem mostu był inżynier Teófilo Seyrig z grupy Gustave Eiffel.
Zamek św. Jerzego w Lizbonie
Wybudowany przez Maurów w XII wieku w najstarszej dzielnicy Lizbony – Alfamie. Obecnie zamek jest jedną z większych atrakcji turystycznym portugalskiej stolicy, a z jego murów roztacza się bardzo ładny widok na miasto.
Kolejka linowa w Funchal na Maderze
15 minutowa podróż ze starej części Funchal do Monte dostarcza turystom niezapomnianych widoków na zatokę Funchal.
Convento de Cristo
Portugalska siedziba Templariuszy i Zakonu Chrystusowego. Zespół klasztorny położony w miejscowości Tomar, jest klasycznym przykładem sztuki manuelińskiej. Od 1983 roku klasztor znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Ruiny antycznego miasta Olimpia
W starożytności było to najsławniejsze miejsce kultu Zeusa. Pierwsze odnotowane igrzyska odbyły się w 776 p.n.e.
Hefajstejon
Świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie, patronom rzemiosła, znajdująca się w dzielnicy Keramejkos ponad agorą u stóp Akropolu w Atenach. Świątynia została zbudowana w porządku doryckim ok. 445 p.n.e.-425 p.n.e.
Agora w Atenach
Główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji. Usytuowano na niej świątynie, biblioteki i budynki użytku publicznego. Charakterystycznymi budowlami były stoa, czyli zadaszone kolumnady, które chroniły przed deszczem lub słońcem. Agora mieściła się u podnóża stromego, skalistego wzgórza – Akropolu. Działały tu najważniejsze państwowe urzędy, kupcy oferowali swe towary, odbywały się uroczystości publiczne.
Spinalonga
Grecka wyspa położona niedaleko Krety. W 1579 roku Wenecjanie zbudowali na wyspie fortecę na miejscu starego akropolu co obecnie stanowi jedną z największych greckich atrakcji turystycznych.
Epidauros
W Epidauros od VI wieku p.n.e. do IV wieku n.e. istniało najsłynniejsze sanktuarium Asklepiosa (Asklepiejon) w świecie antycznym, którego kult zastąpił wcześniejszy na tym miejscu kult Apollina Maleatasa.
Partenon
Jeden z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolu. Świątynia zbudowana na planie peripterosu, stoi na stylobacie. Otacza ją kolumnada złożona z 46 kolumn (po 17 na dłuższych bokach i po 8 na krótszych) o 20 kanelurach. Pronaos i opistodomos poprzedza po 6 kolumn. Za pronaosem (przedsionkiem) znajduje się naos, w której na podium umieszczony był wysoki na 11 m posąg Ateny.
Bazylika św. Piotra w Watykanie
Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego przez katolików za pierwszego papieża – jego grób leży pod głównym ołtarzem.
Koloseum
Oficjalnie w starożytności Amfiteatr Flawiuszów, amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.
Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji
Fasada bazyliki została zaprojektowana i wykonana w stylu gotyckim. Obecny wygląd zawdzięczamy dziewiętnastowiecznym przeróbkom w stylu neogotyckim. Do jej wykonania użyto takich samych marmurów, które stosowano podczas budowy wcześniejszej struktury kościoła.
Piazzale Michelangelo we Florencji
Jest najbardziej znanym punktem widokowym na panoramę miasta. Widok z tego punktu jest powielany na pocztówkach i jest jednym z tych miejsc, które trzeba zobaczyć odwiedzając Florencję.
Katedra Narodzin
św. Marii w Mediolanie
Gotycka marmurowa katedra, jedna z najbardziej znanych budowli we Włoszech i w Europie. Należy do największych kościołów na świecie
Wyspa Gozo
Malutka, zielona wyspa będąca częścią Republiki Malty, ale dostać się na nią można tylko promem. Będąc na Malcie, koniecznie przeznacz przynajmniej jeden dzień zwiedzania na wycieczkę na Gozo. Cisza, spokój i farmerska atmosfera, dookoła przepiękne, wysokie klify i morze… Wszędzie szum morza.
Pałac Wielkiego Mistrza
Największa świecka budowla całej Malty, która znajduje się w centrum stolicy wyspy Valetta, dziś siedziba prezydenta Malty. Wspaniała fasada budynku z wieżą zegarow oraz jej przepiękne wnętrza. Zwiedzać można tylko niektóre pomieszczenia Pałacu, między innymi: Zbrojownię z bogatą kolekcją broni, salę Ambasadora, salę Wielkiej Rady. Wnętrza budynku, korytarze, pokoje, sale są bogato zdobione i wypełnione licznymi pamiątkami poprzednich epok.
Katedra
św. Jana Chrzciciela
Niezwykle cenny zabytek wyspy. Świątynia wznosi się w stolicy Malty i powstała w XVI wieku. Gdy wejdzie się do środka katedry od razu uderza przepych i bogate barokowe zdobienia, między innymi przepiękne malowidła sufitowe przedstawiające 18 scen z życia św. Jana Chrzciciela. Posadzka jest zdobiona wielokolorowymi marmurowymi płytami nagrobnymi pod którymi spoczywają rycerze zakonni. Najważniejszy obraz na ołtarzu namalowany przez włoskiego malarza Caravaggio („Ścięcie św. Jana”)
Mdina
Miasteczko, które prawie w ogóle się nie zmieniło, mimo swej długiej i burzliwej historii. Koniecznie trzeba pospacerować po mieście, do którego wejścia bronią lwy i zobaczyć pałac Wielkiego Mistrza Vilheny z XVIII wieku, kaplicę st. Agatha z XV wieku, wiele kościołów i pałaców przy głównej ulicy miasta, katedrę św. Piotra i Pawła i mury obronne.
Marsaxlokk
Małe portowe miasteczko, gdzie jest niesamowity klimat. Zobaczyć tam można kolorowe łodzie cumujące przy nadbrzeżu, pracujących rybaków lub kupić coś na ogromnym targu, który odbywa się tu w każdą niedzielę.
Rotunda pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny
Powstała w latach 1833 1860 i co ciekawe, wzniesiona była dzięki datkom oraz pracy mieszkańców tego miasta. Jest jednym z najciekawszych świątyń na Malcie, głównie właśnie przez rozmiary swojej kopuły (54 metry średnicy i 60 metrów wysokości) ale też ciekawy portal wzorowany na rzymskim Panteonie.
Full transcript